Lazarbibi

  • TECHNIKATÖRTÉNET
  • ELKÉPESZTŐ
  • VALÓSÁG
  • FORMÁTUMOK
  • NAVIGÁCIÓ
  • MAGYAR
  • HADITECHNIKA
  • CÉGEK
Magyar fényképezőgép gyártás.Nem vicc, volt ilyen.

Magyar fényképezőgép gyártás.Nem vicc, volt ilyen.

Azért is írom ezt a cikket, hogy ne menjen ki teljesen a köztudatból.Kevesen tudják, de többek között személy- és teherautók, motorbiciklik mellett fényképezőgépek is készültek egy időben Magyarországon egészen addig amíg Moszkvában úgy döntöttek a hatvanas évek közepén, hogy fotómasinákat csak az NDK-ban és a Szovjetunióban gyárthatnak.

155663_515909231798770_1707718779_n.jpg

 Volt egy kiállítás is 2013-ban ahol Fejér Zoltán gyűjteményét lehetett megnézni.Ő az aki erőfeszítéseket tesz annak érdekében hogy a téma ne haljon ki, és ezt meg kell becsülni. Amit a Pajtásról feltétlenül tudni kell, hogy a szerkezetet 1953-ban dobta a nem kifejezetten szabad piacra a Fővárosi Finommechanikai Vállalat. Megjelenése szenzáció volt, annyira, hogy a Szabad Nép ’53 novemberében első oldalon lelkendezett érte, kidomborítva, hogy egy évvel később már 25 ezer darab készül belőle. Úgy is lett. A Pajtás név ismerősen csenghet, ami nem csoda, hiszen ez volt a leghosszabb ideig, legnagyobb mennyiségben előállított magyar fényképezőgép: 1955 és 1961 között 170 ezer darabot készített belőle a Gamma művek és a Finommechanikai Vállalat.A gép, tokkal-csavarral együtt egészen pontosan 221 forint 54 fillérbe került, ami ugyan 1954-ben legalább háromheti fizetés volt a gyárban, megjegyzendő viszont, hogy egy hasonló tudású gépért a Pajtás megjelenéséig hónapokig kellett güriznie az egykorú kétkezieknek. Érdekes adalék: tervezői továbbfejlesztették, és 1956-ban, Superbox néven szabadalmaztatták is a jobbított Pajtást, a szériatermelés azonban, ki tudja miért, sosem indult be.

7557_2_pajtasfenykepezogep.jpg

Hihetetlennek tűnik - de tény: száztíz év magyar fényképezőgép-gyártásáról elszórt újságcikkeken kívül a mai napig csak egy könyv jelent meg ami átfogóan tárgyalja a témát: Fejér Zoltán:Magyar fényképezőgépek 1856-1966 című könyve.A rövidebb verzió itt található. Lent egy Pajtással készült kép aminek többek szerint is jellegzetes derengése volt amit messziről fel lehetett ismerni.

fotozz_211114.jpg

A magyar fotótechnika megkerülhetetlen neve Petzvál József. Olyannyira, hogy a nemzetközi szakirodalom is a legnagyobbak között tartja számon.Nevéhez fűződik a dupla szemlencsés (ún. binokuláris) látcső kifejlesztése, a Galilei-féle távcső és a vetőobjektívek tökéletesítése, valamint a „dialitobjektívnek” elnevezett tájképoptika és a mai katonai reflektorok előfutárának tekinthető „tábori fényszóró” kifejlesztése.A XIX. század második felében fellendülő hazai finommechanikai és optikai ipar nem keveset köszönhet Süss Nándornak, aki a Magyar Optikai Művek alapjait rakta le.A másik nagy cég a Gamma volt, ahol egy lelkes fejlesztőcsapat a negyvenes években kezd komolyabban foglalkozni egy saját fényképezőgép megalkotásának ötletével, és elképzelésüket tett is követi.Külsősök segítségét is igénybe veszik, így olyan prototípusok kifejlesztése válik lehetővé, mint az 1944-es Riga (RIszdorfer GAmma), vagy Kinga (KINo Gamma) távmérős modellek. A Riga Dr. Riszdorfer Ödön feltalálóval közösen készült, aki az automatikus és félautomatikus expozíció szabályozás feltalálója, nemzetközi mércével is korszakalkotó szabadalmakkal. Találmányait elsőként az Eastman-Kodak vásárolta meg és építette fényképezőgépeibe.Volt még egy fontos személy Dulovits Jenő, aki a háború alatt kifejlesztett fényképezőgép ötletével, a Gammával együttműködve, felírta Magyarország nevét a fényképezőgép gyártó nemzetek tablójára.Na ez se semmi a mai állapotokból visszatekintve!

