Lazarbibi

  • TECHNIKATÖRTÉNET
  • ELKÉPESZTŐ
  • VALÓSÁG
  • FORMÁTUMOK
  • NAVIGÁCIÓ
  • MAGYAR
  • HADITECHNIKA
  • CÉGEK
Hová tűnt a magyar elektronikai ipar a rendszerváltás után?

Hová tűnt a magyar elektronikai ipar a rendszerváltás után?

Meghalt, vagy megölték? 

 

Előszó

 

1994-ben fejeztem be a magyar elektronikai ipar rendszerváltás utáni sorsáról szóló tanulmányomat. Könyvben is megjelent (Fejezetek a magyar mikroelektronika történetéből), jóval később, 2001-ben. Ennek egyszerű oka volt, ugyanis a kötet életre hívójának és szerkesztőjének, az azóta tragikus módon eltávozott Dr. Mojzes Imre műegyetemi professzornak addigra sikerült összeszednie pályázati pénzeket a kiadáshoz. A címben feltett kérdésem – Magyar elektronikai ipar: meghalt vagy megölték? – drámai hangot üt meg. A megíráskor még nyitva hagytam az egyértelmű választ. Ám most, negyedszázad múltán, amikor e sorokat írom, már egyértelműen kijelenthetem: bizony, megölték. A rendszerváltás utáni privatizáció a mindenkor is gyászos magyar történelem egyik tragikus fejezete lett. Teljes hozzá nem értés, elfogult és megrögzött politikai nézetektől, nemkülönben hatalmas korrupciótól vezérelt folyamatok és döntések jellemezték. A kivásárló külföldi vállalatok elsődleges célja a piacszerzés volt, de hozzájárult a technológiák (berendezések, felszerelések és tudások) majdnem ingyen történő megszerzése is. Fennmaradt ugyan egy-két vállalat, de azok sosem szerezték vissza korábbi piacképességüket, volumeneiket és innovációs készségüket. Ebben a gyászos folyamatban nemcsak az – egyébként világszinten csak részlegesen előremutató - magyar elektronikai ipar esett el, hanem például az egyébként versenyképes magyar cukor-, vagy étolajipar is. A könyv megjelenése óta közel két évtized telt el. Nagyon sok minden megváltozott. Talán a legfontosabb, hogy tagjai lettünk egy nagy érték-közösségnek, az Európai Uniónak. Iparunkban is változások, szerkezeti alakulások következtek be, az EU tagságunk pedig azt garantálja, hogy immár ismét egy hatalmas vámunió tagjai lehetünk (az előző a Monarchia közös piaca volt). Amellett a technológia, sőt technológiák hatalmas változáson, fejlődésen mentek át. Előretört az infokommunikáció és e téren ígéretes hazai eredményekről lehet beszámolni. Várom és remélem, hogy egy ifjú férfi vagy nő folytassa, aktualizálja az én korábbi helyzetkép-vázlatomat. Immár pozitív hangnemben, eredményekről, fejlődésről beszámolva.

Dr. Szentgyörgyi Zsuzsa villamosmérnök, a Magyar Mérnök Akadémia tagja 

2020.02.16.

96928.jpg

 

A tanulmány

 

A rendszerváltás előtti évben, tehát 1989-ben a magyar elektronikai ipar (a híradás-és vákuumtechnika és a műszeripar együttvéve) részesedése az ipari termelésben a hozzáadott érték szerint mintegy 15% volt. Az elektronikai ipar kereken 130 ezer munkahelyet adott, de közvetve - becslés szerint - még további legalább tízezer munkahelyet érintett. A magyar elektronikai ipar nettó árbevétele 1989-ben meghaladta a 133,5 milliárd forintot, az export összértéke (rubel+dollár) kereken 51 milliárd forintot tett ki. 1991 végén a foglalkoztatottak száma már csaknem a felére, 75 ezerre csökkent, a nettó árbevétel folyóáron 103 milliárd forint, az exportbevétel kereken 32 milliárd forint volt. Ez azt jelenti, hogy 1989-es bázisáron az árbevétel mintegy a felére, az export pedig kb. a 40%-ára apadt. A tendencia a következő két évben a megelőzőnél nagyobb gradienssel folytatódott. 

Tanulmányunkban 1992. végéig tekintjük át a magyar elektronikai ipar helyzetének alakulását. Erre az időre a magyar elektronikai ipar lényegében megszűnt, vállalatai részben csődeljárás alatt, nagyobb részben felszámolás előtt álltak. A külföldi befektetők által felvásárolt vállalatok döntő többségében az új tulajdonos megszüntette a műszaki fejlesztést (és ahol volt, a kutatást is), drasztikus leépítéseket foganatosított. Az elektronikai ipar mintegy 30 vállalatából - a töredékekből létrejött kisvállalkozásokat leszámítva - legfeljebb egy-kettő maradt, erősen csökkent termeléssel, fejlesztés nélkül, vagy külföldi nagyvállalat bedolgozójaként. 

Az alábbiakban azt vizsgáljuk, hogy a magyar elektronikai ipar felbomlásában az egyes gazdasági, politikai és részben humán tényezők közül melyik milyen súllyal szerepelt és hogy ezek spontán módon hatottak, vagy egy megtervezett stratégia részét képezik-e. A következő tényezőket vesszük sorra, hangsúlyozva, hogy ezek nem függetlenek egymástól, hanem szoros interrelációban vannak és rendszerint erősítik egymás hatását:

- a hagyományos piacok elvesztése,

- a technológiai és termékfejlesztés elmaradottsága,

- a tulajdonosi struktúra átalakítása („privatizáció”),

- az újonnan megszerzendő piacok protekciós vonásai,

- kormányzati hibák, téves döntések,

- a nemzetközi konkurencia lépései,

- a magyar elektronikai ipar szellemi bázisának hibái. 

A KSH besorolásának megfelelően az elektronikai ipari tevékenységek az alábbi gyártási ágakat foglalják magukba: 

- ipari híradástechnikai termékek,

- közszükségleti híradástechnikai cikkek,

- mérőműszerek és eszközök,

- irányítástechnikai eszközök és berendezések,

- számítástechnikai eszközök és berendezések, orvosi műszerek és berendezések,

- elektronikai alkatrészek.

Ebből a meghatározásból egyrészt hiányzik a láncolat egyik meghatározó fontosságú része, az értékesítés, a piaci követelményeknek és igényeknek a fejlesztést és termelést alakító visszacsatoló hatása. Másrészt pedig, a felsorolásból kitűnik, hogy a KSH-osztályozás teljesen mellőzi a „rendszert” mint az eszközöket és berendezéseket integráló, jelentékeny szellemi ráfordítást magában foglaló termelést, illetve kínálatot. 

Piaci helyzet, piaci stratégiák 

 

Ha némileg elvontan fogalmazunk, akkor azt mondhatjuk, hogy a magyar elektronikai iparnak, akárcsak az egész magyar gazdaságnak a piacát a jaltai egyezmény (1945. február) határozta meg, amely országunkat a szovjet érdekszférába utalta. A hidegháború korszakában, elzárva a világ más régióitól, természetszerűen a domináns megrendelő, a Szovjetunió, valamint a többi, főleg kelet-európai ország igényei szerint alakult a magyar elektronikai ipar. A teljes elzártság csak a hatvanas évek második felében kezdett oldódni, majd a hetvenes években beindult egy korlátozott nyitás ún. „nem-szocialista” (elsősorban harmadik világbeli) piacokra. Ezt a nyitást az afganisztáni bevonulás ismét bezárta és a szocialista tábort egy újabb befelé fordulásra kényszerítette, amit csak bizonyos alagút-effektusok enyhítettek, főleg Magyarországon. 

A nyugati importkorlátozások, elsősorban a know-how, a fejlett technológiai tudás és a high-tech berendezések tekintetében, voltaképpen a COCOM megszűnéséig (1992) fennálltak. A „tőkés” országokba irányuló exportszállítások viszont már a nyolcvanas években számottevő értéket értek el a magyar elektronikai iparban, bár kétségtelen, hogy ezek nagyobb része „félkemény” valutás piacokra (pl. Líbia, Libanon) ment, vagy állami támogatással, „zöldhitelekből” finanszírozták, és csupán töredéke volt a tényleges piaci módon létrejött kivitel. 

A hetvenes évek közepén kezdődött Magyarországon a komolyabb mértékű nemzetközi hitelfelvétel, aminek egyik következménye lett, hogy a magyar gazdaság az adósságszolgálat miatt fokozódó mértékben rászorult az ún. „keményvaluta” kitermelésre. A vállalatokra növekvő nyomás nehezedett a tőkés export tekintetében. Eközben azonban az export volumenhordozója továbbra is a rubeltermelés maradt. Kialakult egy sajátságos piaci struktúra, amely végső soron megbénította a vállalatok fejlődőképességét, torz elszámolási arányokkal operált, és amelynek egyetlen célfüggvénye volt: a fiskális szempontok érvényesítése. A magyar gazdaság három, egymástól jelentősen (egyes esetekben sarkosan) eltérő követelményrendszerű és felfogású piacra volt kénytelen dolgozni: 

- a nagy volumeneket felvevő, műszakilag a fejlődést nem gerjesztő, mert azt lényegében nem vagy alig honoráló szocialista piac, amely viszont az ötéves és éves kontingens- és árviták lezárása után lényegében szabad mozgást adott a szállító vállalatoknak; 

- a korlátozott felvevő-képességű hazai piac, amelyet viszont nem fenyegetett, de folyamatos fejlesztésekre és versenyzésre sem szorított az importtermékek mennyisége és színvonala, mivel a tőkés importot a devizabalansz érdekében erősen korlátozták, a szocialista importot pedig egyrészt a kontingensek határolták be, másrészt a műszaki színvonaluk nem jelentett valódi húzóerőt; 

- a túltelített, politikai szempontokból elzárt és a versenytársak által keményen védett és lefedett tőkés piac, amelyre voltaképpen csak élelmiszeripari termékekkel vagy erősen energiafogyasztó és a környezetet jelentősen terhelő termékekkel (mint pl. a feketekohászati áruk vagy az olajszármazékok, jobb esetben erősáramú berendezések és létesítmények) lehetett nagyobb volumenben beférkőzni. Ez a „tőkés” piac voltaképpen nagyobb részben a harmadik világ fizetőképes régióit jelentette (pl. Irak, Irán, egyes „olajországok”: Kuvait, Nigéria, Libanon, Algéria, valamint néhány Dél-Amerikai ország).

A hárompiaci struktúrában pénzügyi hidak alakultak ki, a vállalatok (legalábbis az ügyesebbje) ezeken keresztül járkálva tudtak maguknak bizonyos mozgásteret kialakítani. A tőkéspiaci szállítások profítábilitása az esetek jelentős részében alacsony, marginális vagy éppen negatív volt, viszont a keményvalutás bevételt az állami szabályozórendszer magasan premizálta, míg a nagy volumenű és magas profit tartalmú rubelrelációs bevételeket extra adókkal terhelte, amihez még rendszeres időközönként a kötelezően képzett tartalékok állami elvonása járult. Ebben a szimulációs piacban egy hármas árfolyam-számítás volt érvényben, ami hozzájárult az elszámolási rendszer kuszaságához. 

A magyar gazdaság összeomlásának egyik forrása ez a belülről szándékosan összekuszált, és egyúttal a külső (világpolitikai) erők által kikényszerített gazdasági, nyereség- és költségszámítási rendszer volt. Ugyanakkor a magyar gazdaság létezésének és a lakosság viszonylagos jólétének elsődleges forrásai a lefölözések voltak. A szocialista, elsődlegesen szovjet piacról beszerzett olcsó energiát, energiahordozókat, nyersanyagokat, egyéb ipari és mezőgazdasági alapanyagokat (pl. ammónia, timföldből alumínium stb.) ipari és élelemiszeripari termékekbe beépítve, vagy éppen közvetlen módon, átalakítás nélkül is jelentékeny haszonnal adta el magyar állam. A többlet-haszon nemcsak a más országokba eladott exporttermékekből származott, hanem a hazai piacon is érvényesült (pl. személyautó). A felvett hitelek ezekhez a forrásokhoz képest rásegítők voltak. 

A rubel-dollár átszivattyúzás a magyar gazdaság egésze szintjén folyamatosan pozitív szaldójú volt. Ugyanez viszont egyáltalán nem jelent meg vállalati szinten, mivel a szabályozók a rubelből származó többlet-nyereséget elvonták, a hazai árakat pedig a tőkés kivitel árai szerint alakították. Ez utóbbiban egyébként volt ráció, mivel így próbálták rászorítani a termelőket arra, hogy nyereséget ne áremeléssel, hanem műszaki újdonságokkal, termelékenység-növeléssel érjék el.

Ami ebben a konstrukcióban a magyar elektronikai ipart illeti, kimondható, hogy gyakorlatilag az egész ágazat a rubelexportra állt be: a hatvanas évek végétől kezdve, amikor a tőkéspiaci exportok nagyobb volumenben megindultak, egészen a nyolcvanas évek legvégéig, az ún. szocialista tábor összeomlásáig a termelésének 60-65%-át rubelexportban értékesítette (ennek mintegy 80-85%-át szovjet relációban), 10-12% volt a dollárexport, és a fennmaradó rész hazai felhasználásra került. Ez az ágazat mintegy 60 jelentősebb termelő-vállalatot foglalt magában (kb. 30 vállalat és kb. 25 szövetkezet, amihez még kutatóhelyi gyártás is járult). 1985-ben az ágazat kereken 150 ezer embert foglalkoztatott.

Érdemes néhány szót szólni a magyar elektronikai ipar vállalati struktúrájáról is. A cégek profilját állami döntéssel a hatvanas évek végén osztották szét, lényegében akkor, amikor a megrendelések nagysága igen erősen megnőtt. A magyar vállalatok mérete már a rendszerváltást megelőző években állandó vitát váltott ki. Az ún. nagyvállalat-ellenes csoport támadta a hazai ipar vállalatszerkezetét, amely, szerintük, nehézkes, megújulásra nem képes óriásokból áll, mozgékony, friss kisvállalatok helyett. E felfogás megalapozatlanságát azonban éppen a nyugati példák igazolják, ahol az elektronikai ipart általában multinacionális óriásvállalatok uralják és körülöttük specializált bedolgozó kisvállalat-szatellitek gyűrűje él és szállít nekik. A magyar ún. „nagyvállalatok” többsége nemzetközi összehasonlításban legfeljebb közepes méretűnek számított, és amellett a „nagyságukat” az az egészségtelen körülmény is megszabta, hogy hatékony vagy egyáltalán működő beszállítói, háttéripari rendszer híján olyan tevékenységeket is házon (gyáron) belül kellett végezni, amelyek egészséges gazdaságokban kívülről biztonsággal megrendelhetők. 

videoton1208164c.jpg

Bár nem kapcsolódik szorosan a vállalati struktúrához, érdemes megemlíteni a hazai elektronikai gyártásnak egy specifikumát: a kutatóhelyi termelési, a saját eredmények alapján termékek készítését. A magyar kutatóintézetekben és műszaki fejlesztő vállalatokban jelentékeny és az esetek nagyobb részében nemzetközileg is elismert szellemi kapacitás halmozódott, ugyanakkor a létrejött K+F (kutatás+fejlesztés)-eredményeknek a magyar ipar nem volt eredményes felvevője. Ehhez járult még, hogy a gazdasági szabályozók kifejezetten preferálták a kutatóhelyeket, mind a képződött nyereségek igen alacsony szintű elvonásával, mind pedig - az elvileg a kutatáshoz szükséges - csak keményvalutás relációból beszerezhető, fejlett technológiájú eszközökhöz (berendezések, alkatrészek, anyagok) való hozzájutásban, azaz, az iparhoz képest összehasonlíthatatlanul jobb feltételek megteremtésében. Nem elhanyagolható szempont, hogy a kutatóhelyeken a szellemi színvonal átlaga magasabb volt, mint az ipari átlag, beleértve nemcsak a tudományos, hanem a kisegítő személyzetet is. 

