Lazarbibi

  • TECHNIKATÖRTÉNET
  • ELKÉPESZTŐ
  • VALÓSÁG
  • FORMÁTUMOK
  • NAVIGÁCIÓ
  • MAGYAR
  • HADITECHNIKA
  • CÉGEK
A szovjet hadiipar különleges mellékterméke

A szovjet hadiipar különleges mellékterméke

Egy fejhallgató, ami egyetlen hanglemez miatt készült. avagy az Elektronika-TDK-3 „KVADRA” elfeledett története

a08656d8f0cd91f74e7e6d1bdc55b469.jpg

Manapság nem nagy ügy a kettőnél több csatornás hangzás, hiszen a házimozi rendszerek már teljesen hétköznapinak számítanak. Az 5.1-es és 7.1-es fejhallgatók már nem annyira, ezeket főleg gamerek használják.

A 70-es években úgy gondolták, hogy sztereó két csatornája kevés a megfelelő térérzet kialakulásához, ezért megjelentek az első kvadró hangfelvételek, így hát igény támadt az azokat lejátszani képes eszközökre. A kvadró iránti érdeklődés rövid időszakában a Szovjetunióban megjelent és sorozatgyártásba került egy sajátságos fejhallgató-modell – az Elektronika TDK-3 „KVADRA”, melynek a gyártása azonban nagyon rövid ideig tartott. 

A zeneművek egy részét nyugaton már kvadróban rögzítették, és az amerikai, európai és japán cégek elkezdték gyártani az ilyen felvételek lejátszásához szükséges berendezéseket. A kvadrofón rendszer magját az analóg hangerősítők, rádiókészülékek, magnetofonok és lemezjátszók alkották, amikhez 4 darab hangsugárzót, vagy kvadrofón fejhallgatókat lehetett csatlakoztatni. Az utóbbiak különösen menő cuccnak számítottak az akkori zenemániások és audiofilek technikai arzenáljában. A kvadrofónia iránti globális érdeklődés 5-7 éve alatt közel 50 féle kísérleti és sorozatban gyártott 4 csatornás fejhallgatót készítettek. Néhányat csak egy modellhez fejlesztettek ki, de volt olyan is amit ajándékba adtak hangerősítőkhöz vagy rádióvevőkhöz.

69a74614b6ff46d8b6b14effe723606a.jpgA legendás Marantz 4400 kvadró rádióerősítőhöz készült az ELEGA DR-147Q típusú fejhallgató, ami a szovjet fejlesztés alapjául szolgált. Nagyjából 30 féle modell még ma is fellelhető az eBay-en, amit abban az időben gyártottak. Teljesen természetes, hogy a Szovjetunióban is érzékelték az irányvonalat, bár ott abban az időben a fő probléma az volt, hogy valami legyen a boltok polcain, és ez az audioberendezésekre is vonatkozott. A birodalomban gyakorlatilag nem létezett kvadrofón hangfelvétel, ennek ellenére mégis a fejhallgató gyártása mellett döntöttek.   

Japán fejhallgató a szovjet hadiipartól 

Az új fejhallgató megalkotására szokás szerint egy félig hadiipari vállalatot szemeltek ki Szaratovban, az „Agregát” nevű üzemet. Ugyanitt a „Kontakt” nevű rádiótechnikai gyárban indították el nem sokkal később a TDSZ-5 típusú fejhallgató gyártását. Feltételezhető, hogy mindkét esetben ugyanaz a mérnökcsapat végezte a munkát, és az ”Agregát” valamint a „Kontakt” – ugyanannak a vállalatnak az elnevezése volt, csak más időpontban. Ez két okból kifolyólag lehetséges: az egyik az, hogy a vállalat hadiipari jellegű (nem valószínű, hogy egy városban két azonos profilú hadiipari gyár is működjön); a másik pedig, hogy a TDSZ-5 és a „KVADRA” is többé-kevésbé egy-egy Japán fejhallgató másolata. Ebből az következik, hogy Szaratovban foglalkoztak a japán eszközök lemásolásával a hadiipari munkák szünetében, valószínűleg egy külön kollektíva végezte ezt a tevékenységet.