544693_515914915131535_721957250_n.jpg

A magyar fényképezőgép gyártás viszonylag rövid aranyévei nagyjából a második világháborútól az ötvenes évek végéig terjedő szűk húsz esztendőre korlátozódnak, de leginkább az utolsó tíz évet tekinthetjük igazi aranykornak. A modellkínálat a nagy gyártókhoz képest szerény, de bizony jó néhány kivételes termékkel büszkélkedhet, mely legalább a kor technikai színvonalát, de esetenként azt megelőző újításokat hozott. Korábban is voltak próbálkozások, de ezek általában csak saját használatra, vagy – ahogy láttuk - a prototípus szintjén megragadt gépek voltak.A Gamma és Dulovits közös munkájának végeredménye a Duflex (DUlovits reFLEX) fényképezőgép, mely a világ első szemmagasságú keresővel ellátott tükörreflexes gépe. Ha csak ennyi lenne a gép érdeme, akkor is megérné a forradalmi jelzőt, több forrás szerint azonban az ismeretlenségből feltűnő magyar fényképezőgép ipar első mérföldköve az összes akkori csúcsmodellt évekkel előzte meg. Egyedi formaterv, mely mind a mai napig az ipari formatervezők hivatkozási alapja! Újításait a következő években több nagy gyártó is átvette és alkalmazza a mai napig.A Duflex évtizedek óta a nemzetközi és hazai gyűjtők ritka és nagyon értékes darabja. Az E-bay-en egy darabot kínáltak eladásra, 5300 dollárért.Az ötvenes évek első felére, a MOM-nál is beértek a fejlesztések eredményei és szép sorjában jelentek meg az általuk fejlesztett új fényképezőgépek. Az első modell azonban még külső fejlesztés, a Magyar Optikai Kutatólaboratórium, azonbelül is Szabó Sándor munkája.A csúcsot a Mometta sorozat jelentette, legnagyobb modellje a Mometta III., aminek már cserélhető volt az objektívje és vakuszinkronos csatlakozóval is rendelkezett – magyarul az exponáló gombbal a vakut is működtetni lehetett!

KGrHqMOKpIFIBsLjYZBSFZjSuMfQ60_12.JPG

Ez a páratlan tudás és technikai háttér mára hova vezetett volna nem tudom, de mások a nulláról jutottak a csúcsra (pl Dél Korea-SAMSUNG-LG), mi pedig pont fordítva.Lassan az összes elektronikai termékünk és gyárunk csak a legendák szintjén létezik.Lent a Pajtás és pajtásai kiállítás megnyitóján készült kisfilmet láthatjuk.

forrás:Fejér Zoltán,internet

 

21 komment Magyar Technikatörténet Tovább
Magyar fényképezőgép gyártás.Nem vicc, volt ilyen. Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
21 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Göring lopakodója Göring lopakodója
  • Titokzatos kijelző egy hidegháborús tengeralattjárón Titokzatos kijelző egy hidegháborús tengeralattjárón
  • Az elektronikus navigáció története 9. rész Az elektronikus navigáció története 9. rész
  • Digitális hangfelvétel a Szovjetunióban Digitális hangfelvétel a Szovjetunióban
  • Hitler mikrohullámú lánca Hitler mikrohullámú lánca