A kutató és fejlesztő intézetek és vállalatok azonban nem csak saját eredményeiket alkalmazva termeltek, hanem az itt felhalmozódott tudás felhasználásával megpróbálták - egészen a nyolcvanas évek második feléig sikeresen - lemásolni és átültetni azokat a fejlett eszközöket, berendezéseket, amelyektől az embargó elzárta országunkat. Erre két példát érdemes említeni: a saját kutatási eredményekből készített grafikus displayt (MTA SZTAKI), illetve az ugyancsak saját kutatási eredményekre és tudásra alapozott, de lényegében a DEC mini-számítógép-vonalat követő TPA-sorozatot (MTA KFKI). E kettő csupán markáns példa, mert az elektronika más ágaiból, főleg a műszer- és méréstechnikából és az irányítástechnika-automatizálás köréből is bőségesen lehetne idézni kutatóintézetekben és fejlesztő vállalatoknál készített termékeket. 

oriontpa.jpg

A K+F-helyeken készült elektronikai termékek viszonylag magas áruk ellenére népszerűek voltak a felhasználók körében, egyrészt mert magas műszaki színvonalat képviseltek, másrészt - és ez a döntő ok -, mivel ily módon egyáltalán hozzájutottak olyan eszközökhöz, amelyek egyébként szigorú embargó alatt álltak. Külön kell megemlíteni a Magyarországon alkalmazott szoftvereket, amelyeket a nyolcvanas évek legvégéig szinte teljes egészében a hazai K+F-bázis fejlesztett ki és hozott létre. A szoftver területén nemzetközileg is elfogadott és piacképes eredmények és termékek keletkeztek (pl. MPROLOG, a Recognita az SZKI-ban, a HUNIX a KFKI-ban és SZTAKI-ban). 

Szellemi háttér (kutatás-fejlesztés, oktatás) 

 

A szellemi háttér esetében két tézisből célszerű kiindulnunk: 

1. az elektronikai ipar rendkívül erősen tudásbázisú ágazat, amelynek igen gyors a megújulási rátája, tehát állandóan új ismereteket igényel; 

2. a magyar elektronikában magas szintű kutató-fejlesztő műhelyek alakultak ki, a felsőoktatás pedig nemzetközileg is összehasonlítható színvonalú szakember utánpótlási bázist jelentett. 

A kutatóhálózat meghatározó részét az ötvenes években és a hatvanas évek elején építették ki, főként az Akadémia alá rendelve. Az ún. ipari fejlesztőintézetek többségét is az ötvenes években alakították ki, azonban ezek nagyobb részét a hetvenes évek második felében műszaki fejlesztő vállalattá alakították át. A magyar elektronikai K+F-bázis négy rétegből tevődött össze: 

1. az akadémiai hálózat intézeteiből.

Közülük, a magyar elektronikai ipar szempontjából elsősorban KFKI és a SZTAKI emelhető ki. A KFKI a számítástechnikában, a szilárdtest-fizikában, a mikroelektronikai technológiákban és a lézertudományban jelentett komoly erőt, míg a SZTAKI főleg az irányítástechnikában, a relációs adatbázisok terén, az erősáramú elektronikában és a szoftverfejlesztésben. Ezek mellett más akadémiai intézetek egyes részlegei is végeztek az elektronikához kapcsolódó kutatásokat (pl. MÜFI, ATOMKI). Az MTA nemzetközi rangú Matematikai Kutatóintézetében igen színvonalas információ- és hálózatelméleti, topológiai, számelméleti műhelyek voltak és vannak, azonban ezeknek csak közvetett ráhatásuk volt a magyar elektronikai iparra;

2. az ipari kutató és fejlesztő intézetek/vállalatok.

Közülük kiemelendő a TKI a mikrohullámú technikában, valamint az első magyar, iparban is hasznosított számítógépes elektronikai tervezőrendszer megalkotásában (AUTER); a HIKI, amely az integrált áramkörök tervezésében és technológiájában próbálkozott, bár inkább csak követő kísérletezésekig jutott el; a két méréstechnikai intézet (MIKI, MKKL), amelyek a HIKI-hez hasonlóan elsősorban másoló-követő fejlesztéseket végeztek, kevés originális eredménnyel; továbbá az SZKI és a SZÁMALK, pontosabban annak egyik részelődje, az INFELOR, amelyek a számítástechnika egyes területein, elsősorban a szoftverfejlesztésben jelentős eredményeket értek el;

3. az egyetemek kutatóhelyei.

Közülük elsősorban a BME-nek több tanszékét összefogó elektronikai és fizikai intézeteit kell kiemelni, amelyeknek tanszékein nemzetközileg is elismert, originális munkák folytak (és folynak), egyebek között a szakértői rendszerek, az alakfelismerés, a számítógép-hálózatok, a mikroelektronikai technológiák terén. Az ELTE-n az információelmélettel kapcsolatos matematikai kutatások kiemelkedő jelentőségűek;

4. az iparvállalatok fejlesztő (és részben kutató) részlegei.

Ezek a K+F-helyek szerepük fontosságánál kisebb elismerést kaptak, annak ellenére, hogy néhány elektronikai vállalatnál színvonalas munkák folytak (pl. a Videotonban az elektronikai technológiák terén, a Tungsramban a robotikában, a BHG-ban a telefon-technikában, a PKI-ban az átvitel-technikában, a BEAG-ban az audio-studiótechnikában, az Orionban a mikrohullámú technikában). 

84548103_2794132870662287_4769763625491496960_n.jpg

A K+F intézmények színvonalas munkája és eredményei nem tükröződtek adekvát módon az iparban, bár annál jobban és hatásosabban, amint azt a propaganda elhitetni akarta, hiszen a kutatóhelyek, beleértve az egyetemeket is, rendszeresen kaptak megbízásokat iparvállalatoktól. A transzfer mégis távol állt a tökéletestől, amit több összetevővel magyarázhatunk (egyebek között: az iparvállalatok csekély érdekeltsége és a rendszeres elvonások, a „puha” és „kemény” pénzek állandó ellentmondásai, az „átemelő” intézmények hiánya stb.). Egyebek között ezeken a gondokon próbáltak segíteni az államilag finanszírozott gazdaságfejlesztő és - az ezek részét képező, részint önálló - K+F-programok. Ez utóbbiak két nagy csoportba sorolhatók: országos és a szaktárcák által irányított programokra. 

A magyar elektronikai ipar szempontjából két gazdaságfejlesztő programról szólhatunk: az egyik a hazai számítástechnikai ipart és az alkalmazásokat megalapozó, illetve elősegítő program, amely 1970-től 1988-ig tartott, a másik az elektronikai alkatrészgyártást (elsősorban az aktív elemekét) megteremtő program, amely nagy késéssel és hosszú huzavona után, erősen leszűkített és megnyirbált lehetőségekkel 1981-ben indult és lényegében a bázisgyár, a MEV 1986. évi leégéséig tartott. 

vtpc.jpg

A gazdaságfejlesztő programok hasznosságát és hatékonyságát a gazdasági szakemberek - műszakiak és közgazdák egyaránt - sokat vitatták, az 1990-es rendszerváltás után pedig a hatalomra jutott korábbi ellenzék, főleg annak liberális indíttatású része, egyenesen károsnak minősítette. E tanulmánynak nem feladata a gazdaságfejlesztő programok részletes elemzése, csupán abból a szemszögből vizsgáljuk, vajon mennyire járultak hozzá, vagy hatottak ellene a magyar elektronikai ipar összeomlásához. Nézetünk szerint, e tekintetben a következő tényezők gyakoroltak hatást: 

• a gazdaságfejlesztő programok piachelyettesítő, szimulációs eszközként szolgáltak. A magyar iparban nem voltak egymással versengő vállalatok (néhány egyedi kivételtől eltekintve), amelyeket a versenyzés rákényszerített volna az újításokra, mind műszaki, mind általános gazdasági szempontból. A nemzetközi verseny késztetése ugyancsak hiányzott, mert a letárgyalt kontingensek és az azokban öt évre, illetve évenkénti bontásban meghatározott termékek mennyiségileg is, és műszaki tartalom szerint is determináltak voltak. A versenyt a hatóságok (OT, szaktárcák) és részben a párt felső szervezetei döntéseinek és előírásainak, illetve az ezeket kifejező szabályozóknak való megfelelés helyettesítette. A gazdaságfejlesztő programok indítását elsősorban az államapparátus felső szintjein létrejött, de mindenkor az adott szakterület vezető szakembereiből (többnyire a legjobb, világot is járt kutatókból) álló érdekcsoportok által sugalmazott felismerések és javaslatok alapozták meg, és ezeket egyes párt- és államhatalmi csoportok sajátos hatalmi törekvései is erősítették. Ily módon, a piac kényszerítő hatása helyett felülről kialakított döntésekkel, majd ezt követő végrehajtási irányítással próbálták meg a legújabb technológiák bevezetését és egyúttal azoknak a gazdaságban, sőt az egész társadalomban való elterjesztését megvalósítani. 

• A hasznosság tekintetében a két elektronikai gazdaságfejlesztő programot, illetve hatásaikat külön kell vizsgálni. Némileg leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy a számítástechnikai program, a mai megítélés szerint is, alapvetően helyes döntés volt, mert létrehozott egy számítástechnikai ipari ágazatot, köztük olyan vállalatot, mint az európai szinten is technológiailag a középmezőny felső részébe tartozó, a kelet-közép-európai régióban pedig vezető cégnek számító Videotont, mellette és körülötte néhány kisebb, de piacilag eredményes vállalattal (pl. Orion, Hírszöv), megerősítette a számítástechnikai kutatást és fejlesztést, ebben is elsődlegesen a szoftverfejlesztést, segített létrehozni az alap-, közép- és szakképzés és továbbképzés, és főleg a felsőoktatás számítástechnikai bázisait, és, ami ezekkel egyenrangú jelentőségű: megteremtette a társadalomban a számítástechnika alkalmazása iránti igényt, megalapozta a számítástechnikai kultúrát. Természetesen lehet és kell vizsgálni, hogy mindezt mennyire hatékonyan, mennyire gazdaságosan hajtotta végre a gazdaságfejlesztő program. Egy ilyen vizsgálatot azonban mindenképpen az adott társadalmi rendszer és a nemzetközi közeg viszonyainak figyelembevételével szabad csak elvégezni.

vz110_1.jpg

• A másik, az elektronikával összefüggő, a hazai aktív elektronikai alkatrészgyártást megteremteni hivatott gazdaságfejlesztő programot viszont semmiképpen sem lehet sikeresnek tekinteni, akármilyen közelítésből tárgyaljuk is. Kudarcának legfőbb oka a halogatás és az abból is következő rossz kompromisszum a szakmai és a tervező-pénzügyi körök között. A halogatások és a pénzügyi lefaragások miatt a program ahhoz kevésnek bizonyult, hogy érdemleges, fejlődni és fejleszteni képes gyártás jöjjön létre egy olyan terméktípusból mint az integrált (és főleg a nagyintegráltságú) áramkörök, amelyeknek a gyártása már a program indulásakor, a nyolcvanas évek elején hatalmas invesztíciókat igényelt, és voltaképpen a világon is csupán néhány erős és a piacot uraló cég kezében összpontosult. A kudarchoz egy alapvetően hibás pénzügyi felfogás is járult, amely előírta, hogy az alkatrész-gyártás önmagában nyereséges legyen, miközben a világon mindenütt a tényleges nyereséget a berendezés- és rendszergyártás hozza.

Az elektronikával kapcsolatos gazdaságfejlesztő programokról azt mondhatjuk: egy-egy volt a sikeresnek számító és a bukott programok aránya. Ennél kedvezőbb a mérleg a kutatás-fejlesztés szempontjából, mert a gazdaságfejlesztő programokhoz kapcsolódó K+F programokban születtek jelentős eredmények is, kialakultak nemzetközileg is elismert iskolák.

Az összeomlás összetevői

 

Magyarországon a rendszerváltás utáni első években ez az ipari ágazat felbomlott. Mármost a tanulmányunk címében feltett kérdésre: magától kimúlt-e vagy szándékosan megölték? - munkahipotézisként az utóbbi választ fogadjuk el, tehát a nagyobb részben közvetett és kisebb részben közvetlen elpusztító hatásokat. Ezen állításunkat azzal a korlátozással kell kiegészíteni, hogy a magyar elektronikai ipar elhalásában több független endogén és exogén tényező (az átalakulásokkal óhatatlanul együttjáró kaotikus jelenségek, a korábbi automatizmusok megszűnése, a nemzetközi status quo megbomlása stb.) is közrejátszott. Az alábbiakban megpróbáljuk igazolni ezen állítás érvényességét, és sorra vesszük az összeomláshoz vezető folyamat egyes összetevőit. Öt lényeges évet vizsgálunk (1. táblázat): két ötéves terv utolsó évét (1980 és 1985), a megelőző rendszer utolsó teljes évét (1989) és á rendszerváltás utáni első két évet (1990 és 1991). Három, csomópontinak számító időpontra az elektronikai ipar két nagy összetevőjének, a híradás- és a műszer-iparnak az adatait külön is részletezzük (1985., 1989. és 1991.).

1. táblázat.

 tablazat.PNG

* Forrás: Magyar Ipar és Kereskedelem, 1980-1990; 1985-1991. 

