Lazarbibi

  • TECHNIKATÖRTÉNET
  • ELKÉPESZTŐ
  • VALÓSÁG
  • FORMÁTUMOK
  • NAVIGÁCIÓ
  • MAGYAR
  • HADITECHNIKA
  • CÉGEK
VIDEOTON hifi

VIDEOTON hifi

A VIDEOTON hifi készülékei

vidihifi02.jpg

1973-ban a Német Szabványügyi Hivatal (DIN) lefektette azokat a minimális követelményeket, amik a magas hanghűséget garantálták. Ez volt a DIN 45.500, vagyis a "high-fidelity" szabvány. Sok sok évig virított a készülékek elején a felirat, de miután egyre könnyebb volt túlteljesíteni, szép lassan elvesztette varázsát. Persze közben kiderült, hogy a papíron kiváló műszaki adatok nem jelentenek garanciát a valósághoz közeli hangminőségre. A kor legpraktikusabb hifi terméke a RECEIVER, vagyis rádió és erősítő egy dobozban. A VIDEOTON első hifi rádióerősítője az RA4324 S Orpheus fantázianevű készülék volt, ami 1974-ben került kereskedelmi forgalomba, utána pedig a Prometheus, ami az akkori csúcsot jelentette nagy teljesítményű végfokozatával, és dinamikus pick-up fogadására alkalmas előerősítőjével.

prometheus.jpg

Következő generáció 1978-tól az RA 6350 S, azaz AIDA, és az RA 6380 S CLEOPATRA. Ezek a készülékeket már modul rendszerben gyártották, ami megkönnyítette a javítást, mert az áramköri részegységeket külön lehetett cserélgetni, vagy akár átkonstruálni is. Szinte teljes egészében magyar alkatrészekből készültek, ma is használják őket sokan.

aicleo.jpg

1981-től megkezdődtek a magyar hifi legnagyobb szabású építkezései, a torony építések. A VIDEOTON mindjárt két komplett rendszerrel jelent meg a piacon (RT-301 és RT-401). A rádió, és az erősítő még a CLEOPATRA-ban használt modulokra épült. A kisebbik toronyban egy egységet képezett RA 6360S típusjelzéssel. a nagyobbikban (lent baloldalon) külön volt a tuner (RT 6300S), és az erősítő (EA 6380S). A kazettás magnó és a lemezjátszó a japán AKAI cégtől származott. Az első generációs kis torony ára 27800Ft volt, a nagyot pedig 35900 akkori jó magyar forintért kínálták, ami igen szép pénznek számított a maga idejében. A második generációs toronyban (lent jobbra) már ledek váltották fel a mutatós műszereket. A kisebbikben RA 6363S rádióerősítő dolgozott, a nagyobbikban pedig RT 6303S tuner, és EA 6383S erősítő. A kazettás magnó is egy fejlettebb példány volt, természetesen szintén AKAI. A tornyok tetején csücsülő lemezjátszók is a japán cég termékei voltak, ezeket eleinte készen kaptuk, később csak a fődarabok érkeztek, és itthon történt az összeszerelés.

videoton-akai-hifi-torony_11297256663.jpg

A torony építkezések folytatódtak 1987-ben, és próbáltuk követni az élvonalat, megjelent a frekvencia szintézeres tuner RT 7300S típusjelzéssel, ehhez tartozott az EA 7386S erősítő. Ezen készülékek küllemén igen erős AKAI behatásokat lehetett észlelni.

3ae7_2_big.jpg

1989-ben még kijött egy új rádióerősítő az RA 6386S , de kicsit visszalépésnek tűnt hogy ismét kézi hangolást alkalmaztak. Ez a készülék 11900Ft-os áron került forgalomba.

bolt_2015_02_25_038.jpg

Hangszórók és hangdobozok

1. számú idézet

A vállalatnál a hangszórógyártás 1954-ben indult, az ORION által átadott Konstrukciók, technológiai dokumentáció alapján, jelentős szakmai támogatással. Egy kerek és egy ovál hangszóróval indult a termelés, nagyon egyszerű lemezből készült alkatrészekkel és AlNiCo mágnesekkel. A fém alkatrészek gyártása, még az oválkosár szerszámozása sem okozott nehézséget, viszont a papírmembrán és a bakelizált textilközpontosító (pille) gyártása teljesen ismeretlen technológiát jelentett. A gyártási feladatot a vadászlőszerüzem kapta meg, hisz ők foglalkoztak papírból készült termékekkel (vadászlőszerhüvely).

