Lazarbibi

Utolsó kommentek:

Kovacs Nocraft Jozsefne 2024.04.25. 08:03:55

@gigabursch:

Hangsúlyozom, hogy nem ismerem a helymeghatározás pontos módját, és nem azért válaszolok, mintha úgy hinném, hogy bárkinél jobban tudom.

Az olvasottak alapján a műhold pályaadatait rendszeres időközönként frissítik. Bizonyára azért, mert vannak ingadozások. A műhold mozgásának irányát és sebességét sztem a Dopplernél pontosabban meg lehet határozni abból, hogy folyamatosan küldi az aktuális koordinátáit.

A Dopplert sztem azért figyelik, mert az befolyásolja a jelcsomagok között eltelt időt.

Persze simán lehet, hogy rosszul értelmezem az olvasottakat.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

gigabursch 2024.04.24. 22:33:14

@Kovacs Nocraft Jozsefne:
Nem, nem az a kérdés, hogy a műhold hol van, mert annak a pályája ismert, rögzített.
Hanem az, hogy erről a palyáról kiadott jel alapján mennyire közeledik/távolodik hozzád képest.
Mert ebből síkok határozhatók meg, aztán azoknak a közös metszéspontja.

Gyakorlatilag hátrametszés elve alapján számolod ki, hogy hol vagy, csak itt nem fix pontok, hanem behatárolható síkok adják ki az összetszést.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

Kovacs Nocraft Jozsefne 2024.04.24. 07:39:46

@gigabursch:

Ebbe mélyebben bele kell ásnom magam. Annyit már megtudtam, hogy a műhold megadja a pontos koordinátáit, ebből eredően - már ha jól értem - a Doppler-effektusra nincs szükség, azt csak kompenzálni kell, mert változó ütemben jön az időadatok, de nem használják fel a helyzetmeghatározáshoz.

Vagy nem jól értem. :)

Egyelőre az angol Wikipédia szócikkét emésztem, aztán meglátom, mennyi türelmem lesz tovább olvasni.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

gigabursch 2024.04.22. 17:26:48

@Kovacs Nocraft Jozsefne:
Mindegyik műhold kiad magából egy jel sorozatot, nagyjából így (nagyban leegyszerűsítve)
"_alapjel_műhold id_órajel_privát jelsorozat_alapjel_..."
A te kütyüd ebből el tudja dönteni, hogy melyik műhold jelével számol (min. 4 műhold kell), és az órajel, a kütyü belső órajele alapján keres szinkront és a privát jelsorozatban lévő minta és a beletáplált dedikált minta adataihoz, vizsgálva azt, hogy a doppler jelenség szerint a műhold közeledik-távolodik és mekkora a változás mértéke.
A változás mértéke fontos, mert akkor hozzád képest felírható egy körív és négy körív metszete már meghatároz téged nem csak a geodidon, hanem attól való magasságodban is.
Na, ennyi röviden (és vastagon leegyszerűsítve) az elmélet.

Viszont most már laikusnak látható, hogy mire jó a doppler hatás.
Ha te az összes műhold jelét meghaladod és a te jeleid lesznek a jel/zaj arányban a bajnokok, akkor tudsz csinálni védett fehér foltokat és agyonlőhető, nulla értékű célterületeket.

Ezzel egyébként nem csak a polgári, hanem a katonai jeleket is zavarják lokálisan.

Remélem érthető voltam.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

Motorogre 2024.04.22. 16:31:55

@Kovacs Nocraft Jozsefne: Igen, jól látjuk (mi dilettánsok): a polgári frekvencián nincs kód, csak a műhód azonosítója és a pontos idő. A katonai frekvencián még egy kód is van - és ennek az alkalmazása igényli hogy a földi eszközben legyen kompatibilis szoftver. Igen, bárki bármilyen jelet tud fogni - de a dekódoláshoz/használathoz kell ez a szoftver, és ez lehet a Nagy Titok. Hogy meddig? Majd egyszer megint sűllyed egy acélcápa, elhagyják de elfelejtik a vízbe dobálni a Titkot - és lesz e-Enigmánk ! A jó az lenne, ha a poszter mint szakértő adna felvilágosítást . De akárhogy is, érdekes a téma, köszönjük.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