Ipari és Kereskedelmi Minisztérium. Főszerkesztő: Törökné dr. Szente Ágnes Az értékek 1991-es folyóáron 

A vállalati struktúra az átalakulás során nemcsak mennyiségileg, hanem minőségileg is drámaian alakult át. Míg 1980-ban feltűnően kevés számú vállalat (mindössze 68) képezte a magyar elektronikai ipart, ami a korábban, felső szintű döntésekkel elhatározott összevonások eredménye volt, addig öt évvel később ez a szám csaknem megháromszorozódott, miközben a foglalkoztatottak száma ugyanezen idő alatt kereken 7%-kal csökkent. Ebben az időszakban ez az élőmunkára vonatkoztatott, kis mértékű termelékenység-növelés hatását mutatta, amit igazol a nettó árbevételnek mintegy 40%-os növekedése (bázisáron). 

1989-re a gazdálkodók száma 2,7-szeresére nőtt, miközben a foglalkoztatottaké kereken 87%-ára csökkent. Ekkor már más folyamat indult be: az önálló vagy valamelyik vállalathoz kötődő gazdasági társulások gyors ütemű létrejötte. Figyelemreméltó a nettó árbevétel és az export jelentős növekedése. Az állóeszköz-állomány értéknövekedésében elsődlegesen az elektronikai alkatrészprogram keretében létrehozott új technológiák beszerzése játszott közre. Ugyanekkor már megkezdődött a Németh-kormány intézkedései nyomán a kivonulás a KGST-piacokról, elsősorban a szovjet piacról, aminek valós hatása jól tükröződik az 1990- és 1991-es évek exportjában, amikor folyóáron az export háromnegyedére, majd egy évvel később kb. 60%-ára esett vissza az egy, ill. két évvel korábbihoz képest. Ez reálisan (az immár jelentős, évi 25-30%-os inflációt számításba véve) rendre mintegy 55 és 40 százalékot jelent. Drámaian csökken a bevétel és miközben a gazdálkodók száma két év alatt megkétszereződik(!), azaz a vállalatok kis, néhány fős vállalatforgácsokká töredeznek szét, a foglalkoztatottak száma csaknem felére esik vissza.

Tehát, míg 1980-ban az átlagos vállalati létszám 2366 fő volt, 1985-ben pedig valamivel 800 alatt, addig 1991-re az átlagos vállalati létszám 75-re zsugorodott. Nemcsak a létszám fogy rohamosan, hanem az állóeszköz bruttó értéke is, ami részint a tömeges csődökkel beinduló felszámolásokkal, részint a felszerelések elöregedésével magyarázható.

Vegyük most sorra a magyar elektronikai ipar felbomlását előidéző tényezőket, megjegyezve, hogy a felsorolás sorrendje nem jelent óhatatlanul fontossági rendet, mivel egyrészt az egyes tényezők összefüggnek egymással, kölcsönösen hatnak egymásra, másrészt pedig, mivel az egyes időszakokban (ami lehet akár egyetlen év is) más más tényező hatása válik dominánssá.

Gazdaságpolitikai és kormányzati tényezők a rendszerváltás előtt

 

A három piac problémája. Erre a kérdéskörre már az előzőekben kitértünk. Eta most specifikusan a magyar elektronikai ipar kapcsolatait vizsgáljuk, látható, hogy a KGST-régió piaca nagy tömegű terméket vett fel, azonban ez a piac csupán a kontingensek által behatárolt mennyiségi és minőségi előírások korlátái között működhetett. Bizonyos propagandisztikus állítások ellenére, és termékcsaládokra, termék-csoportokra nézve differenciáltan, a KGST-partnerek is megköveteltek műszaki fejlesztéseket, új termékeket, azonban a fejlesztési törekvéseket visszavetette, hogy a műszaki megújulást a tervalkukban általában nem sikerült értéken tükröztetni, illetve ezáltal nem lehetett többletprofitot érvényesíteni. A KGST-partnerek, és különösen a legnagyobb megrendelő, a szovjet partner által előírt normatívákkal, szabványokkal, műszaki jellemzőkkel gyártott termékek viszont az esetek többségében nem voltak konvertálhatók a nyugati piacokra. 

mti-foto-wdvkdxl3cxlju0hmavmrb0noamn0ut09.jpg

A műszaki ellentmondásoknál súlyosabb hátrányt jelentettek a gazdasági-gazdálkodási kötöttségek. Míg a tőkés devizatermelést a kormányzat nemcsak támogatta, hanem forszírozta is, addig vállalati szinten ez rendszerint hátrányokkal járt, mert a jelentékeny mértékű kivitelhez szükséges járulékos, de a piaci versenyben alapvető fontosságú tevékenységekhez (szerviz, vevőszolgálat kiépítése, betanítás, marketing tevékenység, reklám) a szabályozók hátrányosan megkülönböztetései miatt nem álltak rendelkezésre finansziális eszközök, tehát a tőkeszegény vállalatok ezek híján tartós jelenlétre nem tudtak berendezkedni. A tőkés piacokon bekövetkezett veszteségeket a szocialista és a belső piacokon elért többletnyereség pénzügyi hídjaival egyenlítették ki. Ez a szisztéma azonban rögtön összeomlott, amint a pénzügyi hidak megszűntek.

A belső gazdasági kapcsolatok gyengesége és/vagy hiánya.

A magyar közgazdászok által támadott, túlzottnak tartott vállalatméreteket elsődlegesen az teremtette meg, hogy hiányzott egy kielégítően és folytonosan működő beszállítói rendszer. A magyar vállalatok - így az elektronikai vállalatok is - kénytelenek voltak a saját profiljuktól idegen tevékenységekre berendezkedni. A nem megfelelően vagy többnyire egyáltalán nem működő gazdasági kapcsolatrendszer, valamint a hiánygazdálkodás tartalékolás: kényszere okozta az indokolatlanul nagy készleteket is, amelyek mind vállalati, mire országos szinten elviselhetetlen mértékű tőkelekötéssel jártak. A piacgazdasági igények megjelenésekor a készletek jelentős része a vagyon értékét terhelő ballasztként jelentkezett. Különösen negatívan hatott ez az elektronikai iparra, amelynek a nyugati piacok eltérő követelményeinek megfelelően, eltérő elektronikai és, az esetek többségében, más mechanikai alkatrészbázissal kellett volna termelnie. A beszállító cégek leválása az anyavállalatról voltaképpen a nyolcvanas évek második felében megkezdődött, a vállalaton belüli és külső gazdasági társaságok megjelenésével, azonban ezek pozitív hatása az idő rövidsége miatt már és még nem tudott kibontakozni. 

Elvonások fejlesztés helyett.

A magyar elektronikai ipar erodálódása voltaképpen már a hatvanas évek végén megkezdődött, amikor az elektronikában átfogó változások következtek be. Az integrált áramkörök ipari gyártásával a termékekben megjelenő tudás, újdonság egyre fokozódó mértékben átkerült a berendezésekből az alkatrészekbe, miközben maga a „berendezés” is egyre teljesebb mértékben egyedi készülék helyen nagy bonyolultságú rendszer lett. A szakma - elsősorban annak iparban dolgozó része - már a hatvanas évek végétől sürgette egy átfogó technológiai rekonstrukció megvalósítását. Szakmai grémiumok, bizottságok, tanulmányok serege követte egymást, sokszorosan megvitatott, újból és újból átdolgozott koncepciók, javaslatok készültek, rengeteg energiát lekötve, de mindig eredmény nélkül. 

Kétségtelen, hogy helyesebb lett volna ha a gyártó vállalatok a technológiáik rekonstrukcióját, a modernizálást maguk hajtják végre, nem pedig központi elhatározásból és állami finanszírozással. Ezt két okból sem lehetett megvalósítani. Egyrészt minden nagyszabású átalakításba beleszólása van a mindenkori tulajdonosnak, de legalábbis a többségi pakett birtokolójának. 1990 előtt ez minden esetben az állam volt, amely tehát megszabta a terveken keresztül, hogy egy adott vállalat mire fordíthatja az eszközeit és milyen fejlesztéseket hajthat végre. A másik tényező összefügg az előzővel. Az állam mint tulajdonos rendszeresen elvonta a vállalatoktól nemcsak a képződött többlet-nyereségeket (pl. az olcsó szocialista nyersanyagokból, alkatrészekből, de főleg energiahordozókból származó többletet lefölözték az ún. különbözeti termelési-fogyasztási adóval, a KÜTEFA-val, vagy a nyolcvanas évektől kezdve a szocialista piacról hozott bevételeket egy szép nevű, a lényeget elfedő „termelési adó”-val sújtották), hanem időnként visszatérítés nélkül elvonta az egyébként általa kötelezően előírt tartalékokat is. Ilyen helyzetben a vállalatok csak akkor tudtak jelentős fejlesztéseket végrehajtani, ha megfelelő felső támogatást élveztek, vagy pedig, ha valamilyen központi fejlesztési program kedvezményezettei lehettek.

Az elvonások és a piactiltó szabályozások különösen drámai hatásúak lettek a nyolcvanas évek második felében, amikor a Szovjetunió hazánkkal szembeni eladósodása hirtelen megugrott. Egyrészt az ún. bukaresti elv értelmében a folyó olajár a megelőző öt év világpiaci átlaga szerint alakult és ekkor, éppen aszinkronban a fejlett országokhoz képest, erősen csökkent a szovjet olaj ára, másrészt pedig a Szovjetunió akkor már drámai mértékben fokozódó dezintegrálódása következtében romlott a fizetőképessége, illetve a szállításai a magyar áruk ellenértékeként. Az akkori (Grósz-, majd Németh-) kormányok, rövidtávú érdekektől vezérelve, rendkívül erős szigorító, sőt, diszpreferáló intézkedéseket hoztak a szocialista, elsősorban is a szovjet szállítások ellen. Ezek az intézkedések részben elvonásokban, részben direkt kontingentálásban nyilvánultak meg. 1990 után az Antall-kormány tovább folytatta ezt a törekvést, immár politikai szándékokkal is megtoldva. 

Az importliberalizálás.

Ez jól indokolható és 1990-ig terjedő szakaszában - a bevezetés kezdeti hibáitól eltekintve - helyes elhatározás volt, amely azonban a rendszer-váltás után, megfelelő korlátozások híján, súlyos csapást mért a magyar elektronikai iparra. A „liberó” bevezetésének a nyilvánosság számára hangoztatott fő érve az volt, hogy ezáltal kell teret nyitni a versenynek, beengedni a fejlett termékeket és szembesülni azok fejlesztési kényszerével. E helyes szándék mögött azonban politikai kényszerek (és igyekezetek) is meghúzódtak. Magyarország csatlakozott a GATT-hoz és ez előírta számára a liberalizálást. Bár a terméknomenklatúra 80%-a liberalizálva lett, ebbe azonban be lettek építve olyan, a magyar ipart védő korlátozások, amelyek a tevékenységének mintegy 70%-át védték. Mindent egybevetve, a liberalizálás alól kivont 20% a magyar ipar tevékenységének 70%-át védte. Azonban még ezt az átmeneti védelmet is figyelembe véve, nem kétséges, hogy a rendszerváltás előtti kormányok, saját túlélésük reményében, a csaknem teljes körű importliberalizálás azonnali bevezetésével olyan engedményeket tettek a magyar elektronikai ipar létét fenyegető versenytársaknak, amelyeknek ugyanakkor például a nyugat-európai fejlett országok nagyobb része - saját iparának védelmében - keményen ellenállt.

Követő fejlesztések, másolások.

Ez a tényező látszólag kevésbé lényeges, mint az előzőek, azonban hosszú távú hatásai nem elhanyagolhatók. A magyar gazdaság 1990 előtt el volt zárva a fejlett technológiáktól. Ugyanakkor a kutatószféra lényegesen szabadabban mozoghatott. A hetvenes évektől kezdve a kutatók nagy része, és elsősorban a jelesebb, magasabb intellektusú része rendszeresen eljutott külföldre, nem csak konferenciákra, rövid látogatásokra, hanem hosszabb, éves, esetenként néhány éves kutatómunkára kitűnő laboratóriumokba. Az így összeszedett ismereteket hasznosítva megpróbálták követni - esetenként nem is túl nagy távolságból - a legfejlettebb eredményeket. Ehhez a magyar állam is segítséget adott (pl. valutakeretekkel), felismerve, hogy ily módon legalább részlegesen pótolni lehet a COCOM- és egyéb korlátok alá eső fejlett technikát. Ez a követő kutatás és fejlesztés azonban a nyolcvanas évek végére teljes zsákutcába vezetett, több okból is. Egyrészt, mivel a tudás, az újdonság egyre inkább az alkatrészekben sűrűsödött, immár lemásolhatatlanul. Másrészt, a politikai okokból kialakított korlátozások, listák megszűntek, az import teljes egészében felszabadult, a vásárlásokat csak a fizetőképesség határolja be, így tehát, a „drágább, de legalább kapható”, a fejlettekről másolt vagy csak követő módon fejlesztett hazai berendezés vagy szoftver eladhatatlanná vált. Végül, nem elhanyagolható tényező az sem, hogy megjelentek Magyarországon azok a vállalatok, amelyek termékeinek hasonmásai, „klónjai” voltak az említett magyar elektronikai, főleg számítástechnikai termékek, és iparjogvédelmi okokból joggal letiltották ezek forgalmazását (vagy jobb esetben, felismerve a magyar fejlesztőknél-gyártóknál felhalmozódott tudást, saját leányvállalatként átvették őket).

A rendszerváltozás utáni átalakulás és átalakítás hibái

 

A hibás beavatkozások folytatása.

Az új kormányzat - sok tekintetben felerősítve - megismételte elődjei hibás intézkedéseit. Az Antall-kormány politikai okokból folytatta a szovjet piac diszkriminatív megítélését, ezáltal a Németh-kormány alatt már alaposan megromlott viszony jelentős leépülésbe ment át. Jellemző, hogy míg például a csehszlovák export a volt szovjet piacokra 1991 első félévében az 1990 évinek 92%-a volt, a magyar csupán 40%-a. Mindez annak tudatában történt, hogy ismeretes volt, az egykori KGST-partnerek, de főleg a szovjet utódok igényelnék a magyar szállításokat, mert meglévő magyar elektronikai berendezéseiket, rendszereiket nem tudják egyik napról a másikra lecserélni a még oly vonzó feltételek mellett kínált nyugatiakra, tehát a magyar berendezések pótlása, kiegészítése, felújítása valós igényeket jelent. Az ebből a lehetőségből, ebből a térségből való kilépéssel a magyar elektronikai ipar elvesztette tömeges, hordozó piacát, anélkül, hogy lett volna akár műszakilag, akár ár szempontjából jövedelmező kínálata más piacok felé. De még ha lett is volna ilyen kínálata, akkor sem tudott volna azonnal, gyakorlatilag átmenet nélkül behatolni egy túltelített, egymással is keményen rivalizáló óriásvállalatok által lefedett piacra. A behatoláshoz nemcsak jelentős tőke, hanem idő is kell, amíg egy cég a bázisait ki tudja építeni, amíg nevet szerez, amíg megismerik a tevékenységét.

mechlabor-stm-310-studio-tape-recorder.jpg

Erre a magyar elektronikai iparnak (de más iparágakat is említhetnénk) azért sem volt lehetősége, mert az Antall-kormány, egy (tiszta formájában voltaképpen sohasem létezett) szabadpiaci illúziótól vezérelve, de azt felemás módon megítélve úgy vélte, hogy teljesen ki kell vonulnia a vállalati szféra támogatásából. A „felemás” megítélést ez esetben azért említhetjük, mert más tekintetben, például a társasági átalakulásban és a privatizáció folyamatában ugyanez a kormányzat erősen centralizációs törekvésű, adminisztratív jellegű intézkedésekkel élt. Az Antall-kormány hibás gazdasági tevékenységében külön ki kell emelni a kamat- és árfolyam-politika ingadozásait, ellentmondásait, olykor váratlan húzásait, amelyek természetesen nemcsak a magyar elektronikai ipart, hanem minden termelő tevékenységet súlyosan érintettek, de különösen végzetesek olyan, rendkívül gyors megújulási ciklusú, erősen beruházás-igényes és tudás-orientált ágazat vonatkozásában, mint az elektronika.