8ebbf768fed417c4234d5413af7ed260.jpgA leendő fejlesztés alapjául két, addigra már jól ismert japán mintapéldány szolgált. A legtöbb akusztikai és formai megoldást az ELEGA DR-147Q (Amerikában FISHER DR-147Q ) típustól vették át, mint például a hangszórók elhelyezkedését, a kagylók formáját és az akusztikai kialakítás egyéb finomságait. Néhány konstrukciós sajátosságot a PANASONIC EAH-41 ihletett.

9b4fad4a809eb66ee1b79ed581fb29fc.jpgA sorozatgyártás első példányai 1979-ben láttak napvilágot. A fejhallgatókba 4 darab hagyományos 0,25GD-10 típusú dinamikus hangszórót építettek be, amelyekkel szovjet mérce szerint jó minőségű hangzást sikerült produkálni. Így a készülék jellemzői teljes mértékben megfeleltek a hifi szabvány követelményeinek, ami a szovjet emberek számára maga volt a megtestesült űrtechnika. Ára 50 rubel volt 1979-ben, ami felfoghatatlan pénznek számított egy hazai gyártású fejhallgatóért. Ugyanakkor az eredeti példányok Japánban és az USA-ban drágábbak voltak, még a dollár hivatalos árfolyamával számolva is. 

Ergonómiából elégtelen

Bátran kijelenthetjük, hogy ennek a fejhallgatónak a vesztét elsősorban az ergonómia okozta, ami sok nyugati példányra is igaz. Amíg a 60-as években a fogyasztó az „isteni hangzás”-ért hajlandó volt elviselni némi gyötrelmet, addig a 70-es évek végére még a hazai háztartási berendezésekkel vívott „harcokban” edzett szovjet ember is valami viszonylag kényelmesre vágyott. A felhőtlen zenehallgatással nehezen összeegyeztethető volt az 1 kilogrammosra sikeredett fejhallgató. A szovjet vásárló az elfogadható hangminőségért cserébe megbocsátotta volna a kvadró felvételek szinte teljes hiányát és őszintén szólva nem vágyott ilyen jellegű térhatásra, teljesen megfelelt volna neki valamilyen álkvadró rendszer, de kiváló hangminőséggel.

A zord szaratovi fejhallgatón konstrukciós nehézségek miatt még a japán eredetin levő kényelmes átkapcsolót is kicserélték egy speciális átalakítóra. Erre azért volt szükség, hogy lehetőség legyen sztereó- és monó felvételek meghallgatására is. Az amerikai és japán fejhallgatók többségén két sztereó Jack csatlakozó volt. Ezzel szemben az Elektronika TDK-3 „KVADRA” egy SZG-5 (DIN5) típusú csatlakozóval rendelkezett, így nem lehetett véletlenül felcserélni az első és hátsó csatornákat, nem úgy mint a Jack csatlakozók esetében.

e406a4ca5b30d69bea77ff5899caa270.jpg

Fenti képen a szovjet „Jupiter” 4 csatornás kvadrofón hangerősítőt láthatjuk

7b0a70db6898f209dcd7952883bfef18.jpg

Érdekes, hogy amikor megszületett a döntés a kvadró fejhallgató sorozatgyártásáról, a Szovjetunióban már létezett 4 csatornás magnetofon, hangerősítő és kvadrofón lemezjátszós erősítő, ám az első ilyen hanglemez megjelenésére még éveket kellett várni. Lenti képen a „Főnix – 002” - az egyetlen szovjet kvadró lemezjátszós erősítő. 

b557d611114f00c870d87df8af7cb925.jpg

Az első és egyben utolsó kvadrofón hanglemez a Szovjetunióban a country-zenét játszó „Alma” együttes albuma volt (lenti kép). A lemezt igen borsos 6 rubeles ára (egy LP átlagos ára 1,5 – 2 rubel között mozgott), valamint a formáció alacsony népszerűsége miatt gyakorlatilag senki sem vásárolta. Ennyi erővel akár Leonyid Iljics Brezsnyev beszédeiből is készíthettek volna kvadró felvételeket. 

edef22d36cf33ea69c291240daf0747f.jpg

Az itthoni Rádiótechnika szovjet testvérlapjában, a „Радио” folyóiratban megjelent reklámanyagok, és a kvadrofóniát népszerűsítő írások ellenére az első szériákat csak nagyon nehezen tudták eladni. Még az áruhiányban szenvedő szovjet boltokban sem akarták megvásárolni. A szaklap arról írt, hogy a fejhallgató képes visszaadni egy koncertterem hangzását, de minden hiábavaló volt. A kvadrofónia a Szovjetunióban összeomlott, még mielőtt elkezdődhetett volna.