Keresztes János főművezető orionos segítséggel egy kis üzemben nagyon rövid idő alatt megoldotta a papírmerítéses technológiát, és rövid időn belül jó minőségű membránokat tudtak gyártani. Akusztikus szakember sem volt a vállalatnál, így önálló termékfejlesztés sem indult 1958-ig. A két hangszóró egészen jól kielégítette a csövesrádió-program igényeit. 1958-ban a budapesti gyakorlott akusztikus - Huszti Dénes - jelentkezett munkára Székesfehérváron. Azonnal megbízást kapott egy akusztikus laboratórium kialakítására, és fiatal elektromérnökökből, műszerészekből így nagyon ütőképes 15 fős csapatot hozott létre. Az Akusztikus Labor volt az első olyan munkahely a vállalatnál, ahol tudományos igényű fejlesztési tevékenység, iskola alakult ki, megfelelő eszközökkel, és műszerekkel (lent balra). VIDEOTON szerzői team: A VIDEOTON története 1938-1990. (c 2012) ISBN 978-963-08-5110-7  

sndtfb8-1.jpg

2. számú idézet

A laboratórium tevékenysége széles körű volt, mert nemcsak termékeket, hanem technológiát, és gyártóeszközöket is kellett fejleszteniük. A nagyüzemi hangszórógyártás a hangsugárzók sorozatgyártásával indult 1968-ban. A kidolgozott hangszórók alapján a laboratóriumban elkezdték az első hangdobozok tervezését is. A Veszprémi Gyáregység eleinte a dobozokat gyártotta le, majd néhány év múlva megkezdte a hangfalak végszerelését is. A hatvanas évek közepén végrehajtották a hangszóróüzem rekonstrukcióját is, így minden feltétel kialakult nagy mennyiségű, jó minőségű hangszórók, és hangdobozok gyártásához. A kapacitás évi 3 millió hangszóró volt. VIDEOTON szerzői team: A VIDEOTON története 1938-1990. (c 2012) ISBN 978-963-08-5110-7

Fenti képen jobbra négy hangdoboz a hetvenes évekből, lejjebb pedig a nyolcvanas évek modelljeiből láthatunk párat.

p1030737.jpg

A vállalat termékeire felfigyelt a japán AKAI cég, és ezzel beindult a VIDEOTON hangdobozok diadalútja a világ fejlett régióiba. Elsősorban készülékgyártók voltak a vevők, de később önállóan is megjelentek termékek a piacon. Ez volt az első ipari kooperáció egy japán cég és egy KGST-tagország vállalata között. Ezen a kooperáción keresztül tanultunk meg nyugaton is eladható esztétikai kivitelű termékeket gyártani. Az együttműködés kiterjedése révén az akkoriban magas színvonalúnak számító AKAI magnetofonok, és lemezjátszók is bekerülhettek a VIDEOTON termékválasztékába. Ezzel a kooperációval a VIDEOTON jelentősen megelőzte a KGST-országok bármely elektronikai gyártóját a minőséget, a használati és az esztétikai értéket is figyelembe véve. Ide tartozik még, bár nem hifi, hogy AKAI videómagnókat is raktak össze.