Privatizáció - garanciák nélkül.

Egy adott struktúrában minden jelentős átalakítás komoly megrázkódtatásokkal jár. A magyar gazdaságot ráadásul többfajta változási tényező együttes hatása érte és gyengítette meg 1990 után. Az egyik, és talán legfontosabb a hagyományos és nagy felvevő piacainak elvesztése, a másik a vállalati formák átalakítása („társasággá alakítás”), a harmadik az állami tulajdonnak magántulajdonná alakítása, külföldi részvételt is bevonva. 

tungsram01.PNG

A piacvesztésekről, annak sajátosságairól a magyar elektronikai ipar tekintetében már korábban szóltunk. Ez a tényező meghatározó jelentőségű elektronikai iparunk megroggyanásában, mert az addig felhalmozott műszaki tudás és piaci ismeret ezáltal igen nagy mértékben, sok esetben nulláig leértékelődött. Megindultak a csőd-, majd a felszámolási eljárások, amelyek végeredményeként a kormányzati ciklus végére, 1994-re egyetlen magyar elektronikai vállalat sem maradt talpon (legfeljebb olyan, amelyik továbbvitte a nevet, mint például a szétaprózódott Videoton). Az, amit ebben az évben magyar elektronikai iparnak nevezett a statisztika, nem volt más, mint maradvány- és törmelékvállalatoknak napi túlélési gondokkal folyamatosan fenyegetett konglomerátuma. 1993-ra az ágazatban mintegy 44 ezer ember dolgozott, és az elektronikai vállalatok kevesebb mint 90 milliárd forintot forgalmaztak. A magyar elektronikai ipar legfontosabb vállalatai vagy megszűntek, mint pl. a Gamma, az Orion, az FMV, a BEAG, a MEV, vagy pedig óriási létszámleépítések után, állandó rendeléshiánnyal küzdő kisebb-nagyobb cégekké alakultak át. Különösen figyelemre méltó eset a Tungsramé, amelyet egyik legnagyobb konkurense, a General Electric vásárolt meg, rendkívül szerény áron, ha figyelembe vesszük, hogy a Tungsram a világ fénycső- és izzólámpa piacának mintegy 5%-át tartotta a kezében, voltak igen modem technológiái (pl. Nagykanizsán) és tényleges eladósodása a piaci értékéhez és vagyonához képest nem volt jelentős. A GE profil-tisztításként megszüntette az egyébként az európai élvonalban álló robot- és lézertechnikai fejlesztéseket és erősen csökkent létszámú laborrá alakította a Bródy-labort. Ezek után pénzügyi manőverekkel (a veszteségesség átalakítása tőkeemeléssé) sikerült a magyar elektronikai iparnak a világpiacon legnagyobb részesedéssel bíró vállalatát gyakorlatilag teljes egészében amerikai tulajdonná alakítania.

orion_1.jpg

Ezzel eljutottunk a privatizációs tényezőhöz. Az 1990-es évek magyar privatizációját a szakmai hibák, hozzá nem értés, politikai nyomások hatására bekövetkezett elkapkodottság, valamint, ma már egyre több ismertté vált eset nyomán kimondhatóan: korrupciós jelenségek jellemzik. A privatizáció szakmai hibái és a hozzá nem értés magyarázható és bizonyos mértékig védhető azzal, hogy egyrészt egy inverz folyamatot kellett végrehajtani, ami soha sem egyszerű, másrészt, mert voltaképpen a magyar történelem során példa nélküli folyamatot kellett viszonylag rövid idő alatt beindítani és végrehajtani. Ehhez járult, hogy leromlott és szétzilálódott vállalatokat kellett (volna) értékesíteni. A politikai nyomásra itt nem érdemes szót vesztegetni, mert a jelen tanulmány szerzője nem érzi magát kellően felkészültnek ahhoz, hogy a napi politika irracionalitásait érdemben elemezze. Ami viszont a korrupciós ügyeket illeti, az minden értékesítési folyamatban benne rejlő, immanens veszély, amit csak megfelelő törvényes biztosítékokkal és jól működő ellenőrzési rendszerrel lehet minimalizálni. Viszont a magyar nemzeti értékeknek az az elherdálás jellegű kiárusítása, ami 1990 után következett be, meglehetősen ritka az egyébként igen viharos magyar történelem során is.

A magyar privatizáció legfőbb hibái:

 

• a vállalatokat legyengítették, vezetésüket elbizonytalanították, tehát rosszabb alkupozícióból indultak, mint egy stabil helyzetben;

• a bejövő külföldi tőke tulajdonosainak egy része kalandor volt vagy jobb esetben csekély tőkével rendelkezett, a vásárlásokat hitelből eszközölték és a megvett tulajdon egyes részeinek eladásából törlesztettek. A komoly vásárlók viszont elsősorban piaci részesedést akartak vásárolni, és igen kevéssé helyi termelést megvalósítani;

• azok a külföldi vállalkozók, akik magyarországi termelést folytatnak, általában „csavarhúzó” gyárakat rendeztek be, a fejlesztést „otthon” végzik;

• a szerződések nem vagy gyengén tartalmazták a technológiai fejlesztés megkövetelését a megvásárolt gyárban;

• talán a legsúlyosabb hiba, hogy a privatizáció során nem történt gondoskodás az adott gyárban megtestesült szellemi tőke, a tudás, a dokumentációk megőrzésére, valamint a kialakult szellemi műhelyek, munkacsoportok, eszmei szinergikus hatásának fenntartására. Ezeknek pótlása reménytelen vállalkozás. Ha egy team szétszóródik, ha egy szervezet, annak belső rendje felbomlik, ha a dokumentációkat szó szerint szétszórják, szemétégetőbe küldik, akkor az a gyár meghalt, még akkor is, ha esetleg a gépek, berendezések, épületek leltárilag megvannak. (Többnyire ezek sincsenek meg, mert nagy részüket elhordták, vagy értékük alatt felvásárolták.) 

A kutatás-műszaki fejlesztés elsorvadása.

A korábbiakban elemeztük már a hazai elektronikai K+F-bázis helyzetét, ezért erre most nem térünk ki részletesen. Ezt a bázist nagy vonalakban három összetevőre bontottuk: (1) az egyetemi és akadémiai kutatóhelyekre, (2) az ún. ipari kutató-fejlesztő intézetekre és vállalatokra és (3) a gyárakon belüli K+F-részlegekre. Ezek közül 1993-ra az (1) kategória még létezik, bár igen jelentősen csökkent létszámmal és pénzekkel. Az Akadémia intézetei leválasztották magukról a nem kifejezetten kutató és a gyártó részlegeket, és így, komoly véráldozatok után, külföldi programokba és egyéb nemzetközi együttműködésekbe bekapcsolódva tartani tudják a színvonalat. Hasonló a helyzet az egyetemi kutatóhelyeknél is. Gondot elsődlegesen az jelent, hogy a tehetséges fiatalok vagy egyáltalán nem mennek műszaki pályákra, vagy végzés után a kutatásnál lényegesen kedvezőbb kereseti lehetőségeket keresnek, sok esetben tartósan külföldre távoznak. A (2) kategória, az ipari fejlesztő vállalatok, szinte kivétel nélkül teljes csődbe kerültek, és ez nem csak az elektronikával kapcsolódókra érvényes. Bár az ún. ipari kutatóintézetek és -vállalatok tevékenységüknek egy részében nem annyira a közvetlen gyári kapcsolatokból éltek, hanem saját fejlesztéseiknek realizálásból és forgalmazásából, mégis, az ipari háttér megszűnése --az államilag finanszírozott központi K+F-programok egyidejű elmaradásával -katasztrofális hatással járt rájuk nézve. A (3) kategória gyakorlatilag megszűnt, együtt, sőt előbb halálozván el, mint az anyavállalatok. Előbb, mivel a csődeljárások során elsőként a műszaki fejlesztőket küldték el, és ugyanez a helyzet akkor is, ha külföldi vállalkozó vásárolt fel egy adott vállalat, vagy annak részeit. Márpedig saját műszaki fejlesztés nélkül bármely vállalat - és főleg a tudásigényes elektronikai gyárak - csupán alsórendű, bérmunka jellegű tevékenységre képes. 

Következtetések 

 

A magyar elektronikai ipar tehát - a fentieket figyelembe véve - nem csupán elhalálozott, hanem a kormányzati hibák, rossz döntések, a téves gazdasági és főleg politikai nézeteken alapuló beavatkozások, a külső versenytársakat preferáló, a nyers piacelhódítást fel nem ismerő vagy éppen annak behódoló politikai naivitások és hiszékenység együttes hatásai megölték, megfojtották, elvonván tőle a létéhez szükséges feltételeket. Ez a folyamat már a megelőző rendszerben megkezdődött, amikor a fiskális kormányzati szemlélet folyamatosan meg- és elvonta a magyar elektronikai ipar fejlesztéséhez, megújításához, nemzetközi versenyképességéhez szükséges eszközöket. 

A magyar elektronikai ipar romlása felerősödött a szocialista rendszer utolsó éveiben, de végül is a rendszerváltozás utáni alig három évben teljesedett be, amikor a negatív hatások felgyorsítva jelentkeztek. Az az ágazat, amelyet a statisztikai rendszer e tanulmány megírásakor, vagyis 1994-ben magyar elektronikai iparnak nevezett, és amely 1992-ben mintegy 88,6 milliárd forintot forgalmazott (azaz a már igen lecsökkent 1991. évinek is csupán 86%-át folyóáron, illetve a mintegy 25-28%-os éves inflációt figyelembe véve, reálértéken 60-65%-át), ez az ipar nem pusztán létszámában és termelési értékében lett töredéke az 1989. évinek, hanem termékeinek összetételét, tevékenységét tekintve is csupán egy vegetáló színvonalat képvisel, hiszen javító-karbantartó munkák, bedolgozás, bérmunka adják a munkáknak mintegy 90%-át, amihez részben korábbi munkák, eredmények kifuttatása, részben néhány találmány megvalósításának kísérlete járul. 

Epilógus 

 

Lesz-e ismét magyar elektronikai ipar? - tettem fel a kérdést e tanulmány befejezésekor, 1994-ben. Lehetne, ügyes kertész segítségével, mert a gyökérzet egy része - a szellemi tőke maradványa - még él - írtam akkor, bizakodva. Azóta mostanra, 2001 végére, amikor átdolgoztam, rövidítettem ezt az az írást, javult a helyzet, biztató folyamatok is beindultak. Mégis, a mai elektronikai ipar közel sem olyan jelentőségű, húzó része a magyar gazdaságnak, mint megöletése előtt volt. A további, várható folyamatok feltárása és elemzése azonban már egy másik tanulmány feladata kell legyen. 

Köszönetnyilvánítás 

 

Igen fontos és tartalmas hozzájárulást jelentettek Berecz Frigyes, Berkó Gyula, Budinszky József, Gyulai József, Iklódy Gábor, Kapolyi László és Pál László szakmailag és gazdaságpolitikailag egyaránt értékes közlései, amelyeket beépítettem a tanulmányba. Köszönet türelmükért és a kapott ismeretekért. Végül, és messzemenően nem utolsó sorban, szeretném megköszönni férjemnek, Kovács György villamosmérnöknek a fentiekhez hasonlóan értékes közléseit, és főleg a türelmét a jelen tanulmány megírása során.

Mi a helyzet napjainkban?

 

Mondhatnánk, hogy sok víz lefolyt azóta már minden folyón, kár ezen rágódni. De nem mindegy mi történt akkor, hiszen internet híján az átlagember nem tudta mi a helyzet, csak azt látta, hogy sorra tűnnek el patinás cégeink. Persze sok, konkurenciának számító multi is eltűnt azóta, vagy eladta a nevét kínai cégeknek. Dél-Korea pedig a semmiből átvette a hatalmat az elektronika piacán. Csak érdekességképpen mondom, hogy az első SAMSUNG fekete-fehér televíziót 1970-ben mutatták be és SANYO licenc alapján készült, és ott is 5 éves tervek voltak, erről bővebben itt olvashatunk. Nálunk egy komoly gyártó és fejlesztő bázist sikerült tönkretenni állami segédlettel pár év alatt, hogy mi lehetett volna, ha szakemberek irányítják akkor az országot nem tudhatjuk, de nem valószínű, hogy ez jó megoldás volt. Minden azért nem tűnt el, mert a VIDEOTON megmaradt hírmondónak, jelenleg Videoton Holding Zrt. néven a legnagyobb magyar magántulajdonban lévő ipari vállalatcsoport, de saját márkás termékeket nem készít, mert szerződéses, un. EMS gyártó. A világ változik, ahogy a szerző is írta előszavában: előretört az infokommunikáció, és e téren ígéretes hazai eredményekről lehet beszámolni, de a rendszerváltás előtt itthon gyártott hiradástechnikai és számítástechnikai termékek közül sok még napjainkban is működik, a gyűjtők szeretete életben tartja őket és talán az idők végeztéig megőrzik egy elherdált ipar emlékét.

Köszönet a szerzőnek: Dr. Szentgyörgyi Zsuzsának, hogy hozzájárult a tanulmány közkinccsé tételéhez a blog keretein belül.