ragyiokvadro.png

Japánban és az USA-ban nem így történt, mert ott sok cég sokat költött az ilyen rendszerek fejlesztésére, de a hetvenes évek végére kifulladtak a projektek és csak a digitális technika adott új lendületet a kettőnél több csatornás hangrendszereknek, főleg a DVD lemez megjelenésével. Így vagy úgy, a próbálkozások nem voltak hiábavalóak, mert manapság a kvadró fejhallgatók logikus továbbfejlesztéseit, az 5.1-es és 7.1-es headseteket aktívan használják a számítógépes játékosok.  

Források: radioman-portal.ru, port.ru

A fordításban segédkezett: Bereczky Csaba

22 komment Technikatörténet Tovább
A szovjet hadiipar különleges mellékterméke Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
22 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Kém robot fejlesztés az Aliexpressről Kém robot fejlesztés az Aliexpressről
  • Egy legendás rádióteleszkóp a Krím félszigeten Egy legendás rádióteleszkóp a Krím félszigeten
  • Amikor a Japánok másoltak egy szovjet terméket Amikor a Japánok másoltak egy szovjet terméket
  • Hitler mikrohullámú lánca Hitler mikrohullámú lánca
  • Egy új radar, ami látja az F-35-ös vadászgépeket? Egy új radar, ami látja az F-35-ös vadászgépeket?

A bejegyzés trackback címe:

https://lazarbibi.blog.hu/api/trackback/id/tr2914878472

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Uni1002 2019.06.09. 05:54:18

Ötven rubel egy kvadró hallgatóért? 1979-ben véletlenül éppen az olimpia előkészítésén dolgoztam, a BEAG dolgozójaként. Ha jól emlékszem a fizetésem induláskor 270rubel volt, 1980-ra már felment 450-re. És a szállodát a cég fizette. Az orosz technikusok, műszerészek 120-150 rubelt kaptak. Az ottani inzsinyérek (mérnökök) 200 körül. A Nemzetközi Újságíró Központ igazgatója 250-et, akkor az enyém már 400 felett volt. Általában mindig ők kérdezték, hogy a magyarok mennyit kapnak, aztán elárulták az ő fizujukat. 50 rubel azért nem volt egy eget verő összeg, egy C430 kis színes tévét 420 rubelért adtak, azokban a ritka pillanatokban, amikor lehetett kapni. Egy C4324 analóg multimétert 42 rubelért vettem, ez egy Rakéta porszívó árának felelt meg. A hanglemezek 1,5 rubel körül jártak, de az orosz munkatársak felajánlották, hogy 30-ért szereznek Boni M lemezt a feketepiacról. Kihagytam. :-)
Válasz erre 

theus 2019.06.09. 09:47:48

Érdekesek ezek a technikai zsákutcák. Olyan mint a stereoscopikus mozik, amikről már többször is be bizonyosodott, hogy nincs rájuk igény, legutóbb az Avatar után. Az is jellemző, hogy a videójátékosokat meg lehet győzni arról, hogy ez egy igen is jó dolog, amire nekik szükségük van.
Válasz erre 

HgGina 2019.06.09. 09:52:14

Az embernek két füle van. Az tény, hogy a térhatásban az 5.1 és továbbiak jópofa dolgokra képesek. De igazából egy tisztességesen megtervezett stereo rendszer csaknem tökéletesen élethű élményt adhat. Na persze nem egy csili-vili gagyival, hanem tisztességes eszközökkel. Amihez persze nem árt ismerni, hogy pl. milyen átmérőjű hangsugárzó kell a megfelelő mélységű vagy magasságú hangokhoz. Mit akar valaki egy 2 centis membránból előcsalogatni 50 Hz aklatt, vagy egy 25 centisből 13 kHz-en? Az olcsóság érdekében a digitális technika sok-sok fejlesztése csak becsapja az embert, és igazán köze sincs a valós fizikai környezet, az élethű hangvisszaadáshoz.
A divatos, ár-érték vonalon még ma is bőven közel csúcsminőségű hangzást lehet produkálni egy értelmesen összerakott analóg stereo rendszerrel.
Válasz erre 