vs3vs115.jpg

3. számú idézet

1989-ben a termékkör értékesítési volumene meghaladta a 280 millió forintot, ebből a dollárreláció 120 millió forint volt. Ezzel túlszárnyalta a rádió-vevőkészülékek árbevételét. Lenti képen balra az AKAI-nak gyártott SR H800 hangfal, jobbra pedig a csomagolóüzem látható. Közel 1700 dolgozója volt a hifi részlegnek, ebből 900 a veszprémi gyáregységnek, ide tartozott az összes forgácsoló munka, a hangszóró gyártás, a mágnes üzem, a műanyag üzem és a skálagyártó üzem. 1997-ig folytatódott az AKAI-val az együttműködés, ekkor megvásárolta őket a SEMITECH cég Hongkongból, akiknek kihasználatlan kapacitásai voltak Kínában, ezért elvitték tőlünk a gyártást. VIDEOTON szerzői team: A VIDEOTON története 1938-1990. (c 2012) ISBN 978-963-08-5110-7

akai.jpg

1988 december 12.-én megalakul a VIDEOTON Audiotechnika Kft, és átveszi az audió termékek fejlesztését, és gyártását. Ekkor már a high-end kategóriát ostromolták a VIFA dán cég hangszóróival szerelt „Preludium" néven ismert hangdobozzal, ami nagy sikert aratott a magyar piacon.

4. számú idézet

A fejlesztésről így mesél a cég vezetője: "A hangdoboz még nem teljesen végleges példányát megmutattuk a SONY európai termelési főnökének, Takaura úrnak, aki mellesleg hegedű-művész is volt. A meghallgatás egy pár PHILIPS és egy pár SPENDOR BC1 hangdobozzal együtt, mindegyik függöny mögött elhelyezve zajlott. Takaura úr jónak ítélte a hangdobozunkat, de szerinte még gyengébb volt mint a SPENDOR BC1, amiből a fejlesztőink kiindultak. Azt is megmondta, hogy a hangváltó szűrő mely frekvenciatartományban okoz szükségtelen kiemelést. Igaza volt." VIDEOTON szerzői team: A VIDEOTON története 1938-1990. (c 2012) ISBN 978-963-08-5110-7

1989 karácsonyán került boltokba az új hangdoboz, amit lentebb láthatunk. Mellette egy hangszóró lengőtekercs-csévélő berendezés.

prelugep.jpg

Megállapodáshoz közel voltak a JVC céggel is évi 600 ezer db hangdoboz szállítására, de amikor az audio divíziójuk vezérkara itt volt megállapodni (1990 szeptember), kitört a taxis blokád, s a japán vendégeket csak dűlőutakon tudták eljuttatni a repülőtérre. Ettől annyira megijedtek, hogy minden kapcsolatot megszakítottak.

5. számú idézet

A profil akkori helyzetét Tunkli Mihály, az Audiotechnika Kft. igazgatója visszaemlékezésében így jellemzi: "Sajnos a többi HIFI elektronikai termékünk is elavult és drága alkatrészbázisra épült. Túl sok építőelemet tartalmazott, a külső megjelenésük sem felelt meg a kor divatkövetelményeinek. Bár a frissen beáramló távol-keleti berendezéseknél jobb műszaki paraméterekkel rendelkeztek, mégis csak anyagköltség alatti áron lehettek volna értékesíthetők. Volt néhány nyugat-európai cég, akik arra gondoltak, hogy mi az alkatrészeket olcsóbban szerezzük be mint ők, és ezzel teremtünk fedezetet a gyártási költségekre. Ez pedig nem volt reális elképzelés. Konkrétan emlékszem, hogy a Schneider cég vezérigazgatója is ajánlott szerelésre egy mini audiorendszert, amiért készre csomagolt állapotban 60 USD-t fizetett volna. Ugyanakkor a mechanikus és elektronikai alkatrészek-a csomagolóanyagok nélkül - 61 USD-be kerültek volna, hongkongi paritáson." VIDEOTON szerzői team: A VIDEOTON története 1938-1990. (c 2012) ISBN 978-963-08-5110-7

orph106.jpg

Ennek ellenére 1990-ben három gyártmánycsalád állt fejlesztés alatt csak a hangdobozokból. A Preludium kisebb, és nagyobb változata, valamint a Bonus, és Sonus fantázianevű sorozatok. Valamennyi készült belőlük, mert aukciós oldalakon néha felbukkannak. SPA-300 nagy teljesítményű erősítő is készen állt a gyártásra, de csak 20-30 darab jött ki belőle, ennek megfelelően gyűjtői értéke is igen magas. CD-31 típusú CD játszó is tervbe volt véve nagyjából 12000Ft-os áron, már szerszámozták hozzá a gyártósort. PHILIPS kittből készült volna, amiből 10 ezer(!) készlet előrendelését tervezték. Egy biztosan elkészült, mert lefényképezték, de ha valakinek van ilyen készüléke jelentkezzen.

