Digitális világunkban már nem sok értelme van az ilyen eszközöknek, de mint műszaki érdekességek mindenképpen figyelmet érdemelnek. Egy fehérorosz gyűjtő tette közkinccsé a bemutatásra kerülő kém magnó leírását. Az eszköz Kijevben készült a Szovjetunió Központi Hírszerzési Igazgatósága megrendelésére 1973 környékén. A felvevő méretei 138 x 90 x 17 mm, súlya 380 gramm.
Jól megtermett szivarzsebben elfér a szerkezet, és egy nagy kupac tartozék jár hozzá a különféle csíptethető mikrofonoktól kezdve az olajozóig. Még szalag javító ragasztó is van a csomagban.
Távvezérlő kapcsolóval indíthatjuk a felvételt, amit nyilván jól el kell rejteni. Akár 2 óra üzemidő is lehetséges.
A szalagot egy adapter tárcsa segítségével normál orsós magnóval is meg lehet hallgatni. Visszacsévélő mechanizmusnak már nem volt hely, ezért kétféle segédeszköz is jár hozzá amivel megoldható a visszatekerés.
Ez a kis készülék igen magas műszaki színvonalat képviselt a maga korában, de valószínűleg valaminek a másolata lehetett. A birodalomban előszeretettel koppintották a fejlett nyugati technikát. A lenti kép bal oldalán láthatjuk a szovjet "Jahta" kém magnót, ami a jobboldalon látható "Nagra SNS" másolata volt.
A Nagra egy svájci cég, ami hihetetlen precizitású és megbízható hordozható lejátszóiról lett híres. Természetesen a lehallgatás területén előszeretettel alkalmazták készülékeit, és a külsős filmforgatások elengedhetetlen kelléke volt. A lenti példány 2db ceruza elemmel 6 órás felvételre volt képes. Az állami szerveknél egészen 1996-ig használták az ilyen jellegű orsós rögzítőket, utána kiszorították őket a mikrokazettás, majd később pedig a digitális rendszerű gépek.
A nagyobb modellek máig a hifisták kedvencei, és igen magas összegekért cserélnek gazdát az aukciós portálokon. Aki élőben látni akar egyet, az látogasson el az Orsós Magnó Múzeumba Terénybe.
Végezetül egy szemet gyönyörködtető NAGRA IV-S.
Források: Pult.ru, Quad