szepipiktor 2019.06.09. 09:59:56

@Uni1002:
Igen, érdekes, amit írsz.
1980 körül megjelent pár nyugati deck a boltjainkban (ha jól emlékszem egy Technics volt az egyik) jó 7-7500 forintos áron.
Akkor egy normál fizetés 4-6000 forint között volt.
Szerintem sem egetrengető egy átlagfizetés 30%-áért kaptható különlegesség.
Válasz erre 

lutria 2019.06.09. 11:59:18

Vajon miért nem a kor legnépszerűbb együttesének a zenéjét adták ki?
Válasz erre 

Watchdog 2019.06.09. 12:12:49

@lutria: Mert felkorbácsolták volna a keresletet, ami hiányt szült volna. Nem akarták a hadiipari kapacitásokat ilyen hülyeségekre lekötni. Pont megvolt az ideális kereslet-kínálat egyensúly...
Válasz erre 

HgGina 2019.06.09. 13:11:10

@szepipiktor: 1983.. RS-M205 (Depréz-műszeres) és RS-M215 (Fluorescens) szintkijelzéssel.
A Keravillban a 215-ös 8900 volt, Corvinban 9600, de az utóbbiban pillanatok alatt a 205-ös 10500, a 215-ös meg 11200. Jó magyar árdrágítás, hiánygazdaság...
A hangátvitele Hi-Fi Din 45500 szerint +/- 3 dB-en belül volt 26-13900 Hz között Me és Cr, 30--12900 között Fe-Cr és Fe II kazettával.
Kenterbe verte az akkori Aiwa (Sony), Sharp, Akai, Pioneer, Fisher darabokat. Ami egyértelműen jobb volt, a Nakamichi 500 és 1000, de az már akkor is a csúcsok csúcsa volt.
Válasz erre 

Occam beretvája 2019.06.09. 14:24:08

@HgGina:
Basszus te valami klasszika filológus lehetsz
Aiwa AD-F990 Intertourist Hilton 374 $.
Ma is megvan. :-))
www.hifiengine.com/manual_library/technics/rs-m215.shtml

www.hifiengine.com/manual_library/aiwa/ad-f990.shtml
Ha tudnám zongorázni a különbséget én lennék Szvjatoszláv Richter.
Ja és ha érdekel olvasgass HI-FI magazint.
www.hifimagazin.hu/HFMCD/START.HTM
Válasz erre 

Occam beretvája 2019.06.09. 14:38:00

S ilyet is lehetett kapni
www.hifiengine.com/manual_library/pioneer/ct-f1250.shtml

A NAKA 1000 meg a nyolvanas évek elejére meg már.......
www.hifiengine.com/manual_library/nakamichi/1000-tri-tracer.shtml

Ekkorra ez volt a Szent Grál, a DRAGON. Na ilyen nem volt a kezemben(Pio igen)
www.hifiengine.com/manual_library/nakamichi/dragon.shtml
Válasz erre 

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2019.06.09. 18:01:53

@HgGina: "Az olcsóság érdekében a digitális technika sok-sok fejlesztése csak becsapja az embert, és igazán köze sincs a valós fizikai környezet, az élethű hangvisszaadáshoz."

A valósághű hangzás olyan, mint a természetes smink, és a fűszerkeverék.
Válasz erre 

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2019.06.09. 18:18:02

"A szovjet hadiipar különleges mellékterméke - Egy fejhallgató, ami egyetlen hanglemez miatt készült."
Én nem adnék egy egyébként érdekes posztnak ilyen visszataszítóan kattintásvadász címet. Nincs szó arról, hogy a fejhallgatót bármilyen hadászati célzattal tervezték volna, ellentétben azzal az amerikai kísérlettel, amely a harci pilóták fejhallgatójába bevitt kvadró hangjelekkel tájékoztattak volna az ellenséges rakéták irányáról. Nem is egy hanglemez kedvéért tervezték, csak a SZU (a poszt állítása szerint) egyetlen kvadró hanglemezt adott ki, kísérleti jelleggel. Nálunk volt kvadró rádióadás egy ideig, és magnószalagról is hallottam kvadró felvételt, négy hangszóróval, egy kvadróra átkapcsolható (valószínűleg japán) magnóról. Egyáltalán nem volt rossz ötlet – mint ahogy nem is a szovjetek találták ki –, csak a házimozi elérkezéséig nem tudtak rá igényt teremteni. Nálam nem, nekem két csatorna elég.
Válasz erre 