A bejegyzés trackback címe:

https://lazarbibi.blog.hu/api/trackback/id/tr706590843

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2014.08.10. 13:44:35

Jó cikk! Néhány kiegészítés (a Pixinfo-cikkhez is):
- A Petzvál objektív volt a világon az első olyan objektív, ami a megfelelő optikai számítások elvégzésével, előre megtervezve készült el (addig kísérletezgetéssel tökéletesítették az objektíveket).
- A Duflex értékét, rangját jól jelzi, amit pár évvel ezelőtt a Nikon egyik idős vezető mérnöke egy interjúban elmondott: ha a Nikon akkor (azaz az 1940-es években) tudomást szerez a Duflexről (és annak tükörreflexes rendszeréről), akkor ma a fényképezőgép-ipar 10 évvel előrébb tartana a fejlesztésekben.
Válasz erre 

kisf 2014.08.10. 16:35:53

Megelőztél......:))
A Petzval-féle portré-objektív brutálisan (percekről másodpercekre) lecsökkentette az exponálási időt, tehát a fényképezés mindenki számára (főleg a modellnek) kényelmesebbé vált. Számos nagy objektívgyártónak a Petzval volt a kiindulási alap.
...hogy feledésbe ne merüljön.....
Válasz erre 

Kopasz Szuzukis 2014.08.10. 17:14:28

Néhány gyártó ma is gyártja az eredeti Petzval-féle objektív replikáját, minden belső módosítás nélkül. Egyedül a csatlakozófelületeken módosítottak: Nikon, Canon, Minolta, Pentax, M42.

A Duflex pedig beindította a Praktica sikerszériáját. A moszkvai határozat megszületése után a teljes gyártási és tervdokumentációt át kellett adni a németeknek. Azok, persze azonnal belepiszkáltak, mert az akkori gyártástechnológiájukkal képtelenek voltak legyártani a függőleges lefutású fém redőnyzárat. Vízszintes lefutású gumizott vászonredőnnyel gyártották eleinte. Kb. 10 év kellett, mire megvalósult náluk a fémlamella.
Válasz erre 

neszóljszámnemfájfejem 2014.08.10. 19:13:14

Lett volna a Duflexnek is utódja, Reflex-S, de sajnos csak prototipus készült belőle. Ez a Porroprizma helyett már pentaprizmát alkalmazott.
Ez akkor 10-12 évvel előrébb járt mint az akkori európai fejlesztések zöme, sőt a D
uflexen volt beugró fényrekesz, átnézeti kereső is, nagy veszteség ez, soha vissza nem térő alkalom lett volna. Bár az is tény, hogy a hazai finomechanikai ipar messze nem volt felkészülve a sorozatgyártásra.
Válasz erre 

Dirty Dettiy 2014.08.10. 19:14:54

A Mometta sorozat mellett voltak még a Momikon gépek is.
Válasz erre 

Kovacs Nocraft Jozsefne 2014.08.10. 19:16:32

Gyerekkoromban nekem is volt Pajtásom, a padláson találtam, elég jó állapotban. Egyszerű volt, mint a faék, központi zár, fix fókusz, egytagú konvex-konkáv objektív. Fekete-fehér filmre azért lehetett vele jó arányban jó képeket készíteni.