Innentől filmszakadás. 1991-ben megtörtént a csődbejelentés, a VIDEOTON magánkézbe került. Az Audiotechnika Kft. a cégjegyzék szerint 1995-ben megszűnt.

Forrás: Patina.hu, Hifi Magazin, Retronom.hu, A VT története, VIDEOTON reklám kiadványok

 

12 komment Magyar Cégek Tovább
VIDEOTON hifi Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
12 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Támadás a konténer radar ellen Támadás a konténer radar ellen
  • Titokzatos kijelző egy hidegháborús tengeralattjárón Titokzatos kijelző egy hidegháborús tengeralattjárón
  • Egy legendás rádióteleszkóp a Krím félszigeten Egy legendás rádióteleszkóp a Krím félszigeten
  • Amikor a Japánok másoltak egy szovjet terméket Amikor a Japánok másoltak egy szovjet terméket
  • Hidegháborús fülek a víz alatt Hidegháborús fülek a víz alatt

A bejegyzés trackback címe:

https://lazarbibi.blog.hu/api/trackback/id/tr117844214

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

siriq111 2015.09.27. 23:29:00

Nalam meg van a swed vagy svajci(mar nem emlekszem pontosan, ha kell lefenykepezem) exportra kuldott hangfalakbol. A szakuzletes baratom potom 200ezer fole taksalja most. Ha kell az arhivumba szivesen kuldok rola fenykepet. Megkimelt allapotban vannak. 15 even keresztul par alkalommal volt hasznalva.Elotte gyakrabban.
Válasz erre 

siriq111 2015.09.27. 23:34:46

Jah, ez valoszinuleg az utolso szeriakba tartozhat mert valamikor 93-95 kozott vagy par ev szorassal vettem. Azert megprobalom kideriteni a pontos idopontot is. Szamla nem valoszinu, hogy mar meglesz de mindent elrakok.
Válasz erre 

Lazarbibi 2015.09.27. 23:52:55

@siriq111: A fényképet megköszönném, minden ritkaság érdekel :-)
Válasz erre 

siriq111 2015.09.28. 22:32:42

Rendben. A hetem meg huzos lesz de amint sikerul mar linkelem is.
Válasz erre 

joságos 2015.11.16. 16:45:09

Harmincöt éve vásároltam meg a Videoton 3db-ból álló hí-fi Berendezését. A képen látható rádiót amely egyben erősítő is, a magnót amely AKAI márka névvel lett forgalmazva és a lemezjátszót. A három készüléket együtt adták el Videoton kis hí-fi torony néven. A berendezés hibátlanul működik azóta is
Válasz erre 

mikober 2016.02.12. 10:38:10

Ahol Édesanyám dolgozott barkácsbolt alkatrészenként "Jó áron" hibásként meglehetett építeni a Videoton HI-FI tornyot. Még az állványt is be lehetett hozzá szerezni mint "hibás részegység" panelenként. Persze csak a bennfenteseknek. Amikor pakoltam le a kocsit a főnökasszony már előre mondta a neveket hogy melyik panel kinek érkezett, és melyik dobozba rakjam. Futott is rendesen a bolt. Itt lehetett egyedül méretre vágott plexit, nyákot, meg egyebet kapni. "Sajnos" a rendszerváltás miatt (eladták ugye a gyárat) megszünt a beszerzési forrás.
Válasz erre 

Leeroy of SMV Design 2017.01.18. 15:10:20

6 évesen jómagam Orion hi-fi-t kaptam szülinapra (1982 a dátum), míg a szomszédék Videotont vettek. Fel is tűnt már akkor, mennyivel pofásabb az övék. :) (Bár az Orion sem volt rossz lényegében.)
Válasz erre 

djuice 2017.04.18. 18:02:26

Mik ki nem derülnek, hogy a taxis blokád ilyen terveket is romba döntött!
Válasz erre 

Kalmár Audio 2017.12.01. 18:30:35

Szintén volt Videoton erősítőnk (RA 6363S), Videoton hangfalakkal (Ezeknek a típusát sajnos már nem tudom. Barna szín, fekete tépőzáras takarás. 3 utas volt, és volt egy potméter a frontoldalon.) Már gyerekként szerettem zenét hallgatni...