2019.06.09. 18:30:32

Viszont a Szokol rádióból is kijött a hang.
Válasz erre 

2019.06.09. 23:21:50

"zenehallgatással nehezen összeegyeztethető volt az 1 kilogrammosra sikeredett fejhallgató"

Az szép. Szokták mondani hogy a szovjet cuccokból nem sajnálták az anyagot.
Válasz erre 

Na hogy érzi ez a Wágner magát? 2019.06.10. 00:19:06

@szepipiktor:
Már a 70-es évek végén is voltak nyugati (bár a Philipset kivéve főleg japán meg néhány dél-koreai) deckek a boltokban, Pioneer, Technics, Sony, Hitachi, Akai és sok egyéb. Az áruk pedig 10 ezer Ft környékén volt, plusz-mínusz pár száz forint, típustól függően.

@HgGina:
A Hi-Fi- szabvány 20-20 000 Hz-ét nagyjából mindegyik készülék elektronikája tudta, az Aiwák is, csak nem mindegyik szalaggal.
Válasz erre 

Occam beretvája 2019.06.10. 09:31:38

@Na hogy érzi ez a Wágner magát?: NEEEEEEEEE!
1. A Dél-Koreaiak a hetvenes évek végén legfeljebb kimcsit gyártottak.
A 90-es években már volt néhány LG termék pl. az exem kispolskijába egy autórádió-magnó de HIFI deck az végképp nem.
2. Az első deck az egy PIONEER CT F-506 volt( Nekem is ez volt az első)
www.hifiengine.com/manual_library/pioneer/ct-506.shtml
3. Utána jött az Akai CS-F21 amely a vidi torony deckje volt.( A Videoton gyártotta a hang dobozokat az AKAI-nak IGEN saját fejlesztésű motorokkal keresztváltókkal) Meg az ORION saját fejlesztésű magnója japán ALPS mechanikával.Azután lassan eljött a gengszterváltás és szűnt lassan meg a kötött devizagazdálkodás.Na onnan kezdve kezdett ömleni a gagyi is.
Egyébbiránt a fentebb linkelt HIFI magazinban MINDEN de MINDEN benne van ami abban az időben bekerült az országba.(Erősítők hangdobozok hangszedők LP játszók deckek szalagos magnók stb)
Itt link még egyszer.:

www.hifimagazin.hu/HFMCD/START.HTM
Válasz erre 

ételizésítő 2019.06.11. 23:34:44

@Occam beretvája:
1. Ez mondjuk nem igaz, de ne is törődj vele.
LG pl. azért nem volt akkoriban, mert az LG akkor még GoldStar néven futott, Samsung viszont már létezett. Meg Hyundai meg még egy csomó egyéb.
2. "Az első deck az egy PIONEER CT F-506 volt" - mármint hogy te erről hallottál először? Mert kurvára nem az első volt.
Ez a "hangdoboz motorokkal" kissé értelmezhetetlen.
A Hi-Fi Magazinban meg volt, ami benne volt, volt, ami meg nem.
Válasz erre 

ételizésítő 2019.06.11. 23:50:23

@Androsz:
Meg nem esküdnék rá, de talán egy sima csehszlovák Tesla szalagos magnó is tudott (volna) kvadró lejátszást, azaz a szalagon elhelyezhető és a lejátszófej által lehetővé tett 4 sávot nem 2 irányban 2 sávonként sztereóban, hanem 1 irányban négy sávban (csatornán) lejátszani.
Válasz erre 