A sorsa persze az lett, hogy szétszedtem. :D
Válasz erre 

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2014.08.10. 19:37:11

@Kopasz Szuzukis: Igen, újra gyártják a Petzval-objektívet az eredeti felépítés szerint, de én csak egy cégről tudok, a Lomográfiáról:
shop.lomography.com/hu/lenses/brass-petzval-nikon-mount
shop.lomography.com/hu/lenses/black-petzval-canon-mount
Olcsónak nem mondanám a maga kb. 180 000 Ft-os árával, de az Ebayen eredeti, korabeli Petzválokat is lehet venni (nagy divatja van mostanában), ami ugye sokkal autentikusabb:
www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2051541.m570.l1313.TR2.TRC0.A0.H0.Xpetzval&_nkw=petzval&_sacat=625&_from=R40

Egyébként honnan tudod, hogy a Duflex dokumentációját át kellett adni a németeknek? Erről én nem hallottam. Ugye, a németek már a Duflex előtt is készítettek tükörreflexes gépet, csak az éppen még nem volt olyan fejlett, mint a Duflex. Szóval volt honnan fejlődniük...
Válasz erre 

58múltam 2014.08.10. 20:18:32

Jó dolog, hogy Lazarbibi megemlékezik a honi iparnak erről az ágáról!
Bocsánat, hogy rombolom a rózsaszín képet, de a tényekhez érdemes ragaszkodni.
1. Prtzvál Józsefről egyedül mi, magyarok "tudjuk" azt, hogy magyar volt, az osztrákok, csehek, szlovákok mind sajátjuknak tartják. Anyanyelve mindenesetre szlovák volt, és ott is született, még akkor is ha a városka a Magyar Királyság területén volt. Valahol azt olvastam, hogy ő maga magyarnak vallotta magát, de ez legenda is lehet. Ha igaz is, a róla elnevezett portréobjekzívet, ahol élete legnagyobb részét leélte, Bécsben alkotta meg, és Voigtländer ott lopta el tőle. Sose tért vissza Magyarországra.
2. A Magyarországon gyártott fényképezőgépek egy kivétellel mind elmaradtak a koruktól, és utánzatai voltak nagy gyártók gépeinek. (Sorozatban sosem készült közepesnél jobb objektív sem.) Egyetlen kivétel a Duflex, az azonban nagyot szólt: máig minden jelentős szakirodalom megemlíti, mint korát messze megelőző mechanikai remeket. (Vele egyidőben a svájci Alpa készített gyakorlatilag ugyanolyan tudású kamerát.) Még ezer darab Duflex sem készült, Dulovits Jenő pedig életében nem kapott valódi elismerést érte.

@neszóljszámnemfájfejem:
Azt nem hallottam, hogy a Duflex dokumentációja az NDK-ba került. Hol lehet erről olvasni?
Válasz erre 

Megdobbent 2014.08.10. 20:46:52

Vegre lattam a Pajtas gepet, amirol egesz gyerekkoromban csak hallottam - koszi! :)
Válasz erre 

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2014.08.10. 22:17:59

@58múltam: Azért nem kell átesni a ló túlsó oldalára Petzvállal kapcsolatban! ;) Nem csak mi tudjuk, hogy magyar volt, hanem ő is annak tekintette magát (ez tény, nem legenda). Magyarországon született, Pesten kezdte a karrierjét, tanított a műszaki egyetemen is. Az anyanyelvén kívül (szlovák, mivel felvidéki német volt) folyékonyan beszélt németül, magyarul, de pl. latinul, csehül is.

A portréobjektívet (és több, más találmányát) már a bécsi életében alkotta meg, ott is tanított a műszaki egyetemen. A Voigtländer céggel közösen kezdték el gyártani, aztán később, mivel Petzval nem védette le a találmányát (ahogy másikakat sem), a cég valóban ellopta azt. Azaz el kezdte gyártani a saját neve alatt és Petzválnak nem fizetett jogdíjat. Ezért Peztvál perbe fogta őket és örökre elváltak útjaik. Ezek után már több más európai gyártó is ellopta az ötletet és továbbfejlesztve azt gyakorlatilag örök életűvé tették Petzvál objektívjét. Ami kb. az 1970-es évekig a legsikerültebb portréobjektív konstrukció volt (aztán a Tessar kiszorította). De sokak szerint ma is az, hiszen sajátságos, egyedi képet ad: a közepe éles, míg a széle felé körkörösen elmossa a részleteket. Tényleg nagyon szép!