A gyárak történetéről az alábbi linkeken olvashatunk bővebben: 

https://lazarbibi.blog.hu/tags/Magyar/page/2  

https://lazarbibi.blog.hu/tags/Magyar

Képek forrása: MTVA archívum, radiohistoria.hu, holdcomputers.com

 

80 komment Magyar Tovább
Hová tűnt a magyar elektronikai ipar a rendszerváltás után? Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
80 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Titokzatos kijelző egy hidegháborús tengeralattjárón Titokzatos kijelző egy hidegháborús tengeralattjárón
  • Mars jelentkezz! Mars jelentkezz!
  • Hidegháború a rádió műsorszórásban Hidegháború a rádió műsorszórásban
  • Volt egyszer a magyar autóbusz-gyártás Volt egyszer a magyar autóbusz-gyártás
  • Élet a CGI előtt Élet a CGI előtt

A bejegyzés trackback címe:

https://lazarbibi.blog.hu/api/trackback/id/tr715459268

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Sam Crow 2020.02.21. 20:50:22

"az 1990-es rendszerváltás után pedig a hatalomra jutott korábbi ellenzék, főleg annak liberális indíttatású része, egyenesen károsnak minősítette"

Indokolatlan liberálisozás. Minősíthetett bármit is károsnak, sok beleszólásuk nem volt, lévén 1994-ig nem kerültek kormányra. Addigra meg már mindennek vége lett.
Válasz erre 

PiBá 2020.02.22. 13:08:34

Hát .... ez blog bejegyzésnek brutálisan hosszú. Elkezdtem az olvasást, majd abba is hagytam.
Jut eszembe. Járt pl. az Orion gyárban? A 80-as évek közepén jártam ott és mélyen megdöbbentett egyes termékek manufakturális gyártása. Persze, a manufaktúrának is lehet tere, mondjuk a top kategóriában (Hi-Fi), de átlagos terméknél? Öngyilkosság.
Válasz erre 

Visceroid 2020.02.22. 13:11:11

"A rendszerváltás utáni privatizáció a mindenkor is gyászos magyar történelem egyik tragikus fejezete lett."

Mint mindenhol. Azért mert azok a gyárak, felszerelések annyit értek, amennyit adtak értük. Azért egy poszt-szovjet államot ne hasonlítsunk már egy akkori nyugati országhoz. Háború volt, gazdasági- és hidegháború, vesztettünk. Van ilyen. Ami viszont magyar sajátosság, hogy 30 év elteltével sem vagyunk hajlandóak elengedni a sérelmeinket, illetve egyre többet adunk hozzá, 50, 100 évvel ezelőtti dolgokat veszünk elő, illetve ellenségeket keresünk. Azt kellene megérteni, hogy a rendszerváltással nem voltunk egyedül, és nem voltunk sem különlegesen jó, sem különlegesen rossz helyzetben. Ebből sikerült mára leküzdenünk magunkat az EU lassan minden tekintetben legutolsó tagállamává. Érdemes lenne elgondolkodni, hogy miért.
Válasz erre 

csúti csüngőhasú tolvaj 2020.02.22. 13:31:15

Csak szólok, ez 30 éve volt. Eddig is tudtuk, hogy a jobboldal a rendszerváltás után eladta bagóért az országot, ezen változtatni már nem lehet. A kérdés inkább az lenne, 30 év alatt miért sikerült még a 90-es állapotoknál is lejjebb csúszni, és ez már kőkeményen az azóta az időszak kétharmadát uraló jobboldal teljes hozzánemértésének az eredménye... és javulásra még kilátás sincs.
Válasz erre 

Big Blaster 2020.02.22. 15:04:04

@Visceroid: Nem teljesen igaz. Voltak a világpiacon is versenyképes produktumai a magyar elektronikai iparnak. Nem feltétlenül a kommersz cikkek között, hanem pl. a műszergyártásban, hadi technikában. Az bizony az elhibázott privatizáció következménye, hogy azokat a gyárakat, kutató-fejlesztő intézményeket is beszántották, akik az átmeneti időszakban kapott némi állami segítséggel, életképesek lehettek volna a rendszerváltás után is. Mechanikai Labor, EMG, MMG, MOM, Gamma Művek mond valamit? Komoly, piacképes tudás halmozódott fel ezeken a helyeken, amit elkótyavetyélt a politikai elit, mert dilettáns módon folytatták le a privatizációt. Nem volt mérlegelés, hogy mi az amit nem érdemes erőltetni (pl. nehéz ipar) és mi az, amiben lehet perspektíva és életben kell tartani akkor is, ha rövid távon nem nyereséges. Magyarország adottságai a minőségi mezőgazdaságnak és a nagy hozzáadott szellemi értéket igénylő könnyű ipari ágazatoknak (elektronika, műszer ipar, optika, gyógyszer ipar, jármű gyártás, stb) kedveznek. Ezeket nem lett volna szabad lerombolni. Volt itt magas színvonalú, piacképes autóbusz, vasúti jármű gyártás is. Azokat is sikerült szinte megszüntetni. Ami most van, az csak halvány árnyképe annak, ami lehetett volna akkor, ha nem építik le ezeket az iparágakat. Néhány régi nagy cég maradványai még léteznek. Az MMG-ből is kivált néhány kisebb kft, akik mai napig léteznek. A Gamma Művek is feltámadt a poraiból valamennyire: www.gammatech.hu/?lang=hun&mnuGrp=mnuProducts&module=main
A kérdés, hogyha ezeket a cégeket nem hagyják gyakorlatilag megszűnni, hanem a politikai vezetés a szívügyének érezte volna, hogy ezt az iparágat megmentse, akkor most hol tarthatna az ország?
Egyébként ha kicsit utána nézel, akkor rájössz, hogy a Csehek, Szlovákok, Lengyelek mind sokkal értelmesebben vitték végbe a saját privatizációjukat. Nem rombolták le olyan szinten a saját iparukat, mint a mi, mindent sokkal jobban tudó, nagyokos politikusaink.
Válasz erre 

öreg baka nem rakéta 2020.02.22. 16:03:43

@csúti csüngőhasú tolvaj:
Sajnos egyet kell hogy értsek. Az akkor idejövő minipénz leginkább piacot keresett, nem termelőüzemeket. Az akkor bezárt gyárak hiányoznak a termelésből. Erre az elmúlt 30 évben mindenki rátett ( Lásd: Könnnyűipar, jáműgyártás) Az igaz, hogy 1990 előtt nem voltunk a top-on, de a fejleszőgárda alkalmas lett volna a top-ba kerülni. Jóformán mindenhol:)
Válasz erre 

HaD 2020.02.22. 16:28:17

@Big Blaster: A privatizáció nem elhibázott és nem dilettáns volt hanem előre megfontoltan és szervezetten elkövetett. Mint a cikk író is megemlíti a jaltai konferenciát ahol felosztották ezt a régiót ugyanígy a hidegháború elvesztése után is történt egy újra felosztás,mely a nyugati gazdasági érdekkörhöz lökte a régió 100 milliós fogyasztóját valamint az 50-60 millió munkavállalóját mint erőforrást(ezek a kgst idején az orosz érdekkört szolgálták...vae victis:))...a magyar elit ekkorra már felkészült volt arra hogy hogyan szolgálja ki a győztes nyugatot.lásd pl matócsi előképzését avagy demjánék kamat politikáját... A legnagyobb tragédia és elszalasztott lehetőség lehetőség az orosz gazdasági érdekektől szabadulva nem alakíthatta ki az ország a saját fenntartható gazdasági struktúráját...egy magas hozzáadott értékkel bíró mezőgazdasági alapokon nyugvó korszerű élelmiszer ipari könnyűipari biotechnológiai és kapcsolódó kutatási tevékenységen nyugvó gazdálkodást...és a kapcsolódó kutatási oktatási intézményrendszert...kiegészítve a korábbi könnyűipari és mg gépgyártással és oktatással/kutatással. Mellesleg a vidék elsorvasztását is ennek az "elitnek" köszönhetjük....
Válasz erre 

rdos · http://h2o.ingyenweb.hu/tema/6.html 2020.02.22. 16:29:04

Alig ismert a Videoton sornyomtató gyára története. A sornyomtató olyan mint egy lánctalpas jármű lánctalpa, nagyon gyorsan forog, és ahogy a régi írógépeken, úgy itt is egy kalapács ütötte a festékben úszó "lánctalpat" a papírra. Ja? Egyszerre egy szinte egész sort. Kicsit elmosódott volt a nyomtatott karakter, de számlán kit zavart? Cserébe az akkori, de lehet hogy mai szinten is a leggyorsabb nyomtató volt. Ez még az "átkosban" volt.

Másik szfvári történet a módszerváltás után, az Albacomp. 1998-ban megcsinálták (kb. egy - másfél évtizeddel a gooogle glass előtt) a videó szemüvegüket, amivel kiváltható lett volna a monitor (akkor még jobbára katódsugár csövesek voltak a monitorok a PC-ken). A magyar értéktőzsdére készült az Albacomp, de a tulajdonosát a "magyar állam" a tranzakció előtt bebörtönözte. :-( B
Válasz erre 

Visceroid 2020.02.22. 16:47:05

A lényeg akkor is az, hogy a csehek, szlovákok, lettek, litvánok, észtek, velünk együtt indultak, ugyanolyan vagy rosszabb helyzetből, mostanra pedig állva hagytak minket. Miért? Rossz politikusaink vannak? Nekik is! Rablóprivatizáció volt? Náluk is! Miért és miben jobbak ők nálunk?
Válasz erre 

szazharminchet 2020.02.22. 17:33:43

@Big Blaster: Hát nem tudom, a fenti képen tényleg nagyon királyul néz ki az a MechLabor magnó (bár azért nem úgy, mint egy vele egykorú Revox), de az általad felsorolt, "versenyképes" márkák közül, amelyikhez volt szerencsém, na az nem versenyképes. Pl. EMG oszcilloszkóp ugyanúgy a Tektronix kapcsolástechnikára épült, mint a korban a többi, de az ugyanolyan korú HP az ma is működik, nem kontakthibás. Volt szerencsém egyetemi mérésen MIKI fejlesztésű eszközhöz, sajnos volt benne mechanika is, egy mérés, egy javítás.De 90-ben már az azelőtt 10-20-30 évvel piacképes termékek sem voltak azok; a döglődő szocializmus nem hagyott pénzt a cégeknél fejlesztésre. A KFKI számítástechnikai része pl. el volt adósodva, ami menthető volt, abból lett a Digital magyar képviselete (aztán a Digital sem tudott mit kezdeni magával a PC-s világban), az ESZR gépek meg mindenhonnan pikpakk eltűntek, nyilván okkal (a korabeli KFKI hiradó is nagyon finoman fogalmaz, az R-50-ről, "a kezdeti nehézségek megoldása után megbízhatóan működött" (1 év használat), majd 3 év után lecserélték egy szintén IBM-másolat japán gépre (ami "megbízhatóan működött").
Válasz erre 

szazharminchet 2020.02.22. 17:39:50

A másik, hogy mintha a jól sikerült termékekből kevés jutott volna el a lakossághoz. Még gimnazista koromban sokat javítottam a család tulajdonában lévő, még a szocializmusból maradt rádiókat. Olyat azért ritkán látni nyugati termékben, hogy pl. az alkatrészek fele nincs rendesen beforrasztva, ki lehet húzni a lábát nem sikerült forrasztásból (Videoton rádióban), a kapcsolók, potméterek minősége messze elmaradt az akkori japán cuccoktól. Lehet, hogy készült sokkal jobb termék exportra, de ezen emlékek alapján a szabad piacon (illetve már előtte, amikor már lehetett hozni dolgokat Bécsből), az ember nem a magyar márkákat kereste, addigra az Orion, Videoton hírneve már erősen megkopott. A németeknél ugyanez történt pl. a Praktica fényképezőgépekkel, a 90-es évek elején már nem vettek ilyen gépeket, abból is látszott, hogy a használtcikk-boltokban hegyekben állt a tartozék.
Válasz erre 

John Doe3 2020.02.22. 17:55:31

Ugyanez a történet sajnos elmondható a magyar fegyvergyártásról (FÉG) is. Amennyire tudom, minden volt szoc. ország megőrizte, illetve esetenként (pl. Horváto, Cseho) felvirágoztatta fegyveriparát, de nálunk ezt is sikerült beszántani.
Válasz erre 

fofilozofus · http://megmondomhogymihulyeseg.blog.hu/ 2020.02.22. 18:46:29

Én végigolvastam, és bár nagyrészt egyetértek vele, de ezt a hosszú szöveget egy frappáns mondattal is le lehetett volna érni. Állítólag egy híres ember mondta: a kommunizmusban az a legszörnyűbb, ami utána jön. (Persze nem, mert ami benne történt az is szörnyű, de gazdaságilag igaz.). Azért ment tönkre az elektronikai iparunk, mert a teljes kommunista berendezkedés egy lapát szar volt. Ideig-óráig szovjet szuronyok hegyével működött, és akik benne voltunk, nekünk is működésnek tűnt, de mihelyst vége lett a terrornak, kiderült, hogy nem működőképes. Ahogy egy egykori vicc mondta: a létező szocializmus nem működik, a működő szocializmus meg nem létezik. :-) Az igaz, hogy Antallék eléggé elkúrták, viszont emlékszem, hogy ez volt az országban a közhangulat (zászlóshajója a HVG meg Kornai János), hogy a jó nyugatiaknak mindent gyorsan el kell adni, ez a záloga a sikernek. Ha más kormány jött volna, ő is elhitte volna, nem volt menekvés. (Remélem, Kornai meg a HVG busásan meg lettek fizetve ezért a gazdik részéről. ) Jó lett volna a cseh utat bejárni, mert akkor is tönkrement volna egy csomó cég, de egy csomó meg nem. Amik átvészelték ezt az időszakot (MOL, OTP) most KKE-ban eléggé fontos játékosok. Mondjuk nem is egy külföldi jóságos befektetőnek adták el őket, hanem részvénytársaságokká váltak. Jó lett volna ebből több.
Válasz erre 

Make Valamit · http://make.blog.hu 2020.02.22. 18:56:30

Ránk szakadt a lesajnált Nyugat, sokan rájöttek hogy ami világszínvonalú, azt nem csinálhatják itthon rendesen. Kevéssé ismertek a Mechlabor lemezjátszói, pedig azok (is) simán eladhatók volt európai stúdióknak, jöttek is - talán az AKG-től - hogy jó akkor kéne nekik egy kissebb 2500 darabos sorozat, a vezig nyelt egyet (a magnókat viszik, arra van beállítva a gyártósor) és elnézést kérve elutasította. A BHG kisfloppy története is egy tragikomédia, úttörő, világelső termék elé görgettek akadályokat. Ott ahol nem kellett volna szórni a pénzt (közszükségleti dolgok) ment a Videotonnál, Orionnál a "na majd most jól megmutatjuk" mintha egy otthoni felhasználónak számított volna hogy a rádiójának 0.5%-on belül van a frekvenciastabilitása. Érdemes mellérakni egy Pioneer vagy akármilyen másik japán tunert. Két IC, ennyi. Egy szép ház, szálcsiszolt előlap, bazi gombok, szerintem a negyedéből állították elő.
Röviden: a szoci iparral hirtelen ott találtuk magunkat a nemzetközi piacon, ahol nem a KB határozta meg a keresletet-kínálatot.
Válasz erre 

AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2020.02.22. 19:03:18

@John Doe3: A csehek eleve nem kezdtek el eszetlenül privatizálni , mint mi. A Skodát is csak később , komoly feltételrendszer mellett adták el a Volkswagennek..
Válasz erre 

