Talán sokan nem ismerik a néhai dán óriás, a Storno cég termékeit. Volt sok rádiógyártó cég, (persze most ne a hagyományos műsorvevő készülékekre gondoljunk) volt számos termék, azonban a Storno volt az a vállalat, mely mindig kiemelkedőt, újat és valami olyat tudott mutatni a világnak amire a vetélytársak sosem voltak képesek. Legalábbis itt Európában nem (akkoriban a Motorola még nem gondolkozott a számottevő európai közel- keleti terjeszkedésre).
SYSTEM 1
1959-et írtak Angliában, amikor a Storno cég üzembe helyezte az első generációs rádiótelefon-rendszert a Dél-Lancashire régióban. Ez még nem az a rádiótelefon rendszer, mint amit a modern korunk embere ismer. Ez még hagyományos, analóg rádió adóvevőkből felépített rendszer volt, nyoma sem volt ekkor még a digitális technikának. Később, 1965-ben a hálózatot alaposan kibővítették (Radio-Telephone System 1). Ennek eredményeképpen a hatalmas London is a kiszolgálási övezetbe került. Ez a dátum nem véletlen egybeesést mutat a Királyi Postahivatal (Royal Post office) székházának megnyitásával, hiszen a rendszert ezen magas épület tetején helyezték üzembe. A várt eredmények hamar igazolták az elképzeléseket, hiszen London belvárosában teljes gőzzel üzemelt az új rendszer.
SYSTEM 2
A további fejlesztésre sajnos éveket kellett várni, azonban az ősi System 1 rádiótelefon rendszer ismét fejlődésnek indult. Immáron System 2 néven vonult be a köztudatba. Mikor is volt mindez? Valamikor az 1970-es évek elején. A kompatibilis berendezéseket kizárólag három cég gyárthatta és szállíthatta: Storno, Pye és Marconi. Az új "telefonhálózatban" használt mobilkészülékek a Stornophone 600 széria alapján készültek. A lefedettség is nőtt, immáron London mellett Birmingham, Bristol, Newcastle és Skócia egyes régiói is ama bizonyos kalapba kerültek. A berendezések 10 csatornával rendelkeztek, ebből 9 csatorna a hívások kezdeményezésére szolgált és a fennmaradó 1 csatorna pedig a bejövő hívások fogadását szolgálta. Minden tagállomásnak, avagy mai modern szóval élve előfizetőnek 5 karakterből álló hívószáma volt. A hívás kezdeményezése a telefonkagyló felemelésével indult, ezt követően manuálisan ki kellett választani egy szabad csatornát és meg kellett nyomni a "call" vagyis a hívás gombot. Meghatározott régiónként meghatározott csatornákat kellett használni. A foglalt csatornákat egy, a kezelőegységen felgyulladó kis lámpa jelezte. A maihoz hasonló, "kicsengést" imitáló hang hallatszott a hangszóróban egészen addig, amíg a központban dolgozó operátor be nem jelentkezett az adott csatornán. A hívást kezdeményezőnek meg kellet adnia először a saját számát majd azt a számot, melyet hívni kívánt. Ezután a telefonközpontos kisasszonyok összekapcsolták manuálisan a két felhasználót és a hívás egészen addig aktív maradt, amíg a hívást kezdeményező mobil állomás le nem tette a kagylót (ez automatikusan bontotta a hívást). Természetesen a rádióba épített biztonsági elektronika volt hivatott arra, hogy megakadályozza az egyes felhasználókat abban, hogy egymás beszélgetéseibe bele tudjanak hallgatni....azonban számos élelmes felhasználó hamar rájött, hogy milyen kiskapuk segítségével tudja mégis véghezvinni ádáz tervét. Ez sokkal egyszerűbb volt, mint hinnénk! Fel kellett emelni a hívás kezdeményezéséhez a kagylót, ki kellett választani egy foglalt csatornát, le kellett venni az antennát a készülékről és meg kellett nyomni a hívás- kezdeményező gombot. Végső lépésként vissza kellett tenni az antennát és máris lehetett hallgatni a többi állomás forgalmazását azon az egy adott csatornán.
SYSTEM 3
Ugorjunk pár évet előre az időben, egészen 1977-ig! Ez volt az az év, amikor bejelentették a System 3-at vagyis a rádiótelefon rendszer harmadik generációját. Közismertebb nevén az 55 csatornás rádiótelefon-hálózatot. A rendszer teljesen automatikus működésű volt: a telefonkagyló felemelésével a rendszer megkereste az első szabad csatornát és automatikusan hívást is kezdeményezett a központ irányába. A rendszer ugyanazokat a hívó- és beszédcsatornákat használta, mint a korábbi "kilenc-csatornás" rendszer. A szabad csatornákon egy kettős hangú jeladóval generált volt hallható, ezt figyelte a rendszer. Anglia különböző területein ezek a hanggenerátorok különböztek egymástól. A mobil készülékeken 6 gomb szolgált a különféle régiók kiválasztására (A, E, I, O, U és X). A gyakorlatban kizárólag az első hármat lehetett csak használni. A londoni régióban az "A" kódot használták, melyhez a 2000 Hz és 2200 Hz-es hang kódok tartoztak. A kagyló felemelésekor a rendszer automatikusan scannelni kezdte a csatornákat és ezt a speciális hang-kódot kereste. Amikor megtalálta, lefuttatott egy másodlagos keresést is, az esetlegesen a körzetben lévő, jobb térerővel fogható csatornák végett. A megfelelő térerejű csatorna megtalálásának pillanatában a rendszer automatikusan hívást intézett a központ irányába. Az ezek után következő lépések teljesen megegyeznek a System 2-nél alkalmazott lépésekkel.
SYSTEM 4
Automatic Direct Dial System vagyis automatikus közvetlen tárcsázásos rendszernek is hívták. A korábbi rádiótelefon rendszerek mindegyike a központi kezelőszemélyzet munkáján alapult, azonban az 1983-as év hatalmas változásokat hozott. Az Egyesült Királyságban megjelentek az első, közvetlen tárcsázásos gépkocsitelefonok. A kezelőegységet és a telefonkagylót általában a műszerfal környékén helyezték el a gépkocsiban, magát az adóvevő egységet a csomagtartóba vagy az ülés alá tették. A kezelő egy számbillentyűzetet is tartalmazott, melyen a hívószámok közvetlenül beüthetőek voltak. Az új készülékkel új szolgáltatások is érkeztek, ilyen volt például az utoljára hívott számok listája egy kis memóriaegységben eltárolva ill. a készülék-zár, melynek feloldásához egy pár számjegyből álló kódra volt szükség. Egy adott telefonszám tárcsázásához szükség volt a körzet azonosító kódjára valamint a hívni kívánt állomás 6 számjegyből álló telefonszámára. Például a londoni körzetben a 215063-as mobil állomás hívásához a 0034 215063-as számot kellett bebillentyűzni.
Ez egy vendégposzt volt, amennyiben érdekel a szerző saját blogja, rádióamatőrökről és a rádiózás világának érdekességeiről, akkor látogasd meg ! viscount.blog.hu