"Egy élmény volt" olvasni ezt a cikket. :) Köszi!
Válasz erre 

PGSC 2017.12.10. 23:52:16

A Videoton hangszórók örökségét - fejlesztését és gyártását - a Hangszóró2000 (H2000) Kft. viszi tovább. hangszoro.net/
Én már többször rendeltem tőlük Videoton dobozokhoz hangszórókat.
Válasz erre 

nazo2 2019.07.09. 19:15:17

Tisztelt szerző! Köszönöm a cikket. Egy dolgot azért kiigazítanék:dinaminus,azaz mágneses hangszedő. A vidikben soha nem volt ien. Az mozgómágneses. Jelkimenete kb.1/10-de.
Válasz erre 

Igaz János 2019.08.26. 22:34:06

Nekem még a VIDEOTON rádió erősítőm ment a HS 501 Boleró 80/100 W-os Orion hangfalakkal, amelyek ma is eredeti alig használt állapotúak.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

Lazarbibi

Tudomány, technika, érdekességek régiségek és még sok más !

Lazarbibi honlapja

dj.jpg

Facebook

Lazarbibi honlapja

Top 5

  1. Filmszereplő számítógép
  2. Magyar kazettás magnók
  3. Szovjet kazettás magnók
  4. Különleges ajándék az amerikai nagykövetség részére
  5. 10 dolog, amitől elhiszed a tervezett elavulást

Címkék

Cégek (19) Érdekességek (35) Formátumok (16) Haditechnika (45) Magyar (32) Morbid (9) Navigáció (10) Szuper (26) Technikatörténet (59) Valóság (12) Címkefelhő

Keresés

Friss topikok

  • 'n Quijote: Szia! Tudsz valamit Makay Attiláról? Ha igen, privátban válaszolj légy szíves az onquijote kukac g... (2024.09.06. 06:27) A BHG emlékére
  • tutyimutyi terminátor: nos, elillant 7 röpke év, és Kim köszöni, jól van; még mindig ő a Kedves Vezető (v. mi) (2024.08.11. 12:29) Észak-Korea megbéníthatja a high-tech ipart?
  • Greg36: @gigabursch: Valószínűleg igen. A csupaszárny elv már egész korán megjelent a kutatások között (má... (2024.08.05. 13:15) Göring lopakodója
  • Barkmann: "Mi az a konténer radar? Furcsán hangzik, de nem találtam rá magyar elnevezést." 29B6 "Konténer" (... (2024.07.14. 05:19) Támadás a konténer radar ellen
  • Adani: Vidoeton Colorstarokhoz is a Raduga képcsöveket használták, Szovjetunióból jött a képcső, a videot... (2024.04.09. 15:33) Színes televízió a Szovjetunióban

Facebook hírfolyam

Lazarbibi honlapja

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Archívum

  • 2024 április (1)
  • 2023 november (1)
  • 2023 február (1)
  • 2022 november (1)
  • 2022 október (1)
  • 2022 február (1)
  • 2021 december (2)
  • 2021 augusztus (1)
  • 2021 június (1)
  • 2021 április (2)
  • 2021 március (1)
  • Tovább...

Egyéb

Támogatás

Támogasd munkámat, ha több hasonló jellegű cikket szeretnél olvasni, de az oldal enélkül is üzemel tovább.

 

Kávégép szerviz

185706145_3911285022287604_3885607603847226092_n.jpg

Elektronika,tech,retro
süti beállítások módosítása
Dashboard