Lazarbibi 2020.02.22. 19:05:36

@szazharminchet: Volt baj a fejekben is, hiszen a teljesen magyar ORION Nárcisz televíziót símán megvették Bécsben AudioTon márkanéven valutáért, mert az ugye nyugati termék volt :-)
Válasz erre 

mikober 2020.02.22. 19:29:26

Ha valaki elolvasta Szilvási Lajos 2 regényét (1964, és 1972-ben írta őket) a fent leírt hosszú "blog" (?) bejegyzést megírta volna belőle. Semmi újdonságot nem mondott számomra. Sajnos büntetlenül kiárusították az országot a rendszerváltáskor.
Válasz erre 

rbsat1 2020.02.22. 20:21:37

Ne feledkezzünk meg a híradástechnikai ipar vérszívóiról sem, alias Budavox, vagy később a Technika külker. Ezek a cégek hallatlan apparátussal és nagyvonalú pénzszórással "dolgoztak" a KGST holtbiztos piacainak "újrahódításán" Tudjuk, nem kellett, az ötéves tervek mindent elrendeztek. Viszont a belterjes kapcsolati hálón özönlöttek be a magáncélú javak, úgy mint szibériai gerendaház komplett gépészettel. (egy vagon, vagy kamion), mikrohullámú sütő (ekkor még hírből sem volt, a szovjet típus veret az 50 kilót) Amikor a baráti arab országokra esett a fény, a teljes magyar híradásipar spektrumot felölelő rádió zavaró rendszerek szállításán csak az ipar nem tudott nyereséges lenni. Ide tartozik Líbia, Szíria, Irak, India, kis mértékben Irán és Peru. Jó részük a "stabil politikai kapcsolatok" okán sohasem fizette ki a szerződött, szállított , átadott rendszereket. A Technika külker, na az persze jól járt.... (későbbi csínytevésük a horvát géppisztoly saga) A csődbe jutott vállaltok sorsához hozzá tartozik még, hogy nemcsak a gonosz nyugati befektetők és cégvásárlók hozták a koporsó szögeket, hanem a végórákban a menedzsment és haverjaik az utolsó szögig elloptak mindent. Mondjuk pl. az ......-ben a színesfém raktárat, a forgácsoló gépeket, a komplett festék raktárat, a kötőelem raktárat, majd szép csendben az ingatlanokat......stb. Na azért így egy-két puzzle darabbal színesebb a kép.
Válasz erre 

David Bowman 2020.02.22. 20:31:39

@Sam Crow: Valójában 87 óta hatalmon voltak.
Válasz erre 

David Bowman 2020.02.22. 20:34:20

A magyar elektronikai ipar legnagyobb felvevője a Vörös Hadsereg volt. Aminek a költségvetése a 10%ára esett vissza. Ennyi.
Válasz erre 

David Bowman 2020.02.22. 20:38:06

@Visceroid: Honnan veszed ezt a hülyeséget? A kiváló Litvániából a lakosság 30%a lelépett.
Válasz erre 

David Bowman 2020.02.22. 20:40:56

@Lazarbibi: Mert olcsóbb volt, mint itthon. Amúgy a gengszterváltás után a világ összes autómagnójának a mechanikáját Magyarországon gyártották.
Válasz erre 

David Bowman 2020.02.22. 20:46:51

@Nyírjeslakó: Nekem az az Orion erősítőm jó húsz évet működött. Jellemző, se a magnó, se a lemezjátszó nem magyar volt.
Válasz erre 

kocsisj 2020.02.22. 20:57:38

@Visceroid: Egy l.f...-t. Bocsi a vulgáris kifejezésért. Saját tapasztalat: Dortmundban élő barátom kérésére kerestem M.-i faiskolát, a barátomék német autópályák növényzetét telepítették meg újították. Faiskola Szombathely: ha jól emlékszem 25 millió Ft/ 5 hektár vagy több, ahol most a nagy bevásárló rész van ( jelenlegi ára cka 50 milliárd?), faiskola Szentendre (ez volt a legkisebb), de árban is, cka 5-8 millió Ft között (Leányfalu felé a vízparton!!!), faiskola Siófok: ez volt a legnagyobb és a legdrágább, ha jól emlékszem 20-25 hektár. 1990-ről beszélünk, a társtulajdonos von Seggfej miatt nem lett semmi az egészből (nem voltak elég egyenesek a csemeték, meg nem volt elég gép, meg hasonlók). Biztos megvette őket végül valami sz.rházi spekuláns, engem csak az akkori kótya-vetye szomorít, a mai értékeket ismerve. ( kb. 10-15 helyen voltunk Szegedtől Kaposvárig).
Válasz erre 

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2020.02.22. 21:18:02

Nem szívesen védem Antallt, mert egy kártékony fantasztának tartom, de az Antall-kormánynak lehetősége se nagyon lett volna fenntartani a vállalatok támogatását. Folyamatosan a csőd szélén táncoltak.
Hozzátenném, hogy az erőltetett ütemű privatizáció mögött is inkább az államháztartás pénzéhsége húzódott, mint sem ideológiai megfontolás.

A Tungsram sztorihoz hozzátartozik, hogy az háború előtt is amerikai cég volt.

Egyébként nem megölték, sokkal inkább nem hagyták felnőni. Ez olyan, mintha te 25 éves koráig búra alatt nevelsz egy gyereket, aztán kilököd a világba. Meghal. Nem azért, mert a világ annyira gonosz, hanem, mert nem edződött meg hozzá. Itt sem a rendszerváltás volt a főbűnös, hanem az azt megelőző szocializmus. De ennek részeit magad is látod, csak aztán a végén mégis máshova teszed a felelősséget.
Válasz erre 

Tamáspatrik 2020.02.22. 21:35:08

Egy dolog kimaradt az elemzésből, az hogy az oroszok már a 80-as évek végén fizetésképtelenné váltak. Az elektronikai termékeinket csak hitelbe tudtuk volna adni az egyébként összeomlott orosz gazdaságnak. A csehek egy darabig (!) képesek voltak erre, mi azonban nem, mert velük ellentétben nagy volt az ország külső adóssága. Az oroszok pedig már akkori is tartoztak nekünk nem jelentéktelen összeggel, hiába, a két adósság nem volt egymással átváltható és senki nem akarta meghitelezni az oroszokat nem csak elektronikával, de mezőgazdasági termékekkel sem (a TSZ-ek ezért omlottak össze.) Vegyük már észre, egy birodalom omlott össze hirtelen és az összeomlások általában ilyenek. Antalléknak nem volt túl sok jó ötletük és nyomás alatt is voltak, ezért privatizáltak túl gyorsan mindent. Talán egy zseniális politikus, erős közgazdasági vénával más döntéseket hozott volna, de nem volt olyan köztük és kiborult a bili hirtelen. Egyébként is összeomlott volna az elektronikai ipar, mert nem tudták finanszírozni. Az NDK-é is összeomlott és az egész keleti tömbben egyetlen országban sincs erős saját bázisú elektronikai ipar,mert sehol sem volt meg az eléggé kifinomult vállalati struktúra és szervezettség, ami ehhez kell.
Egyébként pedig jó az elemzés, csak a közgazdasági ismeretek hiányosak.
Válasz erre 

Tamáspatrik 2020.02.22. 21:43:48

@Big Blaster: Nem minőségi, hanem MENNYISÉGI szemléletű mezőgazdaságunk volt, sok és gyenge minőségű búzát, bort, számunkra ehetetlen konzerveket kellett produkálni, ezt mindenki tudja. A lengyel lobbi erős volt az USA-ban, ők kibulizták az államadósságuk elengedését, egyébként meg piszok mélyen voltak, onnan könnyű feljönni. Mi nem tudtuk kibulizni. A kapun belüli munkanélküliség is megjelent hirtelen a kapuk előtt is. GMK-val pusztítottuk a cégeinket. (Nem adózott, a cég eszközeivel végzett termelőtevékenységgel). stb. A minőségbiztosítás gyakorlatilag az egész iparban ismeretlen fogalom volt, nem voltak egyenletes minőségű termékeink.
Van az egész régióban egyetlen jól ismert márka, amely saját tulajdonú és nem multi? Elszigetelten igen profi kis műhelyek voltak, de komoly ipari kultúra M.o.n sosem létezett, ebben a csehek mindig jobbak voltak mint mi. Sem a Rába művek sem a buszgyártásunk nem komoly tényező manapság, pedig lehetne....
Válasz erre 

kárárámaispj 2020.02.22. 22:54:31

@Visceroid:
"Azt kellene megérteni, hogy a rendszerváltással nem voltunk egyedül, és nem voltunk sem különlegesen jó, sem különlegesen rossz helyzetben. Ebből sikerült mára leküzdenünk magunkat az EU lassan minden tekintetben legutolsó tagállamává. Érdemes lenne elgondolkodni, hogy miért."

Hát igen. Ha kinyomom a szemed ma, akkor 30 év múlva jogosan mondom, hogy ideje túllendülni a régi sérelmeken, és saját hibádból nem vagy képes céllövészetben olimpiát nyerni.
Válasz erre 

nyelv-ész 2020.02.22. 23:19:33

Ne legyenek illúzióink. Mára a Grundig, Thomson, Philips is padlót fogott, kínai kézben van. Nem gyárt, nem fejleszt, csak a nevét adja a kínai termékekhez. A magyar ipar végletesen elavult termékeit a rendszerváltás előtti években már csak a szovjet hadiipar vette meg, meg néhány KGST ország. Kőbaltát adtunk medvebőrért. Nem voltak versenyképes termékeink, amelyeket piacképes áron eladhattunk volna a rendszerváltás után. Azért, mert néhány laborban volt pár találmány, többségében nem is gyártásra érett, még ne higgyük, hogy mindez a gyíkemberek összeesküvése miatt ment a levesbe.
Nem vitatom, hogy voltak óriási disznóságok a rendszerváltás körül, de ezek nélkül is csődbe jutott volna a magyar elektronikai ipar.
Válasz erre 

Wildhunt 2020.02.23. 00:21:37

@Tamáspatrik: Azt azért tegyük hozzá, hogy az államadósság átstrukturálása elengedés helyett csk most tűnik jó ötletnek. Akkor úgy nézett ki, hogy az IMF-ben levő kis helyünkbe, meg a további hitelezés teljes leállásába került volna. Ami a szociális szféra azonnali összeomlését hozta volna maga után, amit persze nincs az a kormány, amelyik bevállaljon. A lengyeleknél mindegy volt, ők az összeomlást megoldották már előtte... MOST persze hogy jó ötletnek tűnt volna, hogy lerombolni mindent, majd újjáépíteni 0-ról (mint pld. a szlovákok, lásd még éhséglázadások hadsereggel leverve), de AKKOR ebbe nem igazán akartunk (szerintem okkal) belemenni.
Válasz erre 

Wildhunt 2020.02.23. 00:22:28

@Wildhunt: Természetesen inkább Elengedése átstrukturálás helyett. Késő van.
Válasz erre 

ecpec831 2020.02.23. 00:37:04

EMG 830 számítógép
Rövid név:
Az Elektronikus Mérőműszerek Gyárában (EMG) 1969-ben megépült középkategóriájú EMG 830 számítógép az első – és azóta is egyetlen – teljes mértékben hazai fejlesztésű, félvezető elemeket alkalmazó számítógép volt.
Működési idő: 1961-1970
itf.njszt.hu/termek_hardware/emg-830-szamitogep
ajovomultja.hu/emg830-nagyszamitogep?language=hu
Válasz erre 

ecpec831 2020.02.23. 00:50:27

Az első gyilkosság az EMG 830 – teljes mértékben hazai fejlesztésű - számítógép fejlesztő és termelőgárdájának a "legyilkolása" volt.
Parancsszóra történt.
Válasz erre 

Takács Zsolt 2020.02.23. 01:49:34

Megölni csak azt lehet ami él.
Válasz erre 

Szíriuszi Zsidó Gyíkember 2020.02.23. 05:16:05

@rdos: Egy kis japppán sufnicég, valami Sony nevű, már 1996-ben kiadta a Glasstron nevű videoszemüveget. Emlékszem, akkoriban a Kecskeméti utcai Sony szalonban nálunk is lehetett kapni, akkori ára volt 300.000,- játékpénz.

Minden nap arra mentem haza suliból, mindig ott álltam a kirakat előtt nyálat csorgatni.

Aztán amikor 1998. környékén én is olvastam a színes hírekben a bejelentést, hogy az Albacomp _elkezdte_ kifejleszteni a saját monokuláris verzióját, csodálkoztam is, hogy minek, hiszen akkor már két éve létezett sztereo.

A székesfehérvári cégnek gyorsabban kellett volna másolnia, hogy még piacra tudják dobni saját kópiájukat az igazgató lecsukása előtt.
Válasz erre 

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2020.02.23. 07:13:41

A nyugat leigázta ezt is.
Válasz erre 

eßemfaßom meg áll 2020.02.23. 08:12:34

@csúti csüngőhasú tolvaj: "a jobboldal a rendszerváltás után eladta bagóért az országot" Ja mert privatizáció csak 90-94 között volt, a jóelvtársan kemkezdték el szétlopni az országot 87-ban (de) és nem adták el külföldre a maradékot 94 után (de) mek.oszk.hu/02100/02185/html/400.html "1996 végéig a Horn-kormány 720 milliárd forint értékű vagyont privatizált, közel két és félszer annyit, mint az Antall- és a Boross-kormány. A hét év alatt befolyt privatizációs bevételeknek már 86%-a származott külföldi befektetőktől, a hazai részesedés 14%-ra zsugorodott, ami nagyon rossz arány. 1995-ben a privatizációs bevételek rekordmagasságot, 481 milliárd forintot értek el, ennek 83%-a készpénz, jórészt külföldi befektetés volt. Ebben az időszakban adták el a nagy szolgáltató vállalatok többségi tulajdonát, illetve – 50% alatti eladás esetében – a menedzsment-jogokat. Rossz kibocsátási {II-702.} áron kelt el a Magyar Olaj- és Gázipari Rt. (Mol), az olajipar 30%-ának részese (1997-re a részvények 3,5-szeres árfolyamon álltak). Külföldi kézbe került az öt regionális gázszolgáltató társaság, eladták a hat áramszolgáltató társaságot, a Mátrai és a Dunai Erőmű Rt. részvényeinek átlag 47%-át a menedzsmentjogokkal együtt. "
Válasz erre 

eßemfaßom meg áll 2020.02.23. 08:27:50

@Lazarbibi: Hát aki erről azt hitte bármilyen logoval, hogy nyugati TV...: users.atw.hu/patina/tv/ori1156/ctv1156.htm
Válasz erre 