Lazarbibi 2019.06.13. 22:29:30

@ételizésítő: Ez több technikai akadályba ütközött volna. 1. Csak kettő darab erősítő van egy ilyen készülékben. 2. A lejátszófejen is csak 2 darab fejmag, amiből akkor lesz 4 sáv, ha megfordítjuk a szalagot és a fejmagok fizikailag máshová esnek, tehát a négy csatorna nem állhatott volna rendelkezésre semmilyen módon.
Válasz erre 

rdos · http://h2o.ingyenweb.hu/tema/6.html 2019.06.23. 14:51:37

Szinte vicces is lehetne ahogy ezeket a semmire sem jó, szojvet retró szórakoztató elektronikai fejlesztéseket olvasom ezen a blogon, de ez sajnos nem vicces, hanem végtelenül szomorú. Sőt szívbemarkoló. Ahogy a bolsevista, később szojvet, majd komenyista eftársak próbálták a tudományos cucializmus "todománya" segítségével alattvalóikat minden féle földi jóval ellátni, aztán még földimogyoróra sem futotta nekik. :-( Mikor mondja már ki a világ, hogy a bolsevizmus (és nem különben az utódaik) legalább olyan embertelen rendszer volt mint pl. ma az izisz? :-( Vagy mint az elsöpört német nemzeti cucializmus, vagy az olasz fasizmus, ami mára már szerencsére politikailag nem korrekt (píszí)?
Válasz erre 

ételizésítő 2019.07.07. 14:43:10

@Lazarbibi:
Azért ennek nézz utána.

@rdos:
Ezt csak olyan idióták mondják, akik nem éltek még akkor, és csak a rendszerváltás után kiadott könyvekből okosodtak. De azok közül is csak a nagyon hülyék.
Válasz erre 

rdos · http://h2o.ingyenweb.hu/tema/6.html 2019.07.08. 18:27:13

@ételizésítő: Etel. Bizonyítékaid súlya alatt meghajlok. :-) Cizellált érvrendszerednél csak a stílusod pallérozottabb. :-)
Válasz erre 

Lazarbibi 2019.07.08. 18:42:15

@ételizésítő: Nem kell utána néznem, több fajta TESLA orsós sztereó magnó van a gyűjteményemben, javítottam is sokat. Nem lehet belőle kvadró gépet reszelni.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

Lazarbibi

Tudomány, technika, érdekességek régiségek és még sok más !

Lazarbibi honlapja

dj.jpg

Facebook

Lazarbibi honlapja

Top 5

  1. Filmszereplő számítógép
  2. Magyar kazettás magnók
  3. Szovjet kazettás magnók
  4. Különleges ajándék az amerikai nagykövetség részére
  5. 10 dolog, amitől elhiszed a tervezett elavulást

Címkék

Cégek (19) Érdekességek (35) Formátumok (16) Haditechnika (45) Magyar (32) Morbid (9) Navigáció (10) Szuper (26) Technikatörténet (59) Valóság (12) Címkefelhő

Keresés

Friss topikok

  • 'n Quijote: Szia! Tudsz valamit Makay Attiláról? Ha igen, privátban válaszolj légy szíves az onquijote kukac g... (2024.09.06. 06:27) A BHG emlékére
  • tutyimutyi terminátor: nos, elillant 7 röpke év, és Kim köszöni, jól van; még mindig ő a Kedves Vezető (v. mi) (2024.08.11. 12:29) Észak-Korea megbéníthatja a high-tech ipart?
  • Greg36: @gigabursch: Valószínűleg igen. A csupaszárny elv már egész korán megjelent a kutatások között (má... (2024.08.05. 13:15) Göring lopakodója
  • Barkmann: "Mi az a konténer radar? Furcsán hangzik, de nem találtam rá magyar elnevezést." 29B6 "Konténer" (... (2024.07.14. 05:19) Támadás a konténer radar ellen
  • Adani: Vidoeton Colorstarokhoz is a Raduga képcsöveket használták, Szovjetunióból jött a képcső, a videot... (2024.04.09. 15:33) Színes televízió a Szovjetunióban

Facebook hírfolyam

Lazarbibi honlapja

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Archívum

  • 2024 április (1)
  • 2023 november (1)
  • 2023 február (1)
  • 2022 november (1)
  • 2022 október (1)
  • 2022 február (1)
  • 2021 december (2)
  • 2021 augusztus (1)
  • 2021 június (1)
  • 2021 április (2)
  • 2021 március (1)
  • Tovább...

Egyéb

Támogatás

Támogasd munkámat, ha több hasonló jellegű cikket szeretnél olvasni, de az oldal enélkül is üzemel tovább.

 

Kávégép szerviz

185706145_3911285022287604_3885607603847226092_n.jpg

Elektronika,tech,retro
süti beállítások módosítása
Dashboard