Az 1940-es években épített magyar objektívek közül több is jól sikerült konstrukció volt, a közepesnél lényegesen jobb képalkotással. Persze, nem volt valami nagy választék, de ez nem is csoda, ugyanis nem lehet a magyar optikai ipart a némethez hasonlítani.
Válasz erre 

$pi$ 2014.08.10. 22:35:25

@58múltam: "Anyanyelve mindenesetre szlovák volt, és ott is született, még akkor is ha a városka a Magyar Királyság területén volt."

Miért lett volna szlovák az anyanyelve? Szászok voltak a szülei.
Válasz erre 

$pi$ 2014.08.10. 22:36:38

@bestpixel: "Az anyanyelvén kívül (szlovák, mivel felvidéki német volt)"

Oké, itt is. Igazán nem kötözködni akarok, de a németek szlovákul beszélnek?
Válasz erre 

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2014.08.10. 23:38:38

@$pi$: Persze, igaz. Mivel a Felvidéken élt, elméletileg a szlovák lenne az anyanyelve, de gyakorlatilag éppen a német volt a származása miatt. Főleg az akkori időkben, amikor még mások voltak az országhatárok és a nemzetiségek eloszlása.
Válasz erre 

gizmo26 2014.08.11. 00:05:26

A MOM helyett most egy ostoba páza áll. Grat. Magyarország.
Válasz erre 

phaszfej 2014.08.11. 01:18:26

Helyesen írva: fényképezőgép-gyártás. A fényképezőgép gyártás teljesen mást jelent.
Válasz erre 

58múltam 2014.08.11. 05:21:01

@bestpixel: Nem szeretnék átesni, és büszke vagyok Petzválra. Minden nemzet szeret magáénak tudni sok felfedezést, elsőséget, ennek gyakran alapja is van, a világ mégsem ismeri el. A transzformátor Siemensé, a gyufa a svédeké, a helikopter Sikorskyé, a fröccs az osztákoké. Az atombomba amerikai, a számítógép is, von Neumann legfeljebb német.
Az valami félreértés lehet, hogy "az 1970-es évekig a legsikerültebb portréobjektív konstrukció volt (aztán a Tessar kiszorította)." A Tessar 1902-ben jelent meg, de már előbb is voltak a Petzválénál jobb rajzú, fényerős lencsék (Cook triplet, Double Gauss, Dagor, Planar). Ha elütés (1870), akkor bocsánat az akadékoskodásért, bár nem tudom, melyik objektív köthető a dátumhoz.
Válasz erre 

Flúgatlan 2014.08.11. 07:59:05

No, e cikk egyik fordulatát a kádárizmus visszasíróinak orra alá lehet dörgölni: A fene nagy szocializmusban nemzetközi parancsra leállítottak egy sikeres iparágat. Egyéni érdekből? Hülyeségből? Mindegy. Nem jók az ilyen nemzetközi parancsolgatások.

Az EU szerencsére nem ilyen mértékben szól bele a dolgokba, de azért itt is van pár disznóság (pl. a termőterületek hasznosításáról). Vigyázni kell, ne ilyen irányba menjünk.

Kösz a cikket.
Válasz erre 

Globetrotter2014 2014.08.11. 09:27:06

"Lassan az összes elektronikai termékünk és gyárunk csak a legendák szintjén létezik". SOkkal nagyobbak is jártak így (akik tényleg letettek valamit az asztalra a történelem során), lásd Rover, Oldsmobile, Siemens mobile, AEG.

Erről is szól a kapitalizmus, állandó verseny, aminek egyrészről mint vevők nyertesei vagyunk. Persze ez nem segít azon amikor az embernek e verseny miatt szűnik meg az állása...

De attól még hogy volt gyártás itthon nem jelenti azt hogy lett volna esélye valódi versenyben.
Válasz erre 

Romanee Conti 2014.08.11. 09:29:59

@Flúgatlan: Gratuálok a cikkhez!

Flúgatlan: azért a Forte szétverése a rendszerváltás után még ennél és nagyobb bűn volt, véleményem szerint...
Válasz erre 

$pi$ 2014.08.11. 09:46:53

@bestpixel: "Persze, igaz. Mivel a Felvidéken élt, elméletileg a szlovák lenne az anyanyelve, de gyakorlatilag éppen a német volt a származása miatt."

Akkoriban nagyon soknyelvű volt az a vidék (is). Egyik ismerősöm mesélte, hogy a legenda szerint négyen üldögéltek a pozsonyi polgári kaszinóban, életre szóló barátok voltak, de négy különböző nyelvet beszéltek. Tökéletesen megértették egymást, de mind a négynek más volt a természetes amikor megszólalt.

Nekem nagyon tetszett ez a történet, szerintem tiszta jó lenne, ha még most is így lenne...
Válasz erre 

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2014.08.11. 11:08:12

@58múltam: Nem elütés, az 1970-es éveket én is úgy olvastam, hogy akkorra lett elterjedtebb, kedveltebb a Tessar (én sem értettem, hogy miért éppen akkorra, de ezt írták valahol).

@$pi$: Igen, éppen ezt akartam én is mondani. Akkoriban több nyelvet is lehetett anyanyelvként kezelni. ;)
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

Lazarbibi

Tudomány, technika, érdekességek régiségek és még sok más !

Lazarbibi honlapja

dj.jpg

Facebook

Lazarbibi honlapja

Top 5

  1. Filmszereplő számítógép
  2. Magyar kazettás magnók
  3. Szovjet kazettás magnók
  4. Különleges ajándék az amerikai nagykövetség részére
  5. 10 dolog, amitől elhiszed a tervezett elavulást

Címkék

Cégek (19) Érdekességek (35) Formátumok (16) Haditechnika (45) Magyar (32) Morbid (9) Navigáció (10) Szuper (26) Technikatörténet (59) Valóság (12) Címkefelhő

Keresés

Friss topikok

  • 'n Quijote: Szia! Tudsz valamit Makay Attiláról? Ha igen, privátban válaszolj légy szíves az onquijote kukac g... (2024.09.06. 06:27) A BHG emlékére
  • tutyimutyi terminátor: nos, elillant 7 röpke év, és Kim köszöni, jól van; még mindig ő a Kedves Vezető (v. mi) (2024.08.11. 12:29) Észak-Korea megbéníthatja a high-tech ipart?
  • Greg36: @gigabursch: Valószínűleg igen. A csupaszárny elv már egész korán megjelent a kutatások között (má... (2024.08.05. 13:15) Göring lopakodója
  • Barkmann: "Mi az a konténer radar? Furcsán hangzik, de nem találtam rá magyar elnevezést." 29B6 "Konténer" (... (2024.07.14. 05:19) Támadás a konténer radar ellen
  • Adani: Vidoeton Colorstarokhoz is a Raduga képcsöveket használták, Szovjetunióból jött a képcső, a videot... (2024.04.09. 15:33) Színes televízió a Szovjetunióban

Facebook hírfolyam

Lazarbibi honlapja

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Archívum

  • 2024 április (1)
  • 2023 november (1)
  • 2023 február (1)
  • 2022 november (1)
  • 2022 október (1)
  • 2022 február (1)
  • 2021 december (2)
  • 2021 augusztus (1)
  • 2021 június (1)
  • 2021 április (2)
  • 2021 március (1)
  • Tovább...

Egyéb

Támogatás

Támogasd munkámat, ha több hasonló jellegű cikket szeretnél olvasni, de az oldal enélkül is üzemel tovább.

 

Kávégép szerviz

185706145_3911285022287604_3885607603847226092_n.jpg

Elektronika,tech,retro
süti beállítások módosítása
Dashboard