Visceroid 2020.02.23. 08:30:08

@MAXVAL bircaman közíró: Miért? A kedves Antal-kormány miért hagyta? Azon kívül miért kellett az elmúlt 30 évben még lejjebb csúszni? Aki pedig nem várt némi sokkhatást a rendszerváltás után az nagyjából hülye. Az élet nem habostorta. Viszont az nem jelenti azt, hogy azt az állapotot permanensé kell tenni, belesüppedni a dühbe és a haragba, és akkor is benne maradni, amikor már mindenki rég kimászott belőle, sőt jól érezni ott magunkat. Igen, persze az egész világ a magyarokat akarja elpusztítani, mert Szíriuszról jött DNS szívcsakrája. És ezeknek a nacionalista barmoknak van permanens kétharmaduk. Kicsit magunkba kellene nézni, hogy mit rontottunk el, de nagyon!!!
Válasz erre 

eßemfaßom meg áll 2020.02.23. 08:49:35

@rdos: "videó szemüvegüket, amivel kiváltható lett volna a monitor (akkor még jobbára katódsugár csövesek voltak a monitorok a PC-ken)." Hát azért szerintem kevesen szaladtak volna lecserélni az akkoriban már átlagos 1024x768-as, olcsó monitorjukat a félVGA felbontású, 2m-ről nézett 1000$-os "monitorra" "The Personal Monitor, another Albacomp flagship product developed in-house, is a head-mounted display device that is capable of producing 180 000 pixel images in colour that seem to be 2 meters away from the user."
Válasz erre 

Lazarbibi 2020.02.23. 08:58:37

@eßemfaßom meg áll: Elhitték, saját szememmel láttam ilyen készüléket AudioTon márkajelzéssel és Bécsből hozták :-( Mostanában viszont fordult a kocka, minden vackot el lehet adni a klasszikus ORION háromfejes logóval.
Válasz erre 

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2020.02.23. 09:17:13

@Visceroid:

Áldozathibáztatást végzel. A letepert áldozat a hibás, nem az agresszor?
Válasz erre 

Tamáspatrik 2020.02.23. 09:49:14

@Wildhunt: Egyetértek, nagy valószínűséggel erről volt szó. Nem volt erős alkupozíciónk Zwack Péter amerikai követet, aki felvetette az adósságunk elengedését ki is rúgták. Átütemezésről lehetett csak szó, megúszni valahogy. Németh Miklósék sokkal jobbnak mutatták a gazdaság állapotát még a rendszerváltás előtt, amilyet Antallék átvettek.
Válasz erre 

csúti csüngőhasú tolvaj 2020.02.23. 09:52:42

@eßemfaßom meg áll:

Stimm. Bizony a jobboldal vágta haza az országot. Volt négy éve a kommunista másodvonlas pártfunkciknak, a saját gazdagodásukon kívül mással nem foglalkoztak. Nem véletlenül lettek elzavarva 94-ben. Ha a felsorolásodban benne lenne a valóság is, akkor talán szerepelne benne a nem véletlenül jobboldalon nem említhető Bokros csomag, orbán vezéretek arra alapozta az első négy évét, aztán amit sikerült 98-ig nagyjából termelő pályára állítani azt 2002-ig sikeresen legyalázta a jobboldali istened. Szóval maradjunk a valóságnál, a hazai ipar felszámolása kizárólag egy névhez köthető, és azt a nevet az esti imaoltárod fotóján olvashatod és bármennyire fáj neked az igazság, biza orbán vezéred kőkeményen benne van az ország teljes leamortizálásában és szétlopásában.
Felesleges a nyugatot hibáztatni mindenért, az ország szétlopása kőkeményen a jobboldali de a lopáson kívül semmi máshoz nem értő magyar feneketlen zsebek eredménye.
Válasz erre 

Tamáspatrik 2020.02.23. 09:55:35

Ez a magyar elektronikai ipar olyan lehetett, mint pár igen tehetséges magyar focista, aki megvillantotta tudását fiatalon, de jó csapatot sosem alkottak és folyamatosan jó teljesítményre sem voltak képesek, mert nem voltak ők sem a játékuk sem KORSZERŰEN FELÉPÍTVE, igaz menedzselve sem.
Válasz erre 

Tamáspatrik 2020.02.23. 09:56:50

Azt még tegyük hozzá, hogy a magyar elektronikai ipar a 30-as években még világszínvonalú volt. Volt tehát hagyomány, amire építkezni lehetett, bár a szoci-komcsi rendszer nem tett jót ennek, sőt.
Válasz erre 

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2020.02.23. 10:51:39

@MAXVAL bircaman közíró:
Csakhogy az aggresszor nem a nyugat volt, hanem az Szovjetunió. A SZU kényszerített ránk egy olyan gazdasági rendszert, ami miatt a magyar elektronikai ipar legyengült állapotban jutott el a rendszerváltás pillanatáig.

@eßemfaßom meg áll:
Egy nagyvállalat privatizációja nem tízperces folyamat, hanem éveket is igénybe vehet. A Horn-kormány idejére eső privatizációs szerződések zömét még az MDF kormány idején fixálták.
Válasz erre 

AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2020.02.23. 11:02:24

@Lord_Valdez: Amit aztán a nyugatiak jól kihasználtak..:)
Válasz erre 

eßemfaßom meg áll 2020.02.23. 11:28:56

@Lazarbibi: el hiszem, hogy volt olyan, de olyan is van aki a tvshopól rendel egymilliós gyémántékszert csak ma 120ezerért.
Válasz erre 

eßemfaßom meg áll 2020.02.23. 11:30:17

@Lord_Valdez: ezek szerint az mdf kormány alatt eladott cégeket még az mszmp adta el. Már ha következetesek vagyunk.
Válasz erre 

eßemfaßom meg áll 2020.02.23. 11:32:26

@csúti csüngőhasú tolvaj: orvossal konzultáltál már? Ha nem ideje lenne, mielőtt elhatalmasodik véglegesen.
Válasz erre 

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2020.02.23. 11:37:20

@AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK:
Ki ne tette volna?
@eßemfaßom meg áll:
Akkor nem így nézett volna ki a privatizációs volumen görbéje:
www.politikaievkonyv.hu/online/mp20/1-16_meszaros.html
"
Az előprivatizációs program
E program a kereskedelmi, vendéglátó- és szolgáltatószféra egységeinek, bérleményeinek magánkézbe adását, a hazai magántulajdonosi réteg erősítését célozta. A programot a Németh-kormány alatt (1989) kezdték kidolgozni, és 1990. szeptember 18-án született döntés róla (LXXIV. törvény). A versenytárgyalásokon csak magyar vállalkozók vehettek részt. A törvény felsorolta azokat a vállalatokat, amelyeknek boltjait (egységeit) fel kellett kínálni eladásra.
Az ÁVÜ által felkért vagyonértékelők vagyonleltárt és vagyonértékelést készítettek, kikiáltási árat határoztak meg. A versenytárgyalásokat eleinte nagyrészt a korábbi tulajdonosok szervezték meg, később tanácsadó cégek is bekapcsolódtak. Erős verseny alakult ki a viszonylag alacsony tőkeigény miatt.
Az első privatizációs program
1990 szeptemberében indult útjára az első privatizációs program, amely a fejlett nyugat-európai országokban is alkalmazott privatizációs módszereket kísérelte meg átültetni a magyar gyakorlatba. Nem titkolt célja volt a különböző privatizációs eljárások, technikák kipróbálása. Az ÁVÜ tapasztalatokat kívánt szerezni a nyilvános részvényértékesítésre (tőzsdei bevezetésre), a vevők nyílt, illetve zártkörű pályázatokon való versenyeztetésére, új tulajdonos(ok) tőkeemelés révén történő bevonására, valamint a munkavállalói részvények alkalmazására. A tanácsadók kiválasztását pályázat segítségével hajtották végre. Ugyanakkor az ÁVÜ magának kívánta fenntartani a döntést a társasággá alakulásban, a szervezeti döntésekben és az eladásban. Programjelleget az kölcsönzött a folyamatnak, hogy az akkor egyébként igen élénk külföldi érdeklődés mellett 20 vállalatot egységesen hirdettek meg tanácsadói pályázatra, illetve későbbi értékesítésre.
Az 1990 szeptemberében meghirdetett program a nemzetgazdaság szinte teljes keresztmetszetét reprezentáló, magyar viszonylatban jelentős és az átlagnál jobban gazdálkodó, 20 vállalatot ölelt fel. Az önkéntesen jelentkezett cégek éves forgalma mintegy 100 milliárd forint, eszközállományuk közel 70 milliárd forint volt.
A gyakorlatban privatizációra 1994-ig a cégek alig valamivel több mint a felénél került sor, és összességében 22 Mrd Ft-os privatizációs bevétel jelentkezett."
Válasz erre 

Visceroid 2020.02.23. 12:08:51

@MAXVAL bircaman közíró: Ok, de ismételten azt mondom, hogy csak egyedül mi nem vagyunk képesek feltápászkodni abból a letepert áldozat helyzetből. Mások már rég lerugdosták magukról a leteperőket, mi meg még mindig ott fetrengünk alatta, mert jó dolog játszani az áldozatot, illetve addig sem kell csinálni semmit.
Válasz erre 

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2020.02.23. 12:15:41

@Lord_Valdez:

1990-ben csak a nyugat volt az agresszor.
Válasz erre 

Pipas 2020.02.23. 12:43:58

@csúti csüngőhasú tolvaj: "timm. Bizony a jobboldal vágta haza az országot. Volt négy éve a kommunista másodvonlas pártfunkciknak, a saját gazdagodásukon kívül mással nem foglalkoztak. Nem véletlenül lettek elzavarva 94-ben. Ha a felsorolásodban benne lenne a valóság is, akkor talán szerepelne benne a nem véletlenül jobboldalon nem említhető Bokros csomag, orbán vezéretek arra alapozta az első négy évét"

Te mekkora egy idióta vagy b+! Arra alapozta a négy évet, hogy a előtte iszonyat megszorítócsomaggal kellett visszarántani az országot a csődtől?! Te komolyan a bokros csomagot az elvtársaid esetében valamiféle eredményként könyveled el?

Öregem, csak egy iskolázatlan proletár képzeli úgy, hogy megszorítócsomagra jövőt lehet építeni!
Válasz erre 

Pipas 2020.02.23. 12:55:30

@csúti csüngőhasú tolvaj: "Eddig is tudtuk, hogy a jobboldal a rendszerváltás után eladta bagóért az országot"

Nem öregem, el kell, hogy keserítselek, de az az mszp volt:

"Tehát nagyságrendileg 2300 milliárdot az MSZP-SZDSZ közös kormányzás juttatott magánkézbe, őket követi az MDF nagyjából 420 milliárddal, majd a FIDESZ 280 milliárddal. "

durva.blog.hu/2009/02/21/politikai_gaztettek_ii_az_allami_vagyon_elherdalasa

Tudom, hogy bármit képes vagy elferdíteni, hogy az elvtársaid jobb színben tűnjenek fel, de azért ekkorát már tényleg nem kellene kamuzni, mert te vagy az egyetlen, aki elhiszi. :D
Válasz erre 

Visceroid 2020.02.23. 13:48:19

"Te komolyan a bokros csomagot az elvtársaid esetében valamiféle eredményként könyveled el?"

Tehát akkor a jobboldali értelmezésben a Bokros-féle megszorítócsomag csak arra volt jó, hogy a magyar népet a nemzetietlenek megnyomorítsák és a pénzét odaadják a nyugatnak, míg Szeretett Vezénylő Tábornok Orbán Viktor Urunk nem csak hogy helyrebillentette a gazdaságot, de igazságot és jólétet is teremtett cirka 4 éve alatt? Ami egyébként most már 2010 óta folyamatosan megy? Így van?
Válasz erre 

kárárámaispj 2020.02.23. 15:50:32

@Visceroid:
Te agyament. A Bokros csomag arra volt jó, hogy ne menjen csődbe az ország, baszod. Ahova a remek Antal meg a még remekebb Horn vitte.
Válasz erre 

rdos · http://h2o.ingyenweb.hu/tema/6.html 2020.02.23. 16:22:50

@eßemfaßom meg áll: A helyzet az, hogy a távolkeletiek nem voltak hajlandók normál VGA (64ox48o képpont) felbontásnál nagyobb cuccot adni az Albacompnak, ha jól emlékszem.
Válasz erre 

rdos · http://h2o.ingyenweb.hu/tema/6.html 2020.02.23. 16:24:10

@Szíriuszi Zsidó Gyíkember: Na? Ez nekem új volt, eszerint ez is koppintás lehetett. :-(
Válasz erre 

torró 2020.02.23. 16:30:28

Az egész Magyar gazdaságot tartotta fogva az IMPEXEK gyülekezete, megvonva az export jogot tőlük! Ez azt eredményezte, hogy a vállalatok nyeresége náluk csapódott le és annyit fizettek a vállalatoknak amennyit akartak! És azt mondták rossz a termék nem eladható, pedig ők eladták. Így mindíg veszteségesnek kiáltották ki a Magyar ipart. Ők viszont milliárdokat vágtak zsebre. Még Kádárt is megvezették! Valójában már 85-n tudtak a változásokról a vezetők, és úgy irányították a dolgokat, hogy mire megtörténik az ő kezükben legyen a lehetőség a tulajdonok kialakítására! A gyárak, TSZ-k stb így került a volt szocialista urak kezére. A privatizációt és a kárpótlási eljárás során, így semmiztek ki bennünket véglegesen! És még ma is azt szajkózzák, hogy az Orbán vett el mindent! Hát nem! Orbánék idejére, már csak egy két volt Állami Gazdaság volt területe maradt! Tudnék egy pár linket ide kirakni, de a legtöbben, már a velem egykorúak(73), tudjuk mi történt. Meg hiába is olvassuk már el ezeket a hosszú történeteket, úgysem lehet visszafordítani a dolgokat! Hogy a szocik mire képesek az meglátszik az önkormányzati választások utáni eseményekből! Dehát ez van! És érdekes módon senki nem lázong, pedig már teljesen nyilvánvaló, hogy mennyire verték át a szavazóikat. De ez már az ő problémájuk. Vagyis folyamatosan vernak bennünket évtizedek óta!
Válasz erre 

torró 2020.02.23. 16:33:47

@Visceroid:
Mond csak hol a bánatban éltél eddig? Van egy másik Magyar ország? Vagy akkor még csak tervben léteztél?Hajjaj!
Válasz erre 

torró 2020.02.23. 16:36:40

Javítás! "Vagyis folyamatosan vernek át bennünket évtizedek óta!"
Válasz erre 

torró 2020.02.23. 16:45:40

Nem a témához vág, de nem tudom kihagyni!
www.vadhajtasok.hu/2020/02/23/beszras-a-ciganyok-sztrajkkal-fenyegetik-a-kormanyt/?fbclid=IwAR31nxRCLICx0WAAO000JVD8nTCyu3m20AbJUazH0C3zRnOOyr00NDCYjc4
Válasz erre 

Pipas 2020.02.23. 16:47:58

@Visceroid: "Tehát akkor a jobboldali értelmezésben a Bokros-féle megszorítócsomag csak arra volt jó, hogy a magyar népet a nemzetietlenek megnyomorítsák és a pénzét odaadják a nyugatnak"

Szalmabáb érvelés, én ilyet nem mondtam.