Kovacs Nocraft Jozsefne 2024.04.22. 10:46:49

@Motorogre:

Írtam, hogy én sem vagyok szakértő, csak tippelek. Szqmomra logikusabb efy frekvencian sugározni a kétféle jelet, de el tudom képzelni, hogy kezdetben a két frekv. mellett döntöttek, aztán kompatibilitasi okokból így maradt.

Mert ugye mi akadálya van annak, hogy pl. kínai cégek gyártsanak a katonai frekvenciát is vevő készülékeket? Szóval kódolni mindenképpen kell.

Aztán lehetnek számomra ismeretlen szempontok is.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

Motorogre 2024.04.22. 09:14:35

@Kovacs Nocraft Jozsefne: Ugy olvasom hogy a 1575 MHZ a nagy pontosságú katonai rendszer, és a polgáriaknak egy 1227 MHZ kevéssé pontos adás van. De nem vagyok szakértő. A műholdak elleni támadás már más kategória lenne mint egy zavaró csínytevés - reméljük sose kerül rá sor.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

Kovacs Nocraft Jozsefne 2024.04.22. 07:28:02

@gigabursch:

"bőven elég a doppler effektust megzavarni vagy jeltükröződést kelteni."

Ezt hogyan érted?

Nem tudom, ténylegesen milyen módszerrel zavarják a GPS-t (ezen a többit is értem, lásd nálunk a zsilettpenge vagy USA-angolban a kleenex mint bármilyen papírzsebkendő), szóval csak találgatok. A földfelszínen gyak. korlátlan teljesítménnyel lehet adni, ezért úgy gondolom, hogy a brute force módszer, vagyis a jel elnyomása egyszerűbb.

De mindjárt rákeresek arra, hogy jamming GPS signal, sőt ChatGPT barátomat is megkérdezem.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

gigabursch 2024.04.22. 05:59:56

@Kovacs Nocraft Jozsefne:
Jelenleg 4 ismert GPS műholdrendszer kering a föld körül.
Ebből 1 dedikáltan katonai adat mentes, ez az európai

A négy:
GNSS (amcsi)
Glonass (ruszki)
Galileo (eu-s)
Beidu (kínai)

Emellett van számos korrekciós műhold is szerte-szana az égbolton, akár geostacionárius pályán, akár valamilyen a fenti műholdaktól eltérő pályán.
Na meg a földfelszínen az RTK - már ahol van

A földi jelek zavarására nem feltétlen kell más frekvenciát alkalmazni vagy elnyomni, bőven elég a doppler effektust megzavarni vagy jeltükröződést kelteni.

....
Természetesen azon azonban meg se lepődnék, ha dedikált lézerfegyverekkel "kisütnének" az égről műholdakat, de ehhez kellően nyugodt talajfelszín kell, különban szanaszét lőjük az eget, meg azon túl a földönkívülieket.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

Kovacs Nocraft Jozsefne 2024.04.21. 21:38:53

@Motorogre:

Félreértesz. Atomtámadásra utaló lépés az lenne, ha a műholdat odafentről zavarnák, vele azonos pályán keringő másik műholdról. Ez az egész Földön kiiktatná a műholdat. Azt hiszem, ilyen zavaró műholdak még nincsenek is fenn, egyelőre csak ellenséges műholdak kilövésével kísérleteznek.

A GPS műholdvevők helyi felszíni zavarása már ma is működő eljárás. Nyilván a polgári jeleket is elnyomják, mert a katonai kiesésekor automatikus a fallback a polgárira.

Nem tudom, vajon a polgári és a katonai külön frekvencián üzemel-e, szerintem nem lenne logikus, mert dupla teljesítménnyel kellene adni. A publikus polgárinál random hibát adnak az időinformációhoz, a pontos katonait meg kódolják.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

Motorogre 2024.04.21. 19:54:37

@Kovacs Nocraft Jozsefne: Érdekes felvetés, mert ha 1) a polgári frekvenciát zavarják, akkor katonailag sok előnyt nem szereznek, csak a pizzafutárok kóvályognak .. 2) ha a katonai frekvenciát, akkor ez lényeges , de itt jön(ne) a Te azonnali atomtámagásod ... szóval nem tudjuk.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

Kovacs Nocraft Jozsefne 2024.04.21. 13:06:44

@Motorogre:

Nem is a műholdakat zavarják, hanem a célterületen működő GPS vevőket. A műholdak frekvenciáján olyan erős zavaró jeleket sugároznak, amelyek elnyomják a műhold jelét. Vagyis a célterületen kívül a műhold zavartalanul vehető.

Műszakilag sem lenne könnyű tucatnyi műhold jelét odafentről elnyomni, na meg ezt a másik fél egy közel azonnali atomtámadás előkészítésének tekintené.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

Motorogre 2024.04.21. 11:03:20

Nagyon érdekes poszt. Bizony, a közvéleményt a drónokkal (mert vehet mindenki magának) és harckocsikkal (persze tévesen minden az amin nincs ablak) varázsolják el. Arról nagy a csend, hogy az kíber- és rádió-hadviselés milyen fejlődésen ment keresztül és most hol tart. Pl. a GPS : a műholdak nem számolnak ki semmit : csak azonosítójelüket és a pontos időt sugározzák. Vajon hogy lehet ezt megzavarni ? Kellene már a gimiben egy korszerű tantárgy - nem elég Ohm törvénye a mai világban. Köszönjük !

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

Kovacs Nocraft Jozsefne 2024.04.20. 23:06:05

@gigabursch:

A jelen politikai-háborús helyzetben ez szerintem már nem sokat számít.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

Make Valamit · http://make.blog.hu 2024.04.20. 14:57:19

Lewis csatornájára érdemes feliratkozni, jó videókat csinál, nem olyan technikába belemenős mint Alan Wolke de szórakozató.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

gigabursch 2024.04.20. 08:53:16

Azért azt nem nehéz végiggondolni, hogy attól hogy egy harci eszköz az ukik felől jön, messze nem biztos, hogy azt ők küldték.
Függetlenül attól, hogy milyen zászlót festették rá.

Bejegyzés: Támadás a konténer radar ellen

Adani 2024.04.09. 15:33:59

Vidoeton Colorstarokhoz is a Raduga képcsöveket használták, Szovjetunióból jött a képcső, a videoton gyártotta hozzá a dobozt és a hangolóegységet. A szelén alapú elektornika viszont hjalamos volt elromlani, és a nyugatnémet alkartészek beépítése ( az volt csak elérhető) jobb hatásfok miatt feszültésget megemelte, amit a szigetelések nem bírtak ki, ezéert gyulladt ki pár Colorstar). Raduga tévék is tudtak robbanni és kigyulladni, olajkondik voltak a képcső alatt is, ha a kifolyt olaj begyulladt és pukkant a kondi telibeverve a képcsövet bizony felrobbanhatott.

Bejegyzés: Színes televízió a Szovjetunióban

Greg36 2023.11.13. 07:00:28

"Nem a Horten fivérek voltak az egyetlenek, akik megszállottjai lettek a repülő szárny ötletének. Körülbelül három évvel később a levegőbe emelkedett az YB-49" - azért ha kronológiailag akarunk haladni, akkor a mondat úgy szólna, hogy 4 évvel a Horten előtt repült a Northrop N-1M és 2 évvel a Horten előtt az N-9M...

Bejegyzés: Göring lopakodója

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2023.11.12. 19:11:29

A gépnek semmiféle lopakodó képessége sem lett volna, ha repült volna. Senkit nem érdekel, hogy fa a sárkány, amikor a gép hajtóműve masszív reflexiós felület lett volna.

Bejegyzés: Göring lopakodója
süti beállítások módosítása