Az orosz harkály még mindig kopácsol
Ukrán drónok támadást indítottak Oroszország horizonton túli radarja ellen, már kettőt is lelőttek Mordvinföld területén. Tekintettel arra, hogy a régióban nincsenek különösen fontos objektumok, nagy valószínűséggel ez egy próbálkozás volt a konténer radar megsemmisítésére.
Az ukrán drónok közvetlenül a 84680-as katonai egység 590. rádiótechnikai központját vették célba Kovilkino városában április 11-én. Kovilkino Mordvinföld déli részén található, 600 kilométerre az ukrán határtól.
Mi az a konténer radar? Furcsán hangzik, de nem találtam rá magyar elnevezést. Valójában a Duga-3 utódja, amiről itt olvashattok. A 29B6 horizonton túli radar a ballisztikus rakéták indítását előrejelző rendszer része. Ez a létesítmény rendkívül fontos, mivel több ezer kilométernyi légtér ellenőrzését teszi lehetővé Európa területén.
Jelenleg csak egy van belőle, de készül egy második a Távol-keleten, ami elvileg idén már szolgálatba áll. Nem egyszerű egy ilyet felépíteni, az első fejlesztését és gyártását még 1995-ben kezdték, és 2012 ben csak próbaüzem volt, 2019-re jutott el a harci szolgálatig.
A rendszer két különálló antennasorból áll. A vevő 144 antennaoszlopot tartalmaz, mindegyik 34 m magas, három tömbben elrendezve egy egyenlő oldalú háromszög mentén. A teljes tömb szélessége 1300 m. Az adó antennatömbje 36 konfigurálható árboccal rendelkezik, és 440 m széles. Működése az ionoszférán visszaverődő rádióhullámok elvén alapul, egyben ez a legnagyobb hátránya is, mivel közvetlenül az adó körül egy 900 kilométeres holtzóna alakul ki, amit más rendszerekkel pótolnak (pl. Murmanszk).
A radarjeleket rádióamatőr vevőkkel is lehet fogni a 9,2–19,745 MHz közötti sávban. Frekvenciamodulációt (FMOP) használnak. A vett jel hangja hasonló a szovjet korai figyelmeztető rendszerhez, a Duga radarhoz.
További hátrány még, hogy nem tud kezelni magassági paramétereket, és barát-ellenség felismerő képességgel sem rendelkezik. Az ionoszféra állapota is hatással lehet rá, a szélsőséges időjárási viszonyok zavarhatják a működését. A felülről érkező radarjel és a viszonylag alacsony frekvencia miatt, viszont látja a lopakodó képességgel rendelkező repülőgépeket. Hasonló elven működik az ausztrál JORN (Jindalee Operational Radar Network) rendszer, ami ezt már be is bizonyította. Az F-117 világ körüli próbarepülései során folyamatosan tudott koordinátákat szolgáltatni a gép helyzetéről.
Még egy fontos dolog, ami nem érte el a média ingerküszöbét, ha ez a radar megsemmisül, érvénybe lép egy 2020-ban aláírt elnöki rendelet Oroszországban, amely szerint teljesülnek az atomfegyverek alkalmazásának feltételei.
Az alábbi videóban hallhatjuk az orosz harkály kopácsolását.
Források: wikipédia, avia.pro, planesandstuff.wordpress.com, topcor.ru