A bokros csomag olyan, mint amikor a busz olyat satufékez, hogy kirepülsz az ülésből és bevered az képedet. Lehet, hogy a buszsofőr megmentette az életed, mert nem zuhantatok bele a szakadékba, de valószínűleg mégsem fogja a pályája csúcsaként mesélgetni az esetet, mert akkor esetleg megkérdezik tőle, hogy mégis hogy a lófenébe tudott olyan helyzetet előidézni, hogy satufékezni kellett.

"de igazságot és jólétet is teremtett cirka 4 éve alatt?"

Eddig a baloldal ahányszor kormányra került előbb utóbb elk.rták. Lehet mondani, hogy "de azorbán" meg ilyenek, de ez igencsak gyenge kifogás. Tudjuk, hogy böszmeséget csináltak, tudjuk, hogy tudják, hogy böszmeséget csináltak, tök felesleges ezzel a "de orbán alatt sem jött el a kánaán" védekezéssel jönni.

Sokkal, sokkal, sokkal, sokkal jobban megy a fidesz alatt a bicikli. Nem azért, mert orbán egy zseni, nem azért, mert a fidesz a becslet lovagjaiból áll, hanem azért, mert annyira, amennyire a baloldal el szokta k.rni a dolgokat nem k.rták el.

Igen, lehet kifogásokat gyártani, tudom, az mszpnek soha nem volt szerencséje, a fidesznek mindig szerencséje mindig volt, de még egyszer: tudjuk, hogy tudják, hogy elk.rták. Fenn van a neten.
Válasz erre 

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2020.02.23. 16:59:14

@MAXVAL bircaman közíró:
Tehát a vásárlás agresszió, értem.
Válasz erre 

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2020.02.23. 17:10:13

@Lord_Valdez:

Igen, amikor erőpozícióból van.
Válasz erre 

Kovacs Nocraft Jozsefne 2020.02.23. 18:32:13

@Nyírjeslakó:

"Kapcsolástechnikailag semmiben sem maradt el semyelik nyugati, Japán versenytárától. "

Egyszer láttam egy ilyen Orion kistornyot, ha jól emlékszem, abban varikap diódás (+AFC) analóg tuner volt. Pedig azt hiszem, akkoriban már bőven megjelentek a szintézeres tunerek.

Aztán lehet, hogy keverem - na nem 10.7MHz KF-re:))) -, és szintézeres volt, mérget nem mernék rá venni.
Válasz erre 

gigabursch 2020.02.23. 19:23:43

Hiánypótló.

Adalékok még a konteó blogon a MEV tűzvészről.
Válasz erre 

eßemfaßom meg áll 2020.02.23. 19:32:37

@Lord_Valdez: szép hosszu de nem értem mit akart vele mondani a költő
Válasz erre 

eßemfaßom meg áll 2020.02.23. 19:37:31

@rdos: elhiszem, de a szemüvegben mégcsak nem is vga volt a felbontás csak annak a fele. De akár HD monitort is ki akarna 2 méterről nézni üzemszerűen?
Válasz erre 

Pipas 2020.02.23. 19:43:31

@gigabursch: A MEV tűzvész azt sugallja, hogy nem is a nyugat söpörte le a magyar mikroelektronikát, hanem az oroszok. :(
Válasz erre 

Visceroid 2020.02.23. 20:02:21

"busz olyat satufékez, hogy kirepülsz az ülésből és bevered az képedet. "

Naja, de mi van akkor, ha éppen te is a buszon vagy, mint UTAS, aztán a TRÉLER, ami eddig a buszt vontatta hirtelen ledobja, így a busz pedig elkezd száguldani a szakadék felé. Vannak még páran, akik próbálják irányítani, de nem megy. Ekkor kerülsz te a vezető ülésbe, és mehet a satufék. Persze, hogy megutálnak érte. Viszont ahelyett, hogy a kedves utasok kiszállnának és ha nehezen is, de saját erőből megjavítanák a buszt (vagy visszatolnák, tökmindegy, a lényeg, hogy nehéz), visszaülnek bele és ismét irány a szakadék, most viszont már te el vagy tiltva a vezetéstől. A kérdés csak, hogy mikor érjük el azt a bizonyos szakadékot.

Egyébként meg az elmúlt 10 évet az ország szerintem imádkozással élte túl. Hogy a p*csába lehet, hogy egy csóró ország, amelyik pocsékul anyagilag áll nekiáll látványberuházásokkal telepakolni a területét, meg diktatúrásdit játszik, meg ami ezzel jár. Én tényleg csodálom, hogy még nem mentünk csődbe, remélem ez még kitart egy darabig.
Válasz erre 

Pipas 2020.02.23. 21:16:23

@Visceroid: "Naja, de mi van akkor, ha éppen te is a buszon vagy, mint UTAS, aztán a TRÉLER, ami eddig a buszt vontatta hirtelen ledobja, így a busz pedig elkezd száguldani a szakadék felé."

Naja, de nem ez történt.

"Egyébként meg az elmúlt 10 évet az ország szerintem imádkozással élte túl."

Hát ez is egy vélemény. Nekem nem ez a véleményem és a számok az én véleményemet támasztják alá.

"meg diktatúrásdit játszik"

Olyan még nem volt, hogy a baloldal ne kiabált volna diktatúrát amíg nem ők voltak hatalmon. 2010 óta szörnyű diktatúra van, már akkor ezt mondták, azóta folyamatosan brutálisan romlik a helyzet, rohamléptekkel épül a diktatúra. Már tíz éve egyre csak nő a diktatúra, a bal oldal meg még mindig abban bízik, hogy "majd a következő választásokon leverik a fideszt".

Milyen diktatúra ez már? Az MSZMP idejében éreztem, hogy nincs szabadság, éreztem, hogy rendőrállam van, éreztem, hogy a párt teljhatalma folytogatja az országot. Most nem érzek semmi ilyesmit. Milyen diktatúra az már, amit tíz év után nem lehet érezni az életünkön?
Válasz erre 

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2020.02.23. 21:22:26

@MAXVAL bircaman közíró: Soha nincs olyan, hogy mind a két fél azonos erőforrásokkal rendelkezik.
@eßemfaßom meg áll: Ebből most az a lényeg, hogy 90-ben még nem indult meg a privatizáció. Ha már elő lett volna készítve, akkor már az elejétől láttuk volna. A folyamat 91-ben indul meg.
@Pipas: a MEV a nyugatra nem jelentett veszélyt sem technikai szintben, sem gyártási kapacitásban. A MEV csupán az N+1. kis félvezetőgyártó lett volna.
Válasz erre 

Velemenyem szerint.... 2020.02.23. 21:44:26

Hosszú cikk sok marhasággal, amiben az a legbosszantóbb hogy hihetőnek is tűnik mert sok tényt kever bele.

Rendszeresen futok bele olyan "elemzésekbe" jobbról, amelyekből az jön le hogy a szerző komoly munkát fektetett abba hogy szépen tálaljon hazugságokat. Évekig szajkózták jobb oldalon az "értelmiség árulása" koncepciót, most viszont azt látom olyan szinten valósítják meg amire a régi ifikommunista ideológusok óta nem volt példa...

A legbosszantóbb a versenyképesnek gondolt magyar gazdaság legendája. Csak az átkos relációs rendszerében volt ez igaz, a másik viszont hogy azzal próbálja igazolni a versenyképességet hogy a nyugat számára nem igazán szalonképes harmadik világban is adtunk el terméket.
Nem viccből létezett COCOM lista.

"1990-es rendszerváltás után pedig a hatalomra jutott korábbi ellenzék, főleg annak liberális indíttatású része, egyenesen károsnak minősítette. "
Helló mivan? A rendszerváltás után mérsékelt konzervatív+ konzervatív + populista szélsőjobb lépett koalícióra... Ők és az utódaik is azon dolgoztak hogy működőképes ipar települjön be, mert ők felfogták a fontosságát annak hogy részévé válhassunk a nyugati fejlett világnak.

De nem is ezzel volt a baj, hanem azzal, hogy az egész mérhetetlenül elavult volt. Sosem volt versenyképes a de miután a KGST korlátozások lehullottak ott álltunk a nyugati és a feltörekvő keleti gyártók között, nulla termékpalettával.

Egyenesen pofátlanság versenyképesnek lehazudni a több háztartást felgyújtó hazai Videoton TV-ket.

Sokkal versenyképesebb cégek tűntek el semmibe nyugaton, mint az ITT/Nokia vagy Grundig.
Válasz erre 

rdos · http://h2o.ingyenweb.hu/tema/6.html 2020.02.24. 14:48:24

@eßemfaßom meg áll: Jó, legyen CGA felbontása a videoszemüvegnek (több mint húsz év után annyira nem vagyok képben), de egyvalami biztosnak látszik. A távol-keleti PC illetve monitor gyártók nem akartak maguknak konkurenciát csinálni. Ezt még értem is. De hogy a magyar állam nem a magyar fejlesztést - koppinást támogatta, azt már nehezebben emésztem meg. :-(
Válasz erre 

Kit Fisto 2021.04.17. 07:51:32

csúti csüngőhasú tolvaj     2020.02.22. 13:31:15

Téves azt hinni, hogy az első két kormány, azaz az Antall és a Boross kormány, amelyek együttesen 4 évig kormányoztak, jobboldaliak lettek volna. Mindkettőben a vezető hatalom az MDF volt, amit én semmiképpen nem neveznék jobboldalinak. Sokkal inkább középre próbáltak tartani, illetve annak is mondták magukat. Én jobboldali vagyok, és kijelentem, az MDF elrontotta. A rendszerváltást nem csinálta meg rendesen, és nem kezdte el jobban kormányozni az országot, mint ahogy addig a kommunisták. Gyakorlatilag minden maradt ugyanúgy, kivéve, hogy már nem csak egy párt volt. Viszont a korábban állami cégek sorra kezdtek leépülni, és ezzel nem csináltak semmit. Összességében az MDF egyáltalán nem csinált semmit. Elégedetten pózoltak, mint az első szabad kormány tagjai, és nem nagyon törték magukat, hogy valami érdemlegeset is csináljanak ezen kívül. Utánuk, mivel akkor is tévesen jobboldalinak lett megítélve az MDF és így az MDF kormány is, a nép megválasztotta az MSZP-t, ami még nagyobb hülyeség volt. Visszahozták azokat, akik a rendszerváltás előtti politikát képviselték. Hiszen az MSZP nem más, mint az MSZMP utódpártja, megörökölve annak vagyonát. Négy év további országrontás után végre az emberek fejében kezdett tisztulni a köd, és megválasztották a FIDESZ-KDNP kormányt, amit már a legelején kellett volna. Sajnos, és ezt Orbán Viktor is így vallja, akkor még nem tudtak élni a lehetőséggel, hogy változtassanak. Ő maga is azt mondta, hogy nem sikerült jól az első kormányzásuk. Őszintén, nem tagadja le, nem hazudik, elismerte. Azért volt pár dolog, amin javítottak, de az első kományzásukban még nem voltak teljesen képben, mit is kéne és hogyan. Bár a jóakarat megvolt. Kellett volna egy újabb ciklus, hogy felébredjenek, feléledjenek. De ez az "okos" nép ekkor már nem akart még egy esélyt adni az első valóban jobboldali kormánynak, mi mást tett volna, hát újra visszahozta a baloldalt, mert elhitték a hazug ígéreteit. Azokét, akikről pedig jól lehetett tudni, hogy kutyaütők, nem értenek a kormányzáshoz! 2002-2010-ig tovább rontották az országot, ami már a csőd szélére került, innen hozta vissza a jelenlegi, Fidesz-Kdnp kormány. És sokat elmond róluk az, hogy 2010-et követően újra meg lett választva 2014-ben, majd 2018-ban is. Ne a jobboldalt okold. Az egyetlen nagy hibájuk az volt, hogy az első Orbán kormány még nem volt képes a ciklus alatt megtalálni a lehetőségeit, hogy elindíthassa az országban a fejlődést. De ezt ők is elismerték, és levonták belőle a konzekvenciát. A 2010-ben megkezdett kormányzásukon ez látszik is, máig nagy a támogatottságuk, az ellenzéknek még összefogva sincs akkora.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

Lazarbibi

Tudomány, technika, érdekességek régiségek és még sok más !

Lazarbibi honlapja

dj.jpg

Facebook

Lazarbibi honlapja

Top 5

  1. Filmszereplő számítógép
  2. Magyar kazettás magnók
  3. Szovjet kazettás magnók
  4. Különleges ajándék az amerikai nagykövetség részére
  5. 10 dolog, amitől elhiszed a tervezett elavulást

Címkék

Cégek (19) Érdekességek (35) Formátumok (16) Haditechnika (45) Magyar (32) Morbid (9) Navigáció (10) Szuper (26) Technikatörténet (59) Valóság (12) Címkefelhő

Keresés

Friss topikok

  • 'n Quijote: Szia! Tudsz valamit Makay Attiláról? Ha igen, privátban válaszolj légy szíves az onquijote kukac g... (2024.09.06. 06:27) A BHG emlékére
  • tutyimutyi terminátor: nos, elillant 7 röpke év, és Kim köszöni, jól van; még mindig ő a Kedves Vezető (v. mi) (2024.08.11. 12:29) Észak-Korea megbéníthatja a high-tech ipart?
  • Greg36: @gigabursch: Valószínűleg igen. A csupaszárny elv már egész korán megjelent a kutatások között (má... (2024.08.05. 13:15) Göring lopakodója
  • Barkmann: "Mi az a konténer radar? Furcsán hangzik, de nem találtam rá magyar elnevezést." 29B6 "Konténer" (... (2024.07.14. 05:19) Támadás a konténer radar ellen
  • Adani: Vidoeton Colorstarokhoz is a Raduga képcsöveket használták, Szovjetunióból jött a képcső, a videot... (2024.04.09. 15:33) Színes televízió a Szovjetunióban

Facebook hírfolyam

Lazarbibi honlapja

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Archívum

  • 2024 április (1)
  • 2023 november (1)
  • 2023 február (1)
  • 2022 november (1)
  • 2022 október (1)
  • 2022 február (1)
  • 2021 december (2)
  • 2021 augusztus (1)
  • 2021 június (1)
  • 2021 április (2)
  • 2021 március (1)
  • Tovább...

Egyéb

Támogatás

Támogasd munkámat, ha több hasonló jellegű cikket szeretnél olvasni, de az oldal enélkül is üzemel tovább.

 

Kávégép szerviz

185706145_3911285022287604_3885607603847226092_n.jpg

Elektronika,tech,retro
süti beállítások módosítása